Část amerických velitelů navrhuje nechat kurdským milicím YPG zbraně a vybavení, které jim Pentagon v rámci boje s Islámským státem v minulosti poskytl. Podle původního plánu měli Američané po skončení operací zbraně milicím opět odebrat. To žádá i Turecko, podle kterého ohrožují jeho bezpečnost.
Podle agentury Reuters doporučuje část amerických velitelů ponechat syrským kurdským jednotkám YPG zbraně, které jim byly poskytnuty v rámci boje proti Islámskému státu. Tři důstojníci, kteří si přáli zůstat v anonymitě, informovali, že se o návrhu diskutuje v rámci plánovaného stažení amerických vojáků ze země. Zatím není jasné, jaký přesný plán Pentagon Bílému domu poskytne.
Dosud prý nebylo přijato žádné rozhodnutí, poslední slovo však stejně bude mít prezident Donald Trump. „Jsme uprostřed procesu plánování a zaměřujeme se na to, jak stáhnout naše jednotky ze země, aniž by bylo ohroženo jejich bezpečí,“ řekl mluvčí Pentagonu Sean Robertson.
Podle zdrojů obeznámených se situací v Pentagonu Trumpovo náhlé rozhodnutí rozčílilo mnoho vojenských velitelů, kteří vnímají krok jako zradu kurdských Lidových obranných jednotek (YPG). Ty jsou páteří Syrských demokratických sil (SDF), které v Sýrii již několik let úspěšně bojují s Islámským státem.
Poté, co Spojené státy začaly v roce 2014 bombardovat teroristy z IS v Iráku i Sýrii, se staly právě jednotky YPG hlavním spojencem Washingtonu v zemi. Postupně dobyly většinu území ve východní části země, kterou islamisté kontrolovali. Pentagon začal zbraně a vybavení, jako jsou obrněná vozidla, dodávat ve větší míře kurdským milicím a jejich spojencům v květnu 2017, když se chystala ofenzíva na hlavní město Islámského státu Rakka.
Podle informací agentury Reuters měly být zbraně po porážce Islámského státu Kurdům opět odebrány. Pentagon si vede záznamy o poskytnuté technice, přesto by bylo obtížné všechno vybavení a zbraně lokalizovat a získat. „Jakým způsobem dostaneme ty zbraně zpátky a kdo by to vlastně měl dělat?“, ptá se jeden z úředníků, který si nepřál být jmenován.
Informace o tom, co vše poskytl Pentagon Kurdům za výzbroj, nejsou veřejně známé. Podle agentury Reuters by se však mohlo jednat o protitankové střely, minomety, obrněná vozidla a další vybavení. Na serveru Youtube se v minulosti objevilo mnoho videí, které zachycují konvoje s americkou výzbrojí.
Kromě logistické a technické náročnosti, kterou by odebrání zbraní vyžadovalo, je zde ještě jeden problém. Jednotky SDF stále na východě Sýrie válčí s bojovníky Islámského státu. Ten sice ztratil kontrolu nad většinou svého dřívějšího území, stále se však drží v malé kapse u hranic s Irákem. „Boj ještě neskončil. Nemůžeme jen tak začít žádat, aby nám (Kurdové) vydali zbraně zpátky,“ řekl další z nejmenovaných zdrojů.
V americké armádě se proto ozývají hlasy, které navrhují, aby byly zbraně a vybavení Kurdům ponechány. „Myšlenka, že budeme schopni je získat nazpět je iluzorní. Proto bychom je tam raději měli nechat,“ myslí si nejmenovaný americký úředník. To by se však určitě nelíbilo Turecku, které považuje YPG za odnož Kurdské strany pracujících (PKK). Již dříve Turci tvrdili, že se některé ze zbraní poskytnutých Kurdům v Sýrii dostávají právě do rukou tureckých PKK.
Turecký prezident Erdogan je rozhodnut provést do oblasti kontrolované jednotkami SDF ofenzívu. Na začátku roku Turecko obsadilo oblast Afrín na západě země, kterou bojovníci YPG od vypuknutí války kontrolovali. Plánované americké stažení ze Sýrie tak Kurdové vnímají jako ústupek Ergonanovi, a obávají se, že po skončení operace do země Turci vtrhnou.
Související
USA zastavily spolupráci s Tureckem v boji proti PKK, tvrdí agentura
Bomba zabila v Sýrii čtyři turecké vojáky. Není jasné, kdo za útokem stojí
YPG , Kurdové , Turecko , Sýrie , Pentagon , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 17 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 42 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.
Zdroj: Jakub Jurek