Radikální transformace společnosti? Trend je nemilosrdný, zní z USA

Vědci oznámili, že rok 2018 byl čtvrtým nejteplejším v historii měření, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm konstatuje, že vědci tím dali jasně najevo, co je v sázce, pokud budou odkládány snahy bojovat s klimatickou změnou.

Žádný omyl

"Co se k čertu děje s tím globálním oteplováním? Prosím, rychle se vrať, potřebujeme tě!" cituje washingtonský server tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa z minulého týdne, kterým reagoval na vlnu mrazů, která zasáhla USA. Konstatuje, že pokud by se Trump poradil s vědci, kteří pracují pro jeho administrativu, pomohli by mu ledacos pochopit.

Oteplování Země není omyl, jak ukazují záznamy o globálních teplotách, což rozhodně nezavdává důvod ke smíchu, zdůrazňuje editorial. Připomíná, že skutečnost, že uplynulý rok byl čtvrtým nejteplejším od počátku měření, ve středu potvrdily nezávisle na sobě dvě agentury, NASA a Národní úřad pro oceán a atmosféru.

Z údajů o jednom roce pochopitelně nelze vyvozovat trend, ale ten ve skutečnosti existuje, protože pět nejteplejších roků spadá do let 2014-2018 a osmnáct z devatenácti nejteplejších roku připadá na 21. století, poukazuje renomovaný deník. Vysvětluje, že rok 2018 nebyl rekordní jen z toho důvodu, že v roce 2016 teplotu dočasně zvýšil jev El Niño, který měl větší dopad než lidská činnost sama o sobě.

Ačkoliv v roce 2018 došlo k ochlazujícímu jevu La Niña, stále byl čtvrtým nejteplejším, varuje americký server. Dodává, že celkový trend je nemilosrdný a probíhající desetiletí bude teplejší než předchozí, které bylo teplejší než 90. léta a takto bychom mohli pokračovat.

"Jak se stále více jejich předpovědí ukazuje jako pravdivých, vědci si jsou stále jistější svými modely - a znepokojenější," pokračuje editorial. Přiznává, že některé dopady klimatických změn je nadále těžké předjímat a připravit se na ně, a tak globální oteplování mohlo ve skutečnosti přispět k vlně mrazů, která přiměla Trumpa vysmívat se na Twitteru klimatologům.  

Přes den nepůjde pracovat

Jiné dopady jsou ale až příliš jasné - růst hladiny oceánů, silnější bouře, větší vlny veder a sucha, více povodní, šíření invazivních druhů a nemocí, úbytek ryb, vymírání ekosystémů, nárůst kyselosti oceánů, neúroda, masová migrace nebo vedra, která lidem zabrání přes den pracovat, vyjmenovává Washington Post. Odkazuje na varování expertů, že USA již pociťují vliv globálního oteplování skrze super bouře, které vznikají v extrémně zahřátých vodách Mexického zálivu a následně pustoší města jako Houston.

Tváří v tvář stále rostoucím důkazům však Trump klimatickou změnu nikterak nezmínil ve svém úterním projevu o stavu Unie, kritizuje vlivný deník. Připomíná, že Trumpova administrativa stále trvá na odstoupení do pařížské klimatické dohody, která je největší nadějí světa, že všechny velké, k oteplování přispívající země budou táhnout za jeden provaz.

"Mezitím Trumpova administrativa rozcupovala regulace znečištění ovzduší a americké emise skleníkových plynů loni vyskočily o 3,4 %, což ukázalo lživost tvrzení, že tržní síly budou samy adekvátně tlačit dolů uhlíkovou stopu země," nebere si servítky washingtonský server. Poukazuje, že část opozičních Demokratů naopak prosazuje "zelený nový úděl", jehož cílem má být radikální transformace americké společnosti a značné rozšíření vládní působnosti, protože pouhé soustředění se na klimatickou změnu podle nich nestačí, byť je důležité.

Ačkoliv nejde o tak škodlivou záležitost, jakou je Trumpovo popírání klimatických změn, návrh demokratů je podle editorialu "fantasií", která může pouze ublížit snaze prakticky řešit problém. "Svět potřebuje racionální americké vedení," deklaruje Washington Post. Dodává, že globální oteplování se naneštěstí nezastaví, než se takové vedení objeví.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Klimatické změny Donald Trump globální oteplování Vědci

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 8 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy