Šéfové vlád z Amazonie rokují o ochraně pralesa. Z odlesňování se stal organizovaný zločin

Šéfové vlád amazonského regionu se sešli, aby jednali o ochraně klíčového deštného pralesa. Informoval o tom server Deutsche Welle. Míra jeho odlesňování dosáhla kritických mezí. Podle jednoho z expertů jde o organizovaný zločin – jen trochu jiný, než jaký známe z našich končin. 

Amazonský deštný prales je jedním z nejvýznamnějších pohlcovačů uhlíku na světě – zachytává obrovské množství oxidu uhličitého, které uvolňuje lidská činnost, nejčastěji prostřednictvím spalování fosilním paliv. Přitom bylo zničeno už 17 procent tohoto pralesa.

Server DW zveřejnil seznam zemí z celého světa, které se na ničení těchto klíčových porostů podílejí. Nejvíce jich ubylo v Brazílii, která se na globálním odlesňování dosud podílela ze 43,1 procent. Druhá je Demokratická republika Kongo, třetí Bolívie – obě se pohybují okolo deseti procent. 

Představitelé osmi jihoamerických zemí se tak sejdou na summitu, aby se snažili zachovat udržitelný rozvoj v regionu a úlohu původních obyvatel při ochraně pralesa. „Svět nám musí pomoci s ochranou a rozvojem Amazonie,“ poznamenal brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Právě v jeho zemi se nachází šedesát procent Amazonského deštného pralesa. 

Nový brazilský prezident probudil v tomto ohledu naděje celého světa poté, co jeho předchůdce Jair Bolsonaro neochránil před pokácením rozsáhlé plochy Amazonie, které posléze sloužily k těžbě, chovu dobytka a pěstování sóji. Jen během roku 2022, což byl poslední rok jeho vlády, ubyly téměř dva miliony hektarů lesa. 

Jeho vláda rovněž oslabila regulaci a vymáhání práva v souvislosti s odlesňováním. „Snížila rozpočty agentur monitorujících zločiny proti životnímu prostředí a prosadila zákony umožňující těžbu ničící lesy na území původních obyvatel,“ píše DW. 

Od nástupu Luly došlo k omezení odlesňování, oficiální údaje hovoří o poklesu 33,6 procent mezi letošním lednem a červnem ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Brazilský lídr však slíbil, že „do roku 2030 nelegální odlesňování v Amazonii zcela zastaví“. 

Za ambiciózní cíl to označila profesorka se specializací na využívání půdy a změny životního prostředí Mercedes Bustamanteová, která působí na univerzitě v Brasilii. „Většina aktivit, které jsou nyní spojeny s odlesňováním v amazonské oblasti, je spojena s organizovaným zločinem a organizovaný zločin nezná hranic,“ upozornila.

Bustamanteová volá po integrované akci mezi zeměmi v povodí Amazonky. „Abychom mohli tyto nelegální aktivity sledovat a zajistit větší účinnost a efektivitu protiakcí,“ dodala.

Související

Delfíni, ilustrační fotografie

Horké počasí bez milosti zabíjí. V Amazonii se uvařily tisíce ryb, umírají i tamní delfíni

Klimatické změny mají dopad nejen na lidskou populaci, ale i na zvířecí říši. V brazilské Amazonii bylo nalezeno přes 100 uhynulých sladkovodních delfínů, pravděpodobně v důsledku veder, které aktuálně sužují tento region, uvedl server CNN. Tamní počasí výrazně zhoršuje klimatický jev El Niño a říční toky a jezera se stávají pro ryby neobyvatelná. Teplota místy dosahuje až 39 stupňů, což podle serveru Guardian zřejmě zapříčinilo i úmrtí tisíců dalších ryb.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Amazonský prales Brazílie deštný prales Luiz Inácio Lula da Silva Jair Bolsonaro

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 3 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 5 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 6 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy