Abbás si Valném shromáždění OSN podal Trumpa a Izrael

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes ve všeobecné rozpravě na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za kroky vůči Palestincům. Podle Abbáse podkopal Trump izraelsko-palestinský mírový proces loňským uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele a porušil mezinárodní právo i omezením pomoci palestinským uprchlíkům. Abbás kritizoval také Izrael za jeho zákon o státě židovského národa, čímž se podle palestinského lídra vytvoří rasistický stát.

"Přivítali jsme zvolení Trumpa a jeho oznámení mírového plánu, ale poté jsme byli šokováni jeho kroky," řekl Abbás v rozpravě na 73. zasedání VS OSN. Podle Abbáse poškodil americký prezident mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě dvou států, když loni uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a letos tam přesunul americkou ambasádu.

Status Jeruzaléma, který je posvátným městem judaismu, islámu i křesťanství, je dlouhodobým předmětem sporu Izraelců a Palestinců. Jeho východní část, kterou chtějí Palestinci jako hlavní město svého státu, Izrael obsadil v šestidenní válce v roce 1967. Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává a trvá na tom, aby se konečný status města vyřešil ve vzájemných rozhovorech.

Ve středu na zasedání VS OSN Trump při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v New Yorku překvapivě prohlásil, že je zastáncem řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě dvou států, tedy vytvoření nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Trump také ve středu bez dalších podrobností uvedl, že chce v následujících dvou až třech měsících představit svůj mírový plán řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Šéf palestinské samosprávy dnes uvedl, že USA jsou "příliš zaujaté", než aby mohly být prostředníkem mezi Palestinci a Izraelci. Podobně se Abbás vyjádřil už loni v prosinci po Trumpově uznání Jeruzaléma za hlavním město Izraele, když řekl, že USA tím opustily roli prostředníka mírového procesu, kterou hrály v předchozích desetiletích

Abbás dnes rovněž kritizoval zákon, který izraelský parlament přijal v červenci a který Izrael definuje jako stát židovského národa. Podle Abbáse tento zákon porušuje mezinárodní právo a vytvoří "nakonec jeden rasistický stát". Zákon podle Abbáse "legalizuje diskriminaci arabských občanů", kteří přitom podle něj tvoří 20 procent obyvatel Izraele. Palestinský předák vyzval mezinárodní společenství, aby tento zákon odmítlo.

Abbás zdůraznil, že Palestinci podporují mírové řešení. "Věříme pouze v mír, mír je jediná cesta. Nevěřím v terorismus ani v násilí," řekl Abbás. "Naopak osadníci používají zbraně proti našim lidem, budeme pokračovat v odmítání násilí a odmítání izraelské okupace palestinských území," uvedl šéf palestinské samosprávy.

Podle Abbáse je ale vinna i OSN. "Ani jedna rezoluce OSN nebyla Izraelem respektována, to je vaše zodpovědnost," uvedl Abbás.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Mahmúd Abbás Izrael Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy