Vědec varuje před ekologickou katastrofou. Za 35 let zmizelo až 98 % procent hmyzu

Za posledních 35 let zmizel z deštného lesa v Portoriku téměř všechen hmyz. Autor studie varuje, že tento kolaps hmyzí populace ohrožuje celý náš podpůrný systém a bude mít závažné důsledky. Na vině je s největší pravděpodobností globální oteplování.

„Byl to skutečný kolaps hmyzí populace deštného pralesa,“ řekl pro deník Guardian Brad Lister, který se do pralesa Luquillo vrátil po pětatřiceti letech. Ke zkoumání hmyzu v této chráněné oblasti se původně dostal oklikou, když studoval život místních ještěrů. V rámci tohoto výzkumu bylo důležité zmapovat počty hmyzí populace, jíž se tito plazi živí.

Hmyz je přitom jedním ze základních kamenů přírodního potravního řetězce. Podle odhadů odborníků celková váha světové hmyzí populace převyšuje lidstvo sedmnáctkrát. Výrazný propad v jejich počtu proto hrozí „ekologickým Armagedonem“.

„Jednoduše ničíme přesně ten podpůrný systém, díky němuž můžeme společně s dalšími živočichy na planetě existovat,“ komentoval své závěry Lister. „Je hrozné sledovat jak decimujeme přírodu.“

První, co po návratu na Portoriko upoutalo jeho pozornost, byla nápadná nepřítomnost ptáků v pralese. Ti se živí především různým hmyzem a jejich masivní úbytek proto Listera a jeho kolegy překvapil. Další překvapení na vědce čekalo, když začali se sběrem hmyzu. Zatímco dříve byly pasti téměř okamžitě plné, při poslední návštěvě někdy za celou noc nezachytili ani jednoho živočicha.

„Začali jsme si uvědomovat, že je to hrozný, skutečně velmi znepokojivý výsledek,“ cituje Guardian Listera.

Když získali z nahromaděných dat výsledky, byli vědci ještě více šokováni. Populace hmyzu žijícího v nejspodnější vrstvě lesa, tedy především na zemi, klesla o 98 %. Jen o málo lepší byla situace u druhů žijících ve vyšších vrstvách. Tamní populace poklesla o 80 %. O 50 % až 65 % se snížila také populace žab a ptáků.

Podle vědců za tento rekordní úbytek pravděpodobně může globální oteplování. Protože je oblast deštného pralesa chráněná, mohli vědci vyloučit faktory jako jsou dopady používaných pesticidů nebo ničení prostředí, které hrají roli v jiných regionech.

Již dříve odborníci předpokládali, že oteplování klimatu dopadne na hmyz v tropických oblastech velmi citelně, protože se vyvíjel ve stabilním klimatu. I malé narušení pak pro bezobratlé živočichy znamená velkou změnu. „Počet horkých dnů, kdy teploty stouply nad 29 stupňů Celsia obrovsky narostl,“ řekl Lister. „Od sedmdesátých let sledujeme nárůst o 44 %.“

Vědec proto varuje před něčím, co nazývá efektem „tropické kaskády“. Snižující se počty hmyzu budou mít postupně vliv na celý potravní řetězec. „Celé je to propojené a když zmizí bezobratlí živočichové, bude postupně trpět a chřadnout celá potravní síť,“ uzavírá Lister své varování. Nyní apeluje na další vědce, aby získali více dat, která by pomohla odhalit, jaká je situace jinde.

Související

Více souvisejících

deštný prales Hmyz životní prostředí Portoriko Příroda

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 56 minutami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 4 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 6 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 6 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Počasí si bude žádat výstrahu, avizují meteorologové z ČHMÚ

Česko se připravuje na víkendový vpád arktického vzduchu, jehož vinou dojde k výraznému ochlazení. Od pátku do neděle klesnou teploty až o 15 stupňů. Nejvíce na pozoru by se měli mít zemědělci a zahrádkáři. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy