Amerika i Evropa řeší problém. Co se zahraničními bojovníky Islámského státu?

Američané řeší, co udělat se stovkami zahraničních bojovníků Islámského státu, které v Sýrii zadržují Kurdové. Ti již varovali, že pokud by došlo k turecké invazi, nebudou schopni nadále radikály věznit. Málokterá země však o své občany, kteří se k teroristické organizaci přidali, stojí.

Podle agentury Associated Press řeší Američané v souvislosti s Donaldem Trumpem ohlášeným stažením jednotek z Sýrie problém, co si počít se stovkami zahraničních bojovníků Islámského státu. Ty nyní zadržují Kurdové ze Syrských demokratických sil (SDF), kteří pokračují v boji proti islamistům v jejich poslední baště na východě země.

Nejmenovaný vysoce postavení úředník sdělil agentuře, že je „vyřešení osudu těchto vězňů důležitou prioritou vlády“. Nenabízí se ale žádné jednoduché řešení. Propustit bojovníky, mezi kterými je mnoho Evropanů i někteří Američané, není možné. Logicky by se mohli připojit ke zbývajícím členům Islámského státu nebo odcestovat jinam.

Podle zprávy OSN ze srpna minulého roku, se v Iráku a Sýrii stále nachází 20 000 až 30 0000 bojovníků organizace. Skupiny, které slíbily věrnost vůdci IS Bagdádímu, se navíc nacházejí i v dalších zemích, jako je Libye, Jemen, Filipíny nebo Indonésie.

„Je to důležitá otázka, protože SDF zadržují stovky bojovníků IS, včetně mnoha evropanů, kteří by se mohli dostat na svobodu, pokud nebude nalezeno uspokojivé řešení,“ myslí si Bobby Chesney, který se zabývá národní bezpečností a právem na Texaské univerzitě.

Právě právní otázka však značně komplikuje vyřešení problému. Evropské státy nejsou příliš ochotné přijímat zpět své občany napojené na Islámský stát. Vedle bezpečnostního rizika, které představují, je totiž jejich trestní stíhání právně složité.

„Jedna věc je, že si jsou vlády jisté účastí daných jednotlivců v této teroristické skupině, něco úplně jiného je ale schopnost prokázat jim spáchané zločiny v trestním stíhání,“ řekl pro AP News Joshua Geltzer, který byl součástí protiteroristického aparátu za Baracka Obamy.

Tomu odpovídá i případ saúdsko-amerického občana podezřelého z členství v IS, který byl zadržen v Iráku. Američané ho zadržovali 13 měsíců, nakonec proti němu však nebylo vzneseno žádné formální obvinění. Proto byl v říjnu minulého roku nakonec propuštěn. Před několika dny přitom SDF oznámili zadržení dalších dvou bojovníků Islámského státu amerického původu.

„Ze zhruba 295 Američanů, o nichž tajné služby vědí, že vycestovali, nebo se pokusili vycestovat do Iráku či Sýrie a přidat se k teroristické organizaci, se to povedlo několika desítkám,“ říká Seamus Hughes z Univerzity George Washingtona, který se věnuje výzkumu Američanů v řadách IS.

Podle oficiálních vyjádření zadržují nyní Kurdové v Sýrii asi 700 zahraničních bojovníků. Nejmenované zdroje z americké administrativy pro AP News přiznaly, že ve Washingtonu zatím neexistuje žádný plán, jak v otázce zadržovaných bojovníků postupovat.

Situaci nepomáhají ani Trumpovy nejasné signály o osudu amerických jednotek v Sýrii. Poté, co 19. prosince 2018 ohlásil jejich okamžité stažení, své rozhodnutí několikrát upravil. Stanice CNN včera přinesla reportáž, ve které americký prezident říká: „Budeme naše jednotky stahovat, nikdy jsem ale neřekl, že to bude tak rychle.“

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) YPG Donald Trump Kurdové Sýrie Terorismus

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy