Šéfové vlád z Amazonie rokují o ochraně pralesa. Z odlesňování se stal organizovaný zločin

Šéfové vlád amazonského regionu se sešli, aby jednali o ochraně klíčového deštného pralesa. Informoval o tom server Deutsche Welle. Míra jeho odlesňování dosáhla kritických mezí. Podle jednoho z expertů jde o organizovaný zločin – jen trochu jiný, než jaký známe z našich končin. 

Amazonský deštný prales je jedním z nejvýznamnějších pohlcovačů uhlíku na světě – zachytává obrovské množství oxidu uhličitého, které uvolňuje lidská činnost, nejčastěji prostřednictvím spalování fosilním paliv. Přitom bylo zničeno už 17 procent tohoto pralesa.

Server DW zveřejnil seznam zemí z celého světa, které se na ničení těchto klíčových porostů podílejí. Nejvíce jich ubylo v Brazílii, která se na globálním odlesňování dosud podílela ze 43,1 procent. Druhá je Demokratická republika Kongo, třetí Bolívie – obě se pohybují okolo deseti procent. 

Představitelé osmi jihoamerických zemí se tak sejdou na summitu, aby se snažili zachovat udržitelný rozvoj v regionu a úlohu původních obyvatel při ochraně pralesa. „Svět nám musí pomoci s ochranou a rozvojem Amazonie,“ poznamenal brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Právě v jeho zemi se nachází šedesát procent Amazonského deštného pralesa. 

Nový brazilský prezident probudil v tomto ohledu naděje celého světa poté, co jeho předchůdce Jair Bolsonaro neochránil před pokácením rozsáhlé plochy Amazonie, které posléze sloužily k těžbě, chovu dobytka a pěstování sóji. Jen během roku 2022, což byl poslední rok jeho vlády, ubyly téměř dva miliony hektarů lesa. 

Jeho vláda rovněž oslabila regulaci a vymáhání práva v souvislosti s odlesňováním. „Snížila rozpočty agentur monitorujících zločiny proti životnímu prostředí a prosadila zákony umožňující těžbu ničící lesy na území původních obyvatel,“ píše DW. 

Od nástupu Luly došlo k omezení odlesňování, oficiální údaje hovoří o poklesu 33,6 procent mezi letošním lednem a červnem ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Brazilský lídr však slíbil, že „do roku 2030 nelegální odlesňování v Amazonii zcela zastaví“. 

Za ambiciózní cíl to označila profesorka se specializací na využívání půdy a změny životního prostředí Mercedes Bustamanteová, která působí na univerzitě v Brasilii. „Většina aktivit, které jsou nyní spojeny s odlesňováním v amazonské oblasti, je spojena s organizovaným zločinem a organizovaný zločin nezná hranic,“ upozornila.

Bustamanteová volá po integrované akci mezi zeměmi v povodí Amazonky. „Abychom mohli tyto nelegální aktivity sledovat a zajistit větší účinnost a efektivitu protiakcí,“ dodala.

Související

Delfíni, ilustrační fotografie

Horké počasí bez milosti zabíjí. V Amazonii se uvařily tisíce ryb, umírají i tamní delfíni

Klimatické změny mají dopad nejen na lidskou populaci, ale i na zvířecí říši. V brazilské Amazonii bylo nalezeno přes 100 uhynulých sladkovodních delfínů, pravděpodobně v důsledku veder, které aktuálně sužují tento region, uvedl server CNN. Tamní počasí výrazně zhoršuje klimatický jev El Niño a říční toky a jezera se stávají pro ryby neobyvatelná. Teplota místy dosahuje až 39 stupňů, což podle serveru Guardian zřejmě zapříčinilo i úmrtí tisíců dalších ryb.

Více souvisejících

Amazonský prales Brazílie deštný prales Luiz Inácio Lula da Silva Jair Bolsonaro

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 4 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy