Americký zmocněnec míří do KLDR, má připravit druhý summit Trump-Kim

Zvláštní americký zmocněnec pro Severní Koreu Stephen Biegun míří do Pchjongjangu, kde by měl ve středu dojednávat podrobnosti chystaného summitu Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Podle amerického ministerstva zahraničí se Biegun sejde se svým protějškem Kim Jong-čcholem, s nímž by chtěl jednat o konkrétních tématech druhé vrcholné schůzky obou lídrů, mezi kterými nebude chybět denuklearizace KLDR. Pozorovatelé OSN dospěli k závěru, že severokorejský režim zabezpečuje svá jaderná a raketová zařízení před možným vojenským úderem, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Biegun v neděli a pondělí jednal s představiteli Jižní Koreje, která stejně jako USA usiluje o jaderné odzbrojení svého severního souseda. Podle Soulu se rozhovory týkaly možných kompromisů, které by urychlily potenciální vyřazení hlavních nukleárních provozů KLDR.

Americký zmocněnec před schůzkou v Pchjongjangu uvedl, že mu půjde o dojednání konkrétních bodů, na nichž by se Trump s Kimem mohli shodnout a posunout vpřed snahy, které zahájili loni v červnu na prvním summitu v Singapuru.

Šéf Bílého domu se tehdy severokorejského diktátora snažil přesvědčit o nutnosti úplného jaderného odzbrojení poloostrova výměnou za uvolnění sankcí, Pchjongjang se však později nechal slyšet, že nepřipustí v této věci žádný nátlak.

Experti OSN podle Reuters v neveřejné zprávě přichystané pro Radu bezpečnosti uvedli, že KLDR se systematicky snaží rozmisťovat svá jaderná zařízení, aby byla obtížněji dohledatelná a zasažitelná. Podle zprávy jsou rovněž neúčinné sankce vůči severokorejskému režimu, který je umí obejít.

Podle Bílého domu by se vrcholná schůzka měla uskutečnit koncem února. Trump chce termín summitu oznámit tento týden. Americký prezident by rád pokročil v otázce jaderného odzbrojení a stanovil harmonogram konkrétních kroků, Kim byl však až dosud navzdory společnému singapurskému prohlášení o denuklearizačním úsilí v této věci zdrženlivý.

Související

Stephen Biegun

Biegun: USA nemají informace ohledně ruské intervence v Bělorusku

Washington nemá žádné náznaky toho, že by se Rusko chystalo vojensky zasáhnout v sousedním Bělorusku, zmítaném protesty proti zfalšování voleb a setrvání prezidenta Alexandra Lukašenka u moci. V Litvě to dnes prohlásil náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun. Vyzval současně Minsk k propuštění všech politických vězňů a odsoudil porušování lidských práv v Bělorusku, uvedla agentura Reuters.
Stephen Biegun

Pompeův náměstek Biegun jede do Ruska, Litvy a na Ukrajinu

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun navštíví příští týden od 24. srpna Litvu, Rusko a Ukrajinu, kde bude jednat o regionálních i mezinárodních otázkách. Ve čtvrtek 27. srpna pak bude ve Vídni se svými protějšky z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jednat o regionální bezpečnosti a lidských právech. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničí USA.

Více souvisejících

Stephen Biegun (diplomat) USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Donald Trump Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy