Zlomový okamžik námořního válčení? USA připravují flotilu ozbrojených robotů

Americké námořnictvo chce pokročit s vývojem nových robotických plavidel. Jejich flotila by mohla rychle narůst, protože jsou levnější a také „nahraditelnější“. Stane se zavedení dálkově ovládaných bojových lodí novým milníkem?

V posledních měsících pokročilo námořnictvo Spojených států v přípravách programu, jehož výsledkem by mělo být zavedení velkých robotických plavidel do bitevního arzenálu země.

„Máme připravený seznam požadavků, který brzy, pravděpodobně v průběhu následujících dní, představíme zástupcům průmyslu, abychom mohli proces skutečně začít,“ řekl kontradmirál William Galinis pro list Breaking Defense.

Z dostupných informací se zdá, že by měl program zahrnovat minimálně dvě třídy robotických válečných lodí. Jedna by měl být střední velikosti, zhruba odpovídající již testovanému robotickému plavidlu Sea Hunter.

Čtyřicetimetrová loď byla na vodu spuštěna v roce 2016 a od té doby byla v poměrně úspěšném zkušebním provozu. Úkolem těchto plavidel by mělo být především provádění průzkumu. Spíše než zbraňovými systémy by tak byly vybaveny senzory, rušičkami a další technikou.

„Pokud jejich rádiové spojení a radarové záření přitáhne nepřátelskou palbu ... no, budou relativně levné a na palubě nebude nikdo, kdo by mohl být zabit,“ cituje magazín National Interest publikaci.

Druhou třídu by měly reprezentovat větší lodě, délkou i výtlakem zhruba odpovídající běžným korvetám. Ty by měly již být vybaveny raketovými systémy, přestože při vyhledávání cíle a řízení palby by se nadále spoléhaly na další plavidla.

Námořnictvo by chtělo výrobu těchto robotických lodí zadat do roku 2023. Podobně, jako tomu bylo v případě létajících dronů, i v u námořnictva by mohlo dojít k rychlé expanzi ve variabilitě a množství robotické techniky.

Když byl v roce 1995 poprvé vyvinut průkopnický dron Predátor, nebyl vyzbrojen a jeho nasazení provázela celá řada technických problémů. Dnes se však ozbrojené drony běžně využívají při bojových misích a disponuje jimi většina světových armád i nestátních aktérů.

Jedním z důvodů, proč námořnictvo o robotická plavidla usiluje, je nynější nedostatek kapacit. V současnosti má Pentagon k dispozici asi 275 bojových plavidel, což považuje velení námořnictva, stejně jako Bílý dům, za nedostatečné číslo. V ideálním případě by americká armáda chtěla dosáhnout stavu 355 lodí.

Robotická plavidla jsou výrazně levnější na výrobu i nasazení. Zatímco klasická fregata s lidskou posádkou vyjde zhruba na miliardu dolarů, Sea Hunter stál asi 20 milionů dolarů. Jeho denní provoz stojí Pentagon 20 000 dolarů, u torpédoborce se však jedná o stovky tisíc dolarů denně.

Americké námořnictvo tak možná stojí na začátku nové éry, v níž budou na oceánech a mořích bojovat stroje, namísto lidí.

Související

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) USA (Spojené státy americké) Roboti Pentagon Drony Vojenské lodě válečné lodě

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy