Tajemství zesnulého Bushe? Charita až nyní zveřejnila jeho dopisy, veřejnost dojaly

Nedávno zesnulý exprezident Spojených států George Bush starší deset let sponzoroval dítě na Filipínách. Dopisoval si s ním pod jménem George Walker a chlapec Timothy netušil, kdo pomáhá financovat jeho školu i stravu. Poprvé o Bushově pomoci tento týden informovala charitativní organizace Compassion International, která zajišťuje pomoc chudým dětem na celém světě prostřednictvím místních farností.

První dopis Bush napsal v roce 2002, kdy jemu bylo 77 let a Timothymu sedm. "Drahý Timothy, chtěl bych být tvým novým dopisovým kamarádem. Jsem starý muž, je mi 77 let, ale mám rád děti. I když jsme se nesetkali, už nyní tě mám rád. Žiji v Texasu, budu ti občas psát. Přeji hodně štěstí," stojí v prvním kontaktu.

Bush posílal malému Filipínci dárky každý měsíc až do roku 2012. Byly mezi nimi skicáky, pastelky, potřeby k hraní baseballu.

Timothy z charitativního programu vystoupil v sedmnácti letech a tehdy mu jeden z pracovníků charity prozradil jméno jeho sponzora.

Bush se o činnosti Compassion International poprvé dověděl na jednom vánočním koncertě v roce 2001. Korespondenci zahájil už následující leden, ale rozhodl se, že zůstane v utajení s ohledem na bezpečnost malého Filipínce.

Bývalý ředitel charity Wess Stafford, který korespondenci uchoval, řekl že Bush občas podváděl a do dopisů propašoval narážky, které ho mohly prozradit. "Slyšel jsi někdy o Bílém domě, Timothy? Žijí v něm prezidenti Spojených států. Já jsem musel do Bílého domu jít o Vánocích a tady je brožurka, kterou jsem tam dostal," napsal například.

O jeho sponzorství a korespondenci nic netušila ani jeho rodina. Dozvěděla se o tom až v roce 2008, kdy se Stafford setkal s Georgem Bushem mladším na státní večeři.

S Timothym už charita není v kontaktu. "Líbí se mi, jak se jeden z nejmocnějších lidí světa bez jakékoli okázalosti přiblížil k nejchudším dětem. Mám pocit, že učinil mnoho dobrých věcí, o nichž nevíme a vědět nebudeme," řekl Stafford.

George Bush starší zemřel 30. listopadu ve věku 94 let. Byl 41. prezidentem Spojených států a úřad zastával v letech 1989 až 1993.

Související

Boris Jelcin a George H. W. Bush v Bílém domě. Komentář

30 let od START II. Pokus o hlubší spolupráci USA a Ruska zkrachoval, Kreml dál rachotí jadernými zbraněmi

Mělo se jednat o další milník na cestě k bezpečnějšímu světu a ukázku spolupráce někdejších studenoválečných supervelmocí. Před 30 lety, 3. ledna 1993, podepsali prezidenti Spojených států George H. W. Bush a Ruska Boris Jelcin smlouvu START II, která dále výrazně omezovala strategické jaderné arzenály obou zemí. Následující vývoj však zamezil jejímu uvedení do praxe a učinil z ní jeden ze symbolů pozvolného krachu pokusů budovat korektní vztahy mezi Washingtonem a Moskvou.

Více souvisejících

George H. W. Bush (sr.) USA (Spojené státy americké) Filipíny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy