Vědec varuje před ekologickou katastrofou. Za 35 let zmizelo až 98 % procent hmyzu

Za posledních 35 let zmizel z deštného lesa v Portoriku téměř všechen hmyz. Autor studie varuje, že tento kolaps hmyzí populace ohrožuje celý náš podpůrný systém a bude mít závažné důsledky. Na vině je s největší pravděpodobností globální oteplování.

„Byl to skutečný kolaps hmyzí populace deštného pralesa,“ řekl pro deník Guardian Brad Lister, který se do pralesa Luquillo vrátil po pětatřiceti letech. Ke zkoumání hmyzu v této chráněné oblasti se původně dostal oklikou, když studoval život místních ještěrů. V rámci tohoto výzkumu bylo důležité zmapovat počty hmyzí populace, jíž se tito plazi živí.

Hmyz je přitom jedním ze základních kamenů přírodního potravního řetězce. Podle odhadů odborníků celková váha světové hmyzí populace převyšuje lidstvo sedmnáctkrát. Výrazný propad v jejich počtu proto hrozí „ekologickým Armagedonem“.

„Jednoduše ničíme přesně ten podpůrný systém, díky němuž můžeme společně s dalšími živočichy na planetě existovat,“ komentoval své závěry Lister. „Je hrozné sledovat jak decimujeme přírodu.“

První, co po návratu na Portoriko upoutalo jeho pozornost, byla nápadná nepřítomnost ptáků v pralese. Ti se živí především různým hmyzem a jejich masivní úbytek proto Listera a jeho kolegy překvapil. Další překvapení na vědce čekalo, když začali se sběrem hmyzu. Zatímco dříve byly pasti téměř okamžitě plné, při poslední návštěvě někdy za celou noc nezachytili ani jednoho živočicha.

„Začali jsme si uvědomovat, že je to hrozný, skutečně velmi znepokojivý výsledek,“ cituje Guardian Listera.

Když získali z nahromaděných dat výsledky, byli vědci ještě více šokováni. Populace hmyzu žijícího v nejspodnější vrstvě lesa, tedy především na zemi, klesla o 98 %. Jen o málo lepší byla situace u druhů žijících ve vyšších vrstvách. Tamní populace poklesla o 80 %. O 50 % až 65 % se snížila také populace žab a ptáků.

Podle vědců za tento rekordní úbytek pravděpodobně může globální oteplování. Protože je oblast deštného pralesa chráněná, mohli vědci vyloučit faktory jako jsou dopady používaných pesticidů nebo ničení prostředí, které hrají roli v jiných regionech.

Již dříve odborníci předpokládali, že oteplování klimatu dopadne na hmyz v tropických oblastech velmi citelně, protože se vyvíjel ve stabilním klimatu. I malé narušení pak pro bezobratlé živočichy znamená velkou změnu. „Počet horkých dnů, kdy teploty stouply nad 29 stupňů Celsia obrovsky narostl,“ řekl Lister. „Od sedmdesátých let sledujeme nárůst o 44 %.“

Vědec proto varuje před něčím, co nazývá efektem „tropické kaskády“. Snižující se počty hmyzu budou mít postupně vliv na celý potravní řetězec. „Celé je to propojené a když zmizí bezobratlí živočichové, bude postupně trpět a chřadnout celá potravní síť,“ uzavírá Lister své varování. Nyní apeluje na další vědce, aby získali více dat, která by pomohla odhalit, jaká je situace jinde.

Související

Brazílie

Lidé loni zničili 11,9 milionu hektarů tropického lesa

V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila organizace Global Forest Watch (GFW). Rok 2019 tak byl co do odlesňování podle ní třetí nejhorší od počátku nového tisíciletí.

Více souvisejících

deštný prales Hmyz životní prostředí Portoriko Příroda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy