Trump se může radovat! Referendum o sobě vyhrál, demokraté utrpěli vítězství

Komentář Petra Šulky – Měly to být volby, které otřesou Amerikou. Měly to být volby, které smetou Trumpa. Měly to být volby, co vrátí demokraty na výsluní. Nestalo se ani jediné. Byly to volby, které nakonec nepřinesou žádný větší otřes.

Demokratům se sice podařilo ovládnout Sněmovnu reprezentantů a je jasné, že bez jejich souhlasu neprojde ani jeden Trampův zákon. Na druhou stranu Senát zůstal v rukou republikánů a Trump má jistotu, že nebude proti němu vyvolán impeachment. Také má stále volnou ruku ve jmenování ústavních soudců, velvyslanců a členů své vlády.

Pro demokraty takový výsledek nepochybně musí znamenat zklamání. Do voleb se investovali nejen obrovské částky, ale i veškerou invenci, kterou mají. Nedokázali však překonat krizi, ve které se strana nachází. Demokraté nemají seriózní politické leadery, kteří by dokázali strhnout masy a v části kampaně se musely spoléhat na Baracka Onamu, který je však mezi částí společnosti velmi neoblíben. Ve straně také sílí levicoví radikálové jako je Alexandria Ocasiová-Cortezova, s jejími názory na svět by nechybně zapadla do nejedné strany Zelených v Evropě. Navíc strana nemá myšlenku, která by ji sjednocovala.

Zatímco Trump a republikáni mají jednoduché poselství „Make America great again“, demokratům jakákoliv podobná jednoduchá myšlenka schází. Dokonce se jim nevyplácí ani sázka na menšiny. Mnoho Latinoameričanů jsou silně konzervativní křesťané a například Kubánci žijící na Floridě tradičně volí republikány, protože ti prosazují tvrdší politiku proti Kubě. I přes snahu zahrát na strunu rasismu a neustálého obviňování republikánů z něj 40 % Afroameričanů volilo Trumpovu stranu. Suma sumárum volby odkryly jen krizi demokratů a neschopnost zaujmou drtivou většinu voličů.

I přes ztrátu většiny ve Sněmovně reprezentantů a sedm guvernérů mohou být přeci republikáni klidnější. I přes silnou protitrumpovskou kampaň, která byla kvůli chování prezidenta občas skutečně na místě, se straně podařilo udržet pozice. Američany také nezajímá ani vyšetřování vměšování Ruska do prezidentských voleb, které už připomíná nekonečný. Hlavní podíl republikánském úspěchu nebo spíše neprohře ovšem má poměrně fungující ekonomika a konzervativní revoluce, která nyní v USA v tichosti probíhá.

Média sice dávají prostor kampaním typu MeToo, menšinám a různým aktivistům, ale nechuť mezi širokou veřejnosti proti tomu, co se nazývá „politicky korektní kultura“ roste geometrickou řadou. Pokud jsme již zmínili média, tak ty jsou skutečnými poraženými voleb. Většině médií se nedařilo najít vyvážený postoj a pustily se do tvrdé protitrumpovské aktivistické kampaně. Jednalo se samozřejmě o přesvědčování přesvědčených. Uspokojilo to jen ty nejtvrdší antitrumpovce. Ti, co médiím nevěřili, jim po podobných kampaních nevěří ještě více.  Mezi nevyhraněnou veřejnosti média jen ztrácí svojí zaujatostí poslední zbytky víry ve svoji nestrannost a nezávislost.

Volby, které měly změnit svět se tedy opět nekonaly. Přesto je tu možnost pro USA velmi pozitivního výsledku. Obě politické strany ovládly jednu ze komor Kongresu. Budou tedy více či méně nuceny kooperovat. Pokud se oběma stranám podaří udržet na vodítku radikály z obou stran a jejich spolupráce přinese pro USA plody, mohlo by dojít k zvýšení důvěry v politiku, kterou Amerika tolik potřebuje. Prvním testem bude v prosinci opět navýšení schodku veřejných financí. Pokud ovšem mezi komorami propukne ideologická válka, plná silných, radikálních a hloupých slov jen to posílí radikály na obou stranách a celý systém destabilizuje. A to by bylo skutečné ohrožení demokracie. Nikoliv Trump.    

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Volby 2018 Donald Trump Barack Obama politika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 2 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 5 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy