Traian Urban: Brazílie mění směr

Po čtyřech volebních vítězstvích Strany pracujících (PT - Partido dos Trabalhadores) mezi lety 2002 a 2014, a po neúspěšném pokusu napravit zejména hospodářskou situaci pod taktovkou neoblíbeného prezidenta Michela Temera, se nadpoloviční většina Brazilců rozhodla dát svůj hlas novému "zachránci vlasti". Jair Bolsonaro dosavadní ultra pravicový poslanec Sociálně liberální strany (PSL - Partido Social Liberal ), kontroverzní voják v záloze, který si nebere servítky, se stal novým prezidentem Brazílie.

Jak je to možné? ptají se mnohá média. Špinavá kampaň, fake news, špatní rivalové...? Vše dohromady a mnohem více. Okolnosti, které dovedli Bolsonara do Palacia do Planalto jsou úzce spjaty s celkovou nespokojeností veřejnosti a zklamáním z fungování tradičních politických stran. Podobný příběh, ačkoliv jej už po několikáté poslední roky zažíváme, je stále pro mnohé překvapující. Kontroverzní kandidát nespojovaný se žádnou významnou politickou stranou se odhodlá zachránit situaci a vstoupí do kampaně. Začíná špinit tradiční média, kritizuje archaické politické strany, používá politicky nekorektní diskurz... Zpočátku jsou jeho možnosti minimální, nakonec však získá vytoužené vítězství, zatímco polovina voličů nadšeně aplauduje a druhá polovina zvažuje změnu občanství a emigraci.

Důvodů nalezneme konkrétně v Brazílii několik a jejich hlavním jmenovatelem je nespokojenost. Zásadním problémem pro brazilského voliče jsou miliardy rozhýřené v korupčních skandálech. Policejní operace "Lava Jato" pohřbila zbytky důvěry společnosti v politickou elitu. Historický lídr levice Lula Da Silva byl odsouzen na dvanáct let do vězení. Jeho následovnice Dilma Rousseffová byla odvolána z prezidentské funkce v důsledku korupční kauzy. Její viceprezident a nástupce Michel Temer o kousek unikl odvolání kvůli obvinění z praní špinavých peněz a spolčování se s kriminálními organizacemi. Dalším problémem Brazílie je otázka bezpečnosti. Loni se zde odehrálo více než 64 000 vražd. Policie je veřejností vnímaná jako zkorumpovaná a na pozitivním obraze jí rozhodně nepřidává skutečnost, že přes 5 000 tisíc úmrtí jde na její vrub.

Hospodářství se nachází v historické krizi. Je poukazováno na neefektivní a klientelistický sociální systém, jeden z nejsložitějších daňových systémů na světě a neexistující podporu podnikání. Při tolika vážných problémech je pochopitelné, že voliči hledají alternativu s úmyslem odstavit od moci ty kteří desetiletí rozdělovali prebendy, úplatky a trafiky.

V politické rovině byla velmi podstatným faktorem voleb averze společnosti vůči Straně pracujících. Průzkumy veřejného mínění ukazovali, že voliči Bolsonara udávali jako primární motivaci své volby zájem o změnu (30%). Druhý důvod představoval zájem odstavit od moci Stranu pracujících (25%). Z toho vyplývá, že velká část voličů nevolila Bolsonara, ale volila proti establishmentu. Bolsonaro oslovil voliče podobně jako Emmanuel Macron, Andrej Babiš nebo Donald Trump. Bolsonaro přesvědčil voliče, že zlikviduje starý pořádek navzdory skutečnosti, že byl celých 27 let poslancem v národním parlamentu. Hlavním heslem bylo "Potřebujeme více Brazílie a méně byrokratů". Bolsonaro se prezentoval jako politik, který se nebojí označit problémy "pravými jmény". Mnozí konzervativní voliči ocenili jeho "upřímnost" v tématech jako tradiční rodina nebo problematika násilí, kde Bolsonaro otevřeně prohlašoval, že pokud vyhraje nebude mít s pouličními gangy žádné slitování v duchu logiky oko za oko. Jeho diskurz byl pozitivně vnímán evangelíky, kteří reprezentují zhruba třetinu brazilské populace. Srozumitelná vyhraněnost mu zajistila podporu tzv. "bloku BBB" (Boi, Bíblia, Bala) reprezentovaného zemědělci, evangelíky a podporovateli tvrdé ruky proti kriminalitě.

Významnou výhodou pro Bolsonara bylo, že se voleb nemohl účastnit bývalý oblíbený prezident Lula da Silva. Koncem srpna, před tím než brazilská justice znemožnila Lulovu kandidaturu, průzkumy veřejného mínění odhadovaly preference voličů 39% vs 19% pro Lulu. Po uplynutí dvou měsíců se Lulou vybraný kandidát Fernando Haddad musel spokojit s druhým místem a necelými 47 miliony hlasy, což představovalo znatelný propad oproti letům 2002, 2006, 2010 a 2014. Na dva tábory rozdělená společnost nedala prakticky žádnou šanci středovým kandidátům. Například bývalý ministr Ciro Gomes, který získal 12% hlasů v prvním kole, byl průzkumy vnímán jako jediný kandidát schopný postavit se Bolsonarovi v přímém duelu. Nicméně tato možnost nenastala, tudíž lze pouze spekulovat, jak by se voliči rozhodovali kdyby Bolsonaro neměl proti sobě kandidáta nenáviděné Strany pracujících.

Kampaň byla zajímavá i marketingově. V Brazílii historicky vyhrávali kandidáti schopní poskládat velké koalice a tím si zajistit delší vysílací čas. Například v roce 2014 Dilma Roussefová vytvořila spojení devíti politických stran, což jí umožnilo získat deset minut vysílacího času v televizních blocích o kandidátech. Bolsonaro naopak disponoval pouze osmi vteřinami. Vzhledem k takové disproporci musel vsadit na alternativní řešení, která mu nakonec pomohla z ničeho vybudovat novou politickou sílu - PSL. Dnes druhou nejsilnější stranu v parlamentu. Svou kampaň založil na věrných aktivistech, kteří na sociálních sítích a skupinách WhatsAppu neustále bombardovali veřejnost systematicky cílenými informacemi. Částečnou odpovědí tedy je, že v Brazílii, stejně tak jako v mnoha dalších zemích vyhrává touha voličů po změně a srozumitelné politice, kterou se tradiční strany teprve učí komunikovat.

Traian Urban

Autor je hispanista z Metropolitní univerzity Praha a aktivní člen ODS. 

Související

Více souvisejících

Brazílie Michel Temer Jair Bolsonaro Traian Urban (ODS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 3 hodinami

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

před 4 hodinami

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

před 4 hodinami

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy