Karavana migrantů má už dvě oběti. Trump chce Střední Americe zavřít kohoutky

Karavana migrantů ze Střední Ameriky, která přes Mexiko míří na sever k hranicím USA, má už dvě oběti. Oznámily to v pondělí úřady státu Honduras, jehož obyvatelé tvoří většinu z nyní asi pětitisícové skupiny žen, mužů a dětí utíkajících před chudobou a kriminalitou. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA začnou podstatně snižovat pomoc Guatemale, Hondurasu a Salvadoru, protože migranty nedokázaly zastavit.

Podle mexických úřadů přešlo guatemalsko-mexickou hranici v neděli nejméně pět tisíc lidí. Policie se jim v tom nejprve snažila zábránit plotem s ostnatým drátem, který na hraniční most kvůli tomu postavila. Někteří migranti proto přeplavali řeku, aby se do Mexika dostali. Ostatním pak policie průchod umožnila, informovala dnes agentura Europa Press.

Asi 1200 lidí už předtím na guatemalsko-mexických hranicích požádalo o uprchlický status v Mexiku. Nynější karavana, kterou přes sociální sítě zorganizovali aktivisté v čele s honduraským exposlancem Bartolem Fuentesem, vyrazila 13. října z města San Pedro Sula na severu Hondurasu a původně čítala asi 1300 lidí. Postupně se k ní připojili další, někteří naopak za slib práce a finanční pomoci souhlasili s nabídkou guatemalských a honduraských úřadů na organizovaný bezpečný návrat domů.

Honduraské úřady v pondělí oznámily, že první obětí nynější cesty migrantů na sever se stal v sobotu jeden Hondurasan, který v Guatemale spadl z auta. Někteří běženci využívají po cestě autostop. Druhý uprchlík zemřel v pondělí v Mexiku.

Takzvané karavany migrantů se organizují už několik let, ale až do letoška se většinou obešly bez větší publicity, než podobnou skupinu v dubnu označil prezident Trump za bezpečnostní hrozbu pro USA. Cílem hromadné cesty lidí z chudých středoamerických zemí je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které při takové cestě hrozí jednotlivcům, a také upozornit na špatnou životní úroveň řady lidí ve Střední Americe.

Ve snaze snížit vlnu migrace ze Střední Ameriky do USA se v roce 2014 tyto země dohodly na finanční pomoci, kterou Washington přispívá chudým státům na programy vytváření pracovních příležitostí a na boj s kriminalitou. Od nástupu Trumpa do úřadu prezidenta v roce 2017 už USA tuto pomoc mírně snížily, napsal dnes španělský deník El País.

Podle španělského deníku Trump využívá karavanu migrantů v kampani před parlamentními volbami, které se v USA konají za dva týdny. Už minulý týden šéf Bílého domu obvinil americké demokraty, že můžou za ilegální migraci do USA, protože "nehlasují pro změnu ubohých imigračních zákonů".

Už minulý týden Trump pohrozil, že migranti z karavany do USA neprojdou, že jim to znemožní vysláním armády na hranice a že zastaví zemím Střední Ameriky finanční pomoc. "Guatemala, Honduras a Salvador nebyly schopny udělat svou práci a zabránit lidem, aby utíkali ze svých zemí a ilegálně šli do USA. Začneme nyní zastavovat, či podstatně snižovat masivní zahraniční pomoc, kterou jim dáváme," napsal v pondělí Trump na twitteru, kde opět označil karavanu za "bezpečnostní hrozbu" s tím, že mezi jejími účastníky jsou i "zločinci a neznámí lidé z Blízkého východu".

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Mexiko USA (Spojené státy americké) Donald Trump guatemala honduras

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy