Zlomový okamžik námořního válčení? USA připravují flotilu ozbrojených robotů

Americké námořnictvo chce pokročit s vývojem nových robotických plavidel. Jejich flotila by mohla rychle narůst, protože jsou levnější a také „nahraditelnější“. Stane se zavedení dálkově ovládaných bojových lodí novým milníkem?

V posledních měsících pokročilo námořnictvo Spojených států v přípravách programu, jehož výsledkem by mělo být zavedení velkých robotických plavidel do bitevního arzenálu země.

„Máme připravený seznam požadavků, který brzy, pravděpodobně v průběhu následujících dní, představíme zástupcům průmyslu, abychom mohli proces skutečně začít,“ řekl kontradmirál William Galinis pro list Breaking Defense.

Z dostupných informací se zdá, že by měl program zahrnovat minimálně dvě třídy robotických válečných lodí. Jedna by měl být střední velikosti, zhruba odpovídající již testovanému robotickému plavidlu Sea Hunter.

Čtyřicetimetrová loď byla na vodu spuštěna v roce 2016 a od té doby byla v poměrně úspěšném zkušebním provozu. Úkolem těchto plavidel by mělo být především provádění průzkumu. Spíše než zbraňovými systémy by tak byly vybaveny senzory, rušičkami a další technikou.

„Pokud jejich rádiové spojení a radarové záření přitáhne nepřátelskou palbu ... no, budou relativně levné a na palubě nebude nikdo, kdo by mohl být zabit,“ cituje magazín National Interest publikaci.

Druhou třídu by měly reprezentovat větší lodě, délkou i výtlakem zhruba odpovídající běžným korvetám. Ty by měly již být vybaveny raketovými systémy, přestože při vyhledávání cíle a řízení palby by se nadále spoléhaly na další plavidla.

Námořnictvo by chtělo výrobu těchto robotických lodí zadat do roku 2023. Podobně, jako tomu bylo v případě létajících dronů, i v u námořnictva by mohlo dojít k rychlé expanzi ve variabilitě a množství robotické techniky.

Když byl v roce 1995 poprvé vyvinut průkopnický dron Predátor, nebyl vyzbrojen a jeho nasazení provázela celá řada technických problémů. Dnes se však ozbrojené drony běžně využívají při bojových misích a disponuje jimi většina světových armád i nestátních aktérů.

Jedním z důvodů, proč námořnictvo o robotická plavidla usiluje, je nynější nedostatek kapacit. V současnosti má Pentagon k dispozici asi 275 bojových plavidel, což považuje velení námořnictva, stejně jako Bílý dům, za nedostatečné číslo. V ideálním případě by americká armáda chtěla dosáhnout stavu 355 lodí.

Robotická plavidla jsou výrazně levnější na výrobu i nasazení. Zatímco klasická fregata s lidskou posádkou vyjde zhruba na miliardu dolarů, Sea Hunter stál asi 20 milionů dolarů. Jeho denní provoz stojí Pentagon 20 000 dolarů, u torpédoborce se však jedná o stovky tisíc dolarů denně.

Americké námořnictvo tak možná stojí na začátku nové éry, v níž budou na oceánech a mořích bojovat stroje, namísto lidí.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) USA (Spojené státy americké) Roboti Pentagon Drony Vojenské lodě válečné lodě

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy