Co se chystá na Trumpa? Signatáři dohody s Íránem chtějí obejít sankce USA

New York - Zbývající signatáři mezinárodní jaderného dohody s Íránem se dohodli spolupracovat na vytvoření zvláštního mechanismu, který jim nadále nehledě na americké sankce umožní s Teheránem obchodovat, a to včetně nákupu íránské ropy. Po setkání s činiteli Británie, Číny, Francie, Německa, Ruska a Íránu na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku to novinářům sdělila šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Dnes o tom informovala agentura Reuters. USA od dohody odstoupily letos.

Írán čelí novým americkým sankcím od začátku srpna a zavedení dalších sankcí se očekává na podzim. Je to přímý důsledek květnového rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Írán se na základě této dohody zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení části sankcí. Trumpovi mimo jiné vadilo, že dohoda se nevztahuje na íránský balistický program či na zapojení země do válek v Sýrii a Jemenu.

K odstoupení USA od dohody se již dříve kriticky vyjádřili její další signatáři: Británie, Francie, Rusko, Čína, Německo a Evropská unie. EU usiluje o to, aby zachovala obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.

Podle dostupných informací se zbývající signatáři dohody na schůzce s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem v New Yorku dohodli řešit důsledky jednostranného kroku USA. "Účastníci uvítali návrh rozvíjet platební kanály, zejména iniciativu vytvořit zvláštní mechanismus, který usnadní platby vztahující se na íránský export včetně ropy i na import, což pomůže ekonomickým subjektům a poskytne jim jistotu, že mohou legitimně dále podnikat v Íránu," stojí v prohlášení vydaném po setkání.

Účastníci také konstatovali, že Írán nadále plní podmínky dohody z roku 2015, a uvedli, že zbývající signatáři budou pomáhat Íránu s modernizací výzkumného reaktoru v Aráku a přebudováním nukleárního pracoviště ve Fordo na jaderné, fyzikální a technologické centrum.

Podle stanice BBC má plánovaný systém umožnit ropným společnostem a podnikům pokračovat v obchodování s Íránem a vyhnout se transakcím v dolarech. Detaily o tom, jak tento model bude fungovat, budou ještě podle Mogheriniové předmětem jednání expertů.

EU byla loni po Číně druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Íránu. Na třetím místě je Indie následovaná Jižní Koreou a Tureckem.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas po newyorském jednání řekl, že tlak, který USA vyvíjejí na Írán, nebude účinný, a navíc zvyšuje riziko regionálního napětí. "Tvrdý postoj nevede ke zlepšení a usnadnění, ale zvyšuje nebezpečí a obtíže," řekl Maas.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán OSN Federica Mogherini USA (Spojené státy americké) Donald Trump Heiko Maas

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy