"Lžíce se nenajíme!" Na Haiti propukly protivládní protesty, už dva mrtví

Nejméně dva lidé zemřeli při čtvrtečních protivládních protestech tisíců lidí na Haiti, informovala agentura AFP s odvoláním na místní policii. Haiťané demonstrovali proti své zhoršující se ekonomické situaci a proti nepotrestané zpronevěře státních peněz za bývalé vlády. Protesty mají pokračovat i dnes a v sobotu. Místní opozice požaduje odstoupení prezidenta Jovenela Moiseho. Neodstoupí-li, jmenujeme prozatímního prezidenta, řekl agentuře AP lídr opozice Moise Jean Charles.

"Už dva roky nám Jovenel slibuje, že naplní naše talíře. Lží se ale nenajíme," řekl jeden z demonstrantů v metropoli Port-au-Prince a bouchal při tom lžící do plechového talíře. Moise se úřadu prezidenta ujal 7. února 2017 a od té doby zažil už mnoho protestů proti své vládě.

Another camera angle of protests in Port au Prince, #Haiti today. pic.twitter.com/8dIsEUjXmL

— HaitiInfoProject ? (@HaitiInfoProj) 7. února 2019

Někteří z demonstrantů zapalovali ve čtvrtek na ulicích haitské metropole pneumatiky a házeli na policisty kamení, při čemž 14 osob zranili. Skupina protestujících se snažila zapálit i benzinovou stanici. Demonstranti nesli transparenty s nápisem "Kde jsou peníze z Petrocaribe?"

Obyvatelé Haiti, které je nejchudší americkou zemí, vyčítají vládě i to, že nepotrestala korupci a zpronevěru fondů z programu Petrocaribe. Jeho prostřednictvím Venezuela dodává od roku 2005 zemím regionu ropu za zvýhodněných podmínek. Podle vyšetřování parlamentu se zpronevěry v tomto programu dopustilo nejméně 14 funkcionářů za vlády prezidenta Michela Martellyho v letech 2011-2016 a žádný z nich dosud nebyl z ničeho obžalován.

Minulý týden zveřejni haitský účetní dvůr, revizní orgán vlády, zprávu, v níž shledal více než desítku exministrů a bývalých vládních úředníků podezřelými ze zpronevěry peněz v rámci programu Petrocaribe. Podle zprávy profitovala z fondů i firma, kterou tehdy řídil nynější prezident Moise a která údajně dostala peníze na fingovanou stavbu silnice.

Nepokoje na Haiti nejsou ničím výjimečným.Tato desetimilionová karibská země je totiž léta sužována chudobou i přírodními katastrofami, tragické bylo zemětřesení z ledna 2010, při němž zahynulo na čtvrt milionu lidí.

Masové nepokoje vypukly na Haiti také loni v létě, když vláda oznámila záměr zvýšit ceny pohonných hmot. I tehdy někteří protestující zapalovali auta, blokovali silnice a rabovali obchody. Několikadenní nepokoje si tehdy vyžádaly nejméně sedm obětí a vyústily v demisi premiéra a vlády. Za dva roky úřadování prezidenta Moiseho mělo Haiti už tři premiéry.

Související

Více souvisejících

Haiti Jovenel Moise

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy