Amerika i Evropa řeší problém. Co se zahraničními bojovníky Islámského státu?

Američané řeší, co udělat se stovkami zahraničních bojovníků Islámského státu, které v Sýrii zadržují Kurdové. Ti již varovali, že pokud by došlo k turecké invazi, nebudou schopni nadále radikály věznit. Málokterá země však o své občany, kteří se k teroristické organizaci přidali, stojí.

Podle agentury Associated Press řeší Američané v souvislosti s Donaldem Trumpem ohlášeným stažením jednotek z Sýrie problém, co si počít se stovkami zahraničních bojovníků Islámského státu. Ty nyní zadržují Kurdové ze Syrských demokratických sil (SDF), kteří pokračují v boji proti islamistům v jejich poslední baště na východě země.

Nejmenovaný vysoce postavení úředník sdělil agentuře, že je „vyřešení osudu těchto vězňů důležitou prioritou vlády“. Nenabízí se ale žádné jednoduché řešení. Propustit bojovníky, mezi kterými je mnoho Evropanů i někteří Američané, není možné. Logicky by se mohli připojit ke zbývajícím členům Islámského státu nebo odcestovat jinam.

Podle zprávy OSN ze srpna minulého roku, se v Iráku a Sýrii stále nachází 20 000 až 30 0000 bojovníků organizace. Skupiny, které slíbily věrnost vůdci IS Bagdádímu, se navíc nacházejí i v dalších zemích, jako je Libye, Jemen, Filipíny nebo Indonésie.

„Je to důležitá otázka, protože SDF zadržují stovky bojovníků IS, včetně mnoha evropanů, kteří by se mohli dostat na svobodu, pokud nebude nalezeno uspokojivé řešení,“ myslí si Bobby Chesney, který se zabývá národní bezpečností a právem na Texaské univerzitě.

Právě právní otázka však značně komplikuje vyřešení problému. Evropské státy nejsou příliš ochotné přijímat zpět své občany napojené na Islámský stát. Vedle bezpečnostního rizika, které představují, je totiž jejich trestní stíhání právně složité.

„Jedna věc je, že si jsou vlády jisté účastí daných jednotlivců v této teroristické skupině, něco úplně jiného je ale schopnost prokázat jim spáchané zločiny v trestním stíhání,“ řekl pro AP News Joshua Geltzer, který byl součástí protiteroristického aparátu za Baracka Obamy.

Tomu odpovídá i případ saúdsko-amerického občana podezřelého z členství v IS, který byl zadržen v Iráku. Američané ho zadržovali 13 měsíců, nakonec proti němu však nebylo vzneseno žádné formální obvinění. Proto byl v říjnu minulého roku nakonec propuštěn. Před několika dny přitom SDF oznámili zadržení dalších dvou bojovníků Islámského státu amerického původu.

„Ze zhruba 295 Američanů, o nichž tajné služby vědí, že vycestovali, nebo se pokusili vycestovat do Iráku či Sýrie a přidat se k teroristické organizaci, se to povedlo několika desítkám,“ říká Seamus Hughes z Univerzity George Washingtona, který se věnuje výzkumu Američanů v řadách IS.

Podle oficiálních vyjádření zadržují nyní Kurdové v Sýrii asi 700 zahraničních bojovníků. Nejmenované zdroje z americké administrativy pro AP News přiznaly, že ve Washingtonu zatím neexistuje žádný plán, jak v otázce zadržovaných bojovníků postupovat.

Situaci nepomáhají ani Trumpovy nejasné signály o osudu amerických jednotek v Sýrii. Poté, co 19. prosince 2018 ohlásil jejich okamžité stažení, své rozhodnutí několikrát upravil. Stanice CNN včera přinesla reportáž, ve které americký prezident říká: „Budeme naše jednotky stahovat, nikdy jsem ale neřekl, že to bude tak rychle.“

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) YPG Donald Trump Kurdové Sýrie Terorismus

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 43 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy