"Oba jsme se hluboce angažovali v boji naší země proti al-Káidě a úvodním boji proti Islámskému státu (IS) a oba jsme přesvědčeni, že prezident Trump musí mít na paměti to, co považujeme za nejdůležitější poučení z boje proti terorismu - schopnost teroristické skupiny rychle se obnovit, pokud je vůči ní povolen tlak," uvádějí Michael Morell a Mike Vickers. Bývalý ředitel CIA a někdejší zástupce amerického ministra obrany v komentáři pro server Washington Post tvrdí, že daný vzorec jasně naznačuje, že pokud USA nebudou pokračovat v boji s IS a dalšími džihádistickými skupinami, opět pocítí ohrožení z jejich strany.
Model se opakuje
Daný model oba muži zažili během své služby opakovaně a vždy měl potenciálně ničivé následky. Poté, co Spojené státy vyhnaly al-Káidu na konci roku 2001 z Afghánistánu, skupina nalezla bezpečné útočiště v městských oblastech Pákistánu, kde pokračovala v plánování útoků, připomínají Morell a Vickers. Poukazují, že během následujícího roku CIA za asistence pákistánských tajných služeb systematicky pochytala mnoho členů al-Káidy, včetně jejích vysokých velitelů, čímž podstatně snížila její schopnost útočit na USA.
Zbytky al-Káidy se v roce 2003 opět přesunuly, tentokrát do kmenových oblastí Pákistánu, odlehlého regionu na hranici s Afghánistánem, který pákistánská vláda ovládá jen omezeně a kde skupina necítila tlak amerických a pákistánských bezpečnostních složek, nastiňují bývalí zpravodajci. Dodávají, že v důsledku toho schopnost al-Káidy útočit na Západ opět vzrostla, v roce 2005 skupina zorganizovala útoky v Londýně a o rok později chystala další katastrofický úder na Spojené státy.
"Pouze excelentní práce amerických, britských a pákistánských tajných služeb zabránila plánu odpálit výbušniny v 10-15 letadlech letících do Spojených států z londýnského letiště Heathrow," pokračují Vickers s Morellem. Doplňují, že Bushova administrativa reagovala zahájením agresivní, pětileté protiteroristické operace na afghánsko-pákistánském pomezí, ve které pokračovala Obamova administrativa a která al-Káidu výrazně oslabila.
Podobně dynamický vývoj proběhl v Jemenu, kde po 11. září 2001 skupina napojená na al-Káidu podstatně posílila, rozrostla se v momentě, kdy přední velitel al-Káidy uprchl z jižní Asie na Arabský poloostrov, uvádějí vysloužilí zpravodajci. Dodávají, že poté, co skupina provedla několik útoků, USA ve spolupráci s jemenskou vládou ji dokázaly dostat pod kontrolu, když pozatýkaly a uvěznily většinu jejího vedení.
V únoru 2006 ale došlo k rozsáhlému útěku z vězení, skupina se obnovila a za dva roky představovala al-Kaida na Arabském poloostrově opět hrozbu pro Západ, v roce 2008 zorganizovala dva útoky na americkou ambasádu v San'á, na Štědrý den roku 2009 téměř zničila americké letadlo směřující do Chicaga, v roce 2010 téměř odpálila sofistikované výbušniny maskované jako cartridge do tiskáren na palubě dvou amerických nákladních letadel a v roce 2011 téměř dostala na palubu amerického letadla osobu se sebevražedným pásem, vyjmenovávají Morell a Vickers. Konstatují, že Obamova administrativa reagovala rychle a skupinu oslabila ve vojenské operaci, která trvá dodnes.
Trump se musí poučit
"IS byl částečně důsledkem stažení amerických sil z Iráku na konci roku 2011," tvrdí bývalí muži ze CIA. Připomínají, že když ze země americká vojska odcházela, al-Káida v Iráku, předchůdkyně IS, byla téměř, i když ne zcela zničena a díky práci Bushovy i Obamovy administrativy a irácké vlády zůstalo jen pár tisíc jejích bojovníků, kteří se většinou schovávali.
Bez americké vojenské přítomnosti začala al-Káida v Iráku téměř okamžitě růst, jelikož bez podpory Spojených států byla irácká armáda méně efektivní, někdejší irácký premiér Nurí Málikí se zdráhal přijímat americké zpravodajské informace a bez amerického dohledu posílil své sektářství a autoritářství, čímž si znepřátelil irácké sunnity a vehnal je do náruče teroristické skupiny, vysvětlují Vickers a Morell. Poukazují, že po vypuknutí občanské války v Sýrii se organizace přesunula přes hranice, transformovala se v IS, začala dominovat na syrském bojišti, čímž dále posilovala.
"Co tato klíčová lekce znamená pro současnost?" pokládají otázku Morell s Vickersem. Tvrdí, že USA a jejich koalice musí udržovat pod tlakem desetitisíce členů IS, kteří zůstávají v Iráku a Sýrii, což platí i pro Afghánistán, kde zbytky al-Káidy úzce spolupracují se sílícím Tálibánem, stejně jako je nutné držet pod tlakem v Jemenu působící al-Káidu na Arabském poloostrově.
Pokud k tomu nedojde, Spojené státy budou brzy čelit nebezpečné hrozbě ze strany těchto skupin, včetně ohrožení na vlastním území, varují bývalí zpravodajci. Nabádají tak prezidenta Trumpa, aby při rozhodování ohledně Blízkého východu a jižní Asie bral v potaz schopnost těchto skupin obnovovat se, pokud chce plnit svou základní povinnost a chránit americký lid.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Islámský stát (IS) , USA (Spojené státy americké) , Al-Káida , Irák , Terorismus
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák