Jak obnovit Venezuelu? Guaidó představil plán

Šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozicí Juan Guaidó, kterého řada zemí v posledních dnech uznala za úřadujícího prezidenta Venezuely, dnes na univerzitě v Caracasu představil plán národní obnovy. Takzvaný Plán země má zejména stabilizovat kolabující hospodářství a dostat k Venezuelanům okamžitou humanitární pomoc. Plán je součástí kroků, jimiž chce opozice donutit autoritářského prezidenta Nicoláse Madura k odstoupení. Jejím cílem jsou svobodné volby.

Podle Guaidóa je absolutní prioritou řešit humanitární krizi, v zemi se nedostává základních potravin, lidé umírají na banální nemoci kvůli nedostatku léků. Guaidó slíbil, že v příštích dnech dá pokyny nevládním organizacím ohledně toho, jak humanitární pomoc nabízenou od řady zemí do Venezuely dostat a jak ji dále distribuovat.

Další úkolem bude obnovit fungování ekonomiky, zastavit hyperinflaci, vytvořit pracovní místa a obnovit ropný průmysl, který je jedním ze základních zdrojů příjmů venezuelského státu. "Stát nefunguje a neposkytuje ani minimální služby, protože peníze vedení rozkradlo," uvedl Guaidó na setkání, jehož se účastnili další poslanci i řada mladých lidí. I oni navrhovali, jak ekonomiku v budoucnu pozdvednout.

Opoziční lídr zmínil také důležitou roli armády. "Ještě je čas postavit se na správnou stranu, Maduro nechrání nikoho, takže za jeho vlády mohou skončit za mřížemi," uvedl Guaidó, který slíbil vojákům amnestii, pokud mu pomohou obnovit v zemi ústavní pořádak a demokracii. Příslušný zákon už schválil parlament.

Guaidó se v proslovu na univerzitě obrátil i na Čínu a Rusko, spojence prezidenta Madura. "I Číně a Rusku by prospěla změna vlády v této zemi, protože Maduro nechrání jejich investice," uvedl opoziční lídr. Moskva a Peking Madurově vládě v předchozích letech poskytly vysoké úvěry.

Projev na univerzitě Guaidó přerušil, když se dozvěděl, že policie je před domem jeho rodiny. Podle svědků z místa se tam měla ptát po jeho manželce Fabianě. Ta s ním ale byla na univerzitě, v domě však zůstala jejich dvacetiměsíční dcera. Před domem se podle záběrů ze sociálních sítí okamžitě shromáždili Guaidóvi příznivci, poslanci a novináři.

Krátce po incidentu odvysílala televize TV Venezuela v živém přenosu rozhovor s Guiadóem, který držel v náručí svou dceru. Opoziční lídr mimo jiné zopakoval, že v sobotu Venezuelané opět vyjdou do ulic a budou také dále hovořit s vojáky, jejichž podpora je v procesu přechodu země k demokracii stěžejní.

"To, co se dnes stalo prezidentovi Guaidóovi, zažívají Venezuelci denně, zastrašování používají k našemu pronásledování bezpečnostní složky státu, financované z našich peněz," komentoval přítomnost policie u domu Guaidóovy rodiny jeden z poslanců Juan Andrés Mejía.

Související

Více souvisejících

Venezuela Nicolas Maduro Juan Guaidó krize

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech

Ozbrojený střet mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru znovu eskaluje a nabývá mezinárodního rozměru. Podle experta Gokhana Bacika z Univerzity Palackého nejde jen o regionální spor, ale o hluboce zakořeněný konflikt, který připomíná izraelsko-palestinské napětí a může ovlivnit globální rovnováhu sil. Jaderný konflikt podle něj ale nehrozí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy