Druhá Sýrie? Venezuelané se děsí zahraniční intervence

Obava z eskalace napětí a vojenské intervence je mezi obyvateli latinskoamerické země značně rozšířená. I mnozí z odpůrců prezidenta Madura se děsí rostoucího násilí. Nechtějí, aby se z Venezuely stala podobně rozvrácená země, jako Libye, či Sýrie.

Zahraniční pozorovatelé v posledních dnech s napětím sledují, jak se vyvine situace ve Venezuele. Masové protesty namířené vůči režimu Nicoláse Madura jsou důsledkem dlouhodobě neutěšeného stavu v zemi, ze které kvůli hospodářskému rozvratu uprchly již tři miliony obyvatel.

Podle reportérů deníku Guardian se páteční protesty v Caracasu nesly ve znamení frustrace a obav z nejisté budoucnosti. „Chci změnu, ale ne za pomoci převratu nebo intervence,“ cituje deník Naikary Agresot, 17letou studentku z tradičně silně provládní oblasti na západě města. „Přeji si, aby Maduro pochopil, že se věci vymkly kontrole a uvolnil místo pro někoho, kdo může zemi skutečně přinést změnu.“

„Není spravedlivé, že někdo pracuje celý měsíc, a potom za kilo rýže nebo masa zaplatí polovinu výplaty,“ komentovala Agresot hospodářskou krizi, v níž se Venezuela nachází. Další z demonstrantů, který pochází z chudinské čtvrti Petare na východě města, to vidí stejně. „Ceny jsou vysoké, jako ve Švýcarsku, ale vyděláváme tolik, co lidé na Haiti,“ zlobí se Luis Torres.

Možnost zahraniční vojenské intervence nebo propuknutí občanské války však lidi děsí. Spojené státy varovaly, že „jsou na stole všechny možnosti“, pokud by se Maduro uchýlil k násilnému potlačování opozice. „Pokud tu není jídlo dostupné dnes, jak by asi vypadala situace za války … viděli jsme, co se stalo v Libyi a Sýrii a nechceme, aby to stejně dopadlo i zde,“ myslí si Torres.

Některé země, v čele se Spojenými státy, uznaly Juana Guaidóa, vůdce opozice, za právoplatného prezidenta země. Velká Británie, Francie, Španělsko a Německo, daly v sobotu Madurovi osmidenní ultimátum k vypsání nových voleb, pod pohrůžkou, že jinak budou následovat příkladu USA. Rusko a Čína naopak Madura podporují a varují před jakoukoliv zahraniční intervencí.

„Myslím, že nikdo nemůže předpovídat, jak se situace vyvine,“ řekl Guardianu Moisés Naím, bývalý venezuelský ministr obchodu. „Obávám se, že by se země mohla rozpadnout na části ovládané různými veliteli, warlordy a generály, guerillovými skupinami a obchodníky s drogami.“ Venezuela by podle něj mohla dopadnout podobně, jako Libanon v osmdesátých letech minulého století, kdy měla „každá čtvrť svoji milici a lidé k cestování mezi nimi potřebovali povolení“.

Prozatím se zdá, že za Madurem pevně stojí armáda i část společnosti. V sobotu však z funkce odstoupil vysoce postavený armádní činitel Jose Luis Silva a veřejně oznámil, že podporuje Guaidóa. Právě postoj armády považují pozorovatelé za zásadní faktor, který rozhodne, zda se Maduro v čele země udrží.

Související

Více souvisejících

Venezuela Juan Guaidó Nicolas Maduro krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy