Zlomový okamžik námořního válčení? USA připravují flotilu ozbrojených robotů

Americké námořnictvo chce pokročit s vývojem nových robotických plavidel. Jejich flotila by mohla rychle narůst, protože jsou levnější a také „nahraditelnější“. Stane se zavedení dálkově ovládaných bojových lodí novým milníkem?

V posledních měsících pokročilo námořnictvo Spojených států v přípravách programu, jehož výsledkem by mělo být zavedení velkých robotických plavidel do bitevního arzenálu země.

„Máme připravený seznam požadavků, který brzy, pravděpodobně v průběhu následujících dní, představíme zástupcům průmyslu, abychom mohli proces skutečně začít,“ řekl kontradmirál William Galinis pro list Breaking Defense.

Z dostupných informací se zdá, že by měl program zahrnovat minimálně dvě třídy robotických válečných lodí. Jedna by měl být střední velikosti, zhruba odpovídající již testovanému robotickému plavidlu Sea Hunter.

Čtyřicetimetrová loď byla na vodu spuštěna v roce 2016 a od té doby byla v poměrně úspěšném zkušebním provozu. Úkolem těchto plavidel by mělo být především provádění průzkumu. Spíše než zbraňovými systémy by tak byly vybaveny senzory, rušičkami a další technikou.

„Pokud jejich rádiové spojení a radarové záření přitáhne nepřátelskou palbu ... no, budou relativně levné a na palubě nebude nikdo, kdo by mohl být zabit,“ cituje magazín National Interest publikaci.

Druhou třídu by měly reprezentovat větší lodě, délkou i výtlakem zhruba odpovídající běžným korvetám. Ty by měly již být vybaveny raketovými systémy, přestože při vyhledávání cíle a řízení palby by se nadále spoléhaly na další plavidla.

Námořnictvo by chtělo výrobu těchto robotických lodí zadat do roku 2023. Podobně, jako tomu bylo v případě létajících dronů, i v u námořnictva by mohlo dojít k rychlé expanzi ve variabilitě a množství robotické techniky.

Když byl v roce 1995 poprvé vyvinut průkopnický dron Predátor, nebyl vyzbrojen a jeho nasazení provázela celá řada technických problémů. Dnes se však ozbrojené drony běžně využívají při bojových misích a disponuje jimi většina světových armád i nestátních aktérů.

Jedním z důvodů, proč námořnictvo o robotická plavidla usiluje, je nynější nedostatek kapacit. V současnosti má Pentagon k dispozici asi 275 bojových plavidel, což považuje velení námořnictva, stejně jako Bílý dům, za nedostatečné číslo. V ideálním případě by americká armáda chtěla dosáhnout stavu 355 lodí.

Robotická plavidla jsou výrazně levnější na výrobu i nasazení. Zatímco klasická fregata s lidskou posádkou vyjde zhruba na miliardu dolarů, Sea Hunter stál asi 20 milionů dolarů. Jeho denní provoz stojí Pentagon 20 000 dolarů, u torpédoborce se však jedná o stovky tisíc dolarů denně.

Americké námořnictvo tak možná stojí na začátku nové éry, v níž budou na oceánech a mořích bojovat stroje, namísto lidí.

Související

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) USA (Spojené státy americké) Roboti Pentagon Drony Vojenské lodě válečné lodě

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy