Z nádrže v Brazílii se vyvalily masy bahna. Stovky nezvěstných, zatím nalezeno 39 těl

Brazilští záchranáři po protržení odpadní nádrže dolu na železnou rudu našli již 34 mrtvých. Oznámil to hasičský sbor státu Minas Gerais, kde k neštěstí došlo. Stovky lidí se ale stále pohřešují a pátrání pokračuje. Podle hasičů bylo 23 lidí hospitalizováno. Podle dřívějších prohlášení je nezvěstných asi 300 a 46 osob bylo nalezeno živých. Tato čísla v novém prohlášení nebyla aktualizována, napsala agentura Reuters.

Guvernér státu Minas Gerais Romeu Zema dnes novinářům řekl, že je velmi malá šance, že záchranáři najdou v troskách domů zaplavených bahnem živé. "Pravděpodobně nalezneme už pouze mrtvé," uvedl guvernér. Později také prohlásil, že viníci budou příkladně potrestáni. Jde totiž už o druhou podobnou katastrofu za tři roky v tomto státě. V listopadu 2015 se protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku.

Provozovatelem dolu na železnou rudu u města Brumadinho, v němž se v pátek protrhla jedna odpadní nádrž, je brazilská společnost Vale. Ta byla spoluvlastníkem dolu, kde se stalo neštěstí v roce 2015. Tehdy vyteklo do okolí asi 60 milionů kubických metrů odpadního kalu. Nádrž, která se protrhla v pátek, měla kapacitu bezmála 12 milionů kubických metrů (což jsou zhruba dvě Máchova jezera). Podle místních médií ale odpad z protržené nádrže zaplavil další nádrž, která sice zůstala nepoškozená, ovšem přetekla.

Aerial view of #Brazil dam break shows extent of devastation https://t.co/KZeKyt5hTq pic.twitter.com/tO1mRsuXhE

— CGTN (@CGTNOfficial) 26. ledna 2019

Příčina protržení nádrže, která fungovala od roku 1976 a nyní už byla vyřazována z provozu, není známá. Firma se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. V místním tisku se ale objevily spekulace, že už v prosinci se hovořilo o riziku protržení.

Server BBC dnes také citoval místní obyvatele, podle nichž nefungoval poplašný systém. "Dostali jsme sice školení, jak se máme v takové situaci chovat, jak se evakuovat, ale když nefungoval alarm, nemohli jsme to udělat," postěžovala si jedna z místních. Výkonný ředitel firmy Vale Fabio Schvartsman prohlásil, že události se zřejmě seběhly tak rychle, že se alarm nestačil spustit.

Postiženou oblast si dnes z letadla prohlédl brazilský prezident Jair Bolsonaro spolu s místním guvernérem Zemou a několika ministry brazilské vlády. Ministr životního prostředí Ricardo Salles novinářům řekl, že firma Vale dostane pokutu 250 milionů realů (asi 1,5 miliardy Kč). Vláda státu Minas Gerais také zřídila tým, který má monitorovat vodu v řece Paraopeba.

Mezi nezvěstnými je podle agentury Reuters stovka zaměstnanců dolu, kteří v době neštěstí obědvali v jídelně, skrz niž se proud bahna prohnal. "Zhruba 100 až 150 pohřešovaných se nacházelo v komplexu přehrady," informovali hasiči. Bahno rovněž zaplavilo část obce Vila Ferteco, která leží nedaleko dolu. Zničena byla také část úrody fazolí na místních polích. Preventivně byly evakuovány i některé čtvrti města Brumadinho a minimálně jedna vesnice v okolí řeky Paraopeba.

Deník O Globo dnes uvedl, že první identifikovanou obětí je mladá lékařka, která pro důlní společnost pracovala dva roky.

Související

Více souvisejících

Brazílie ekologická havárie

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy