Obava z eskalace napětí a vojenské intervence je mezi obyvateli latinskoamerické země značně rozšířená. I mnozí z odpůrců prezidenta Madura se děsí rostoucího násilí. Nechtějí, aby se z Venezuely stala podobně rozvrácená země, jako Libye, či Sýrie.
Zahraniční pozorovatelé v posledních dnech s napětím sledují, jak se vyvine situace ve Venezuele. Masové protesty namířené vůči režimu Nicoláse Madura jsou důsledkem dlouhodobě neutěšeného stavu v zemi, ze které kvůli hospodářskému rozvratu uprchly již tři miliony obyvatel.
Podle reportérů deníku Guardian se páteční protesty v Caracasu nesly ve znamení frustrace a obav z nejisté budoucnosti. „Chci změnu, ale ne za pomoci převratu nebo intervence,“ cituje deník Naikary Agresot, 17letou studentku z tradičně silně provládní oblasti na západě města. „Přeji si, aby Maduro pochopil, že se věci vymkly kontrole a uvolnil místo pro někoho, kdo může zemi skutečně přinést změnu.“
„Není spravedlivé, že někdo pracuje celý měsíc, a potom za kilo rýže nebo masa zaplatí polovinu výplaty,“ komentovala Agresot hospodářskou krizi, v níž se Venezuela nachází. Další z demonstrantů, který pochází z chudinské čtvrti Petare na východě města, to vidí stejně. „Ceny jsou vysoké, jako ve Švýcarsku, ale vyděláváme tolik, co lidé na Haiti,“ zlobí se Luis Torres.
Možnost zahraniční vojenské intervence nebo propuknutí občanské války však lidi děsí. Spojené státy varovaly, že „jsou na stole všechny možnosti“, pokud by se Maduro uchýlil k násilnému potlačování opozice. „Pokud tu není jídlo dostupné dnes, jak by asi vypadala situace za války … viděli jsme, co se stalo v Libyi a Sýrii a nechceme, aby to stejně dopadlo i zde,“ myslí si Torres.
Některé země, v čele se Spojenými státy, uznaly Juana Guaidóa, vůdce opozice, za právoplatného prezidenta země. Velká Británie, Francie, Španělsko a Německo, daly v sobotu Madurovi osmidenní ultimátum k vypsání nových voleb, pod pohrůžkou, že jinak budou následovat příkladu USA. Rusko a Čína naopak Madura podporují a varují před jakoukoliv zahraniční intervencí.
„Myslím, že nikdo nemůže předpovídat, jak se situace vyvine,“ řekl Guardianu Moisés Naím, bývalý venezuelský ministr obchodu. „Obávám se, že by se země mohla rozpadnout na části ovládané různými veliteli, warlordy a generály, guerillovými skupinami a obchodníky s drogami.“ Venezuela by podle něj mohla dopadnout podobně, jako Libanon v osmdesátých letech minulého století, kdy měla „každá čtvrť svoji milici a lidé k cestování mezi nimi potřebovali povolení“.
Prozatím se zdá, že za Madurem pevně stojí armáda i část společnosti. V sobotu však z funkce odstoupil vysoce postavený armádní činitel Jose Luis Silva a veřejně oznámil, že podporuje Guaidóa. Právě postoj armády považují pozorovatelé za zásadní faktor, který rozhodne, zda se Maduro v čele země udrží.
Související
Venezuela po výhře Madura pátrá po šéfce opozice. Ta se po dvou měsících ozvala
OSN: Během voleb ve Venezuele došlo k vážnému porušování lidských práv
Venezuela , Juan Guaidó , Nicolas Maduro , krize
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 28 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 37 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák