Rusko musí zničit střely SSC-8, žádá diplomat USA. Přímo ohrožují Evropu a Asii

Spojené státy dnes znovu vyzvaly Rusko, aby zničilo novou střelu s plochou dráhou letu, představující podle USA přímé porušení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Američané také obvinili Rusko z destabilizace globální bezpečnosti, napsala agentura Reuters.

Nová střela, která má dolet 500 až 1500 kilometrů a může být vybavena konvenční či jadernou hlavicí, představuje "silné a přímé ohrožení Evropy a Asie," uvedl americký velvyslanec Robert Wood na konferenci o odzbrojení, pořádané OSN.

"Bohužel, Spojené státy čím dál více zjišťují, že Rusku nelze důvěřovat ohledně dodržování závazků v oblasti kontroly zbraní a že jeho (ruské) nátlakové a zhoubné akce po celém světě zvyšují napětí," prohlásil.

"Rusko musí prokazatelně zničit všechny střely SSC-8, odpalovací zařízení a další vybavení, aby se opět dostalo do souladu se smlouvou INF," řekl americký diplomat. Zároveň znovu potvrdil záměr vlády Donalda Trumpa začátkem února odstoupit od dohody INF z roku 1987.

USA minulý týden odmítly ruskou nabídku jednat o zachování smlouvy INF, která udržuje jaderné rakety mimo Evropu, protože by se podle Američanů nedala řádně ověřovat a Washington by se připravil o odstoupení od smlouvy příští měsíc.

Wood vyčetl Rusku také podporu syrského prezidenta Bašára Asada a dodávky vyspělých zbraní, jako jsou protiletecké rakety S-300, Íránu. Útok nervovým jedem na bývalého ruského zpravodajského důstojníka a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru, podniknutý loni v březnu v Salisbury, podle diplomata předvedl "bezohledné chování" Ruska, nedodržujícího dohodu o zákazu chemických zbraní.

Londýn z otravy Skripalových obviňuje důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU, Moskva to popírá. Skripalovi se mezitím zotavili.

Ruská delegace přítomná v Ženevě podle Reuters bezprostředně na Woodova slova neodpověděla.

Rusko porušování smlouvy popírá a naopak obviňuje Spojené státy z pokusu poškodit strategickou stabilitu odstoupením od smlouvy INF, čímž prý Washington chce ospravedlnit vývoj vlastních raket.

V Ženevě se tento měsíc konaly konzultace ruských a amerických expertů o smlouvě INF, které pro obě strany skončily zklamáním, protože žádný pokrok nepřinesly.

Minulý měsíc Rusko odmítlo Spojeným státům inspekci svého sporného zbraňového systému Novator 9M729, na Západě označovaném SSC-8. USA soudí, že Rusko závažným způsobem porušilo pravidla INF, když od poloviny minulého desetiletí vyvíjelo, testovalo a následně i rozmístilo tento systém. Severoatlantická aliance stanovisko Washingtonu jednoznačně podpořila, ruský systém je podle NATO hrozbou pro evropskou bezpečnost.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo začátkem prosince oznámil, že Spojené státy za 60 dní spustí půlroční "výpovědní lhůtu" smlouvy, pokud Rusko do té doby neuzná svou chybu a nezačne ověřitelným způsobem její ustanovení znovu plnit. Ruské ministerstvo zahraničí následně projevilo ochotu se Spojenými státy jednat o vzájemných inspekcích.

Prezident Trump vysvětloval záměr odstoupit od smlouvy INF i tím, že se smlouva nevztahuje na třetí země, například Čínu či Severní Koreu.

Související

Michail Gorbačov a Ronald Reagan Komentář

Gorbačov a Reagan před 35 lety odepsali jaderné zbraně středního dosahu. Dialog a ústupky budou nezbytné i v budoucnu

Před pětatřiceti lety, 8. prosince 1987, podepsali vrcholní představitelé Spojených států a Sovětského svazu, prezident Ronald Reagan a generální tajemník Michail Gorbačov, smlouvu o likvidaci raket kratšího a středního doletu. Dokument otevřel cestu nejen k podstatnému omezení možnosti jaderného útoku v Evropě, ale také k ukončení studené války. Naopak, odstoupení od této smlouvy, k němuž se v roce 2019 uchýlila tehdejší administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, bylo zřetelným signálem, že vztahy mezi Washingtonem (potažmo celým Západem) a Moskvou výrazně ochlazují, byť málokdo čekal, že dosáhnou krize současných rozměrů.
Vladimir Putin

Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle Spojených států porušují mezitím vypovězenou dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), ale pouze za podmínky vstřícných kroků ze strany Severoatlantické aliance. Navrhl to dnes ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura TASS.

Více souvisejících

INF (smlouva o likvidaci raket) raketa SSC-8 USA (Spojené státy americké) Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy