Popularita letecké dopravy stoupá. Pro planetu je to zhoubné, děsí se vědci

Objem letecké dopravy ve světě stoupá a s tím je spojen i nárůst emisí skleníkových plynů. Podle odborníků se přitom lidstvo nachází ve zlomovém bodě, kdy je stále ještě možné omezit dopady globálního oteplování.

V minulém roce letecká doprava globálně přepravila 4,3 miliardy pasažérů, o 38 milionů osob více, než v roce 2017. Podle zpravodajského serveru Vox.com je tento druh dopravy zodpovědný za 2 % emisí skleníkových plynů, které lidstvo vyprodukuje. Každý rok přitom procenta narůstají. Mezinárodní civilní letecká asociace odhaduje, že do roku 2020 stoupne objem oproti roku 2007 o 70 %, do poloviny století pak bude objem emisí CO2 sedminásobně vyšší.

Vědci přitom odhadují, že musíme dnešní stav snížit na polovinu, abychom globální oteplování v tomto století omezili na hodnotu 1,5 stupňů Celsia. Na rozdíl o automobilové dopravy, kde se stále více prosazují technologie, které snižují spotřebu paliva i množství vypouštěných emisí oxidu uhličitého, je v případě leteckého průmyslu tento trend mnohem slabší.

Letadla navíc do atmosféry vypouštějí i další látky, jako jsou oxidy dusíku nebo sulfáty, které mají vliv na oteplování planety. Velká část emisí přitom připadá na start letadla, kdy je nutno vystoupat do dostatečné letové hladiny. Proto i krátké lety vypouštějí značné množství CO2.

Prozatím neexistuje technologicky a zároveň ekonomicky výhodná alternativa, která by mohla klasické motory na letecké palivo nahradit. Existují sice náznaky, že by v budoucnu mohla být využívána elektrická letadla nebo motory poháněné vodíkem, to je však zatím hudba vzdálené budoucnosti.

Výrobci jako Boeing nebo Airbus nicméně přicházejí s návrhy nových modelů křídel, které by mohly snížit spotřebu paliva. Americká armáda zase ve spolupráci s ministerstvem pro energetiku zkoumá možnost využití biopaliv.

Právě americké letecké společnosti jsou podle serveru Vox v porovnání s jinými dopravci většími znečišťovateli. I díky nim jsou ve Spojených státech emise skleníkových plynů na vzestupu. V minulém roce, po několika letech, kdy docházelo k poklesu, narostl jejich objem o 3,4 %. Zjistila to studie americké analytické společnosti Rhodium Group.

Studie také prokázala, že zatímco osobní automobilová doprava v USA v celkových číslech rostla, spotřeba nafty využité motoristy se snižovala. Naopak letecká a nákladní automobilová doprava zvýšila poptávku po naftě a leteckém palivu o 3 %.

Související

Více souvisejících

letectví USA (Spojené státy americké) Ekologie letadla, letectví globální oteplování emise životní prostředí

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 46 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 9 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

Zdroj: David Holub

Další zprávy