Amerika i Evropa řeší problém. Co se zahraničními bojovníky Islámského státu?

Američané řeší, co udělat se stovkami zahraničních bojovníků Islámského státu, které v Sýrii zadržují Kurdové. Ti již varovali, že pokud by došlo k turecké invazi, nebudou schopni nadále radikály věznit. Málokterá země však o své občany, kteří se k teroristické organizaci přidali, stojí.

Podle agentury Associated Press řeší Američané v souvislosti s Donaldem Trumpem ohlášeným stažením jednotek z Sýrie problém, co si počít se stovkami zahraničních bojovníků Islámského státu. Ty nyní zadržují Kurdové ze Syrských demokratických sil (SDF), kteří pokračují v boji proti islamistům v jejich poslední baště na východě země.

Nejmenovaný vysoce postavení úředník sdělil agentuře, že je „vyřešení osudu těchto vězňů důležitou prioritou vlády“. Nenabízí se ale žádné jednoduché řešení. Propustit bojovníky, mezi kterými je mnoho Evropanů i někteří Američané, není možné. Logicky by se mohli připojit ke zbývajícím členům Islámského státu nebo odcestovat jinam.

Podle zprávy OSN ze srpna minulého roku, se v Iráku a Sýrii stále nachází 20 000 až 30 0000 bojovníků organizace. Skupiny, které slíbily věrnost vůdci IS Bagdádímu, se navíc nacházejí i v dalších zemích, jako je Libye, Jemen, Filipíny nebo Indonésie.

„Je to důležitá otázka, protože SDF zadržují stovky bojovníků IS, včetně mnoha evropanů, kteří by se mohli dostat na svobodu, pokud nebude nalezeno uspokojivé řešení,“ myslí si Bobby Chesney, který se zabývá národní bezpečností a právem na Texaské univerzitě.

Právě právní otázka však značně komplikuje vyřešení problému. Evropské státy nejsou příliš ochotné přijímat zpět své občany napojené na Islámský stát. Vedle bezpečnostního rizika, které představují, je totiž jejich trestní stíhání právně složité.

„Jedna věc je, že si jsou vlády jisté účastí daných jednotlivců v této teroristické skupině, něco úplně jiného je ale schopnost prokázat jim spáchané zločiny v trestním stíhání,“ řekl pro AP News Joshua Geltzer, který byl součástí protiteroristického aparátu za Baracka Obamy.

Tomu odpovídá i případ saúdsko-amerického občana podezřelého z členství v IS, který byl zadržen v Iráku. Američané ho zadržovali 13 měsíců, nakonec proti němu však nebylo vzneseno žádné formální obvinění. Proto byl v říjnu minulého roku nakonec propuštěn. Před několika dny přitom SDF oznámili zadržení dalších dvou bojovníků Islámského státu amerického původu.

„Ze zhruba 295 Američanů, o nichž tajné služby vědí, že vycestovali, nebo se pokusili vycestovat do Iráku či Sýrie a přidat se k teroristické organizaci, se to povedlo několika desítkám,“ říká Seamus Hughes z Univerzity George Washingtona, který se věnuje výzkumu Američanů v řadách IS.

Podle oficiálních vyjádření zadržují nyní Kurdové v Sýrii asi 700 zahraničních bojovníků. Nejmenované zdroje z americké administrativy pro AP News přiznaly, že ve Washingtonu zatím neexistuje žádný plán, jak v otázce zadržovaných bojovníků postupovat.

Situaci nepomáhají ani Trumpovy nejasné signály o osudu amerických jednotek v Sýrii. Poté, co 19. prosince 2018 ohlásil jejich okamžité stažení, své rozhodnutí několikrát upravil. Stanice CNN včera přinesla reportáž, ve které americký prezident říká: „Budeme naše jednotky stahovat, nikdy jsem ale neřekl, že to bude tak rychle.“

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) YPG Donald Trump Kurdové Sýrie Terorismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy