Konec komunismu na Kubě? Z Washingtonu přišla překvapivá analýza

Obyvatelé Kuby jsou nespokojení a dychtí po větší změně, tvrdí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník připomíná, že novou ústavu sice minulý týden v referendu podpořilo více než 86 % kubánských voličů, ta však prakticky nemění systém jedné strany, který v zemi nastolil před téměř šesti dekádami komunistický diktátor Fidel Castro.

Lidé ztrácí strach i trpělivost

Mnohem více vypovídající je podle amerického deníku to, kolik Kubánců v referendu novou ústavu odmítlo, případně se k urnám vůbec nedostavilo. V posledním podobném hlasování v roce 1976 totiž ústavu, skrze níž Castro nastolil na Kubě totalitní systém, podpořilo 99,02 % voličů.

"To, co je na Kubě pozoruhodné, není zoufale manévrující komunistická strana, ale jasné signály, že stovky tisíc lidí ztratily strach z úřadů a ztrácí trpělivost s upadajícím ekonomickým a politickým systémem," pokračuje Washington Post. Novou ústavu označuje za dílo autoritářské kliky, která po smrti Fidela Castra hledá půdu pod nohama.

Klíčová rozhodnutí ohledně nové ústavy učinila komise jmenovaná někdejším prezidentem země Raúlem Castrem, Fidelovým bratrem, který stále vede Komunistickou stranu Kuby, poukazuje editorial. Dodává, že úpravy následně poslušně posvětil parlament.

Skutečnou politickou soutěž, základ demokracie, nová ústava nepřináší, kritizuje prestižní deník. Připomíná, že státní média také ignorovala ty, kteří doporučovali ústavu odmítnout, přičemž den před hlasováním nervózní úřady zablokovaly digitální noviny 14ymedio vedené disidentskou bloggerkou Yoani Sánchezovou, která na sociálních sítích otevřeně vyzývala spoluobčany k odmítnutí dokumentu.    

Zatčen byl také José Daniel Ferrer García, odhodlaný aktivista a oponent kubánského režimu, uvádí renomovaný server. Doplňuje, že důvodem byla skutečnost, že García seděl v parku ve městě Santiago de Cuba a v ruce držel ručně psaný transparent s nápisem "Ne".

Antiutopická připomínka Sovětského svazu

Nová kubánská ústava není nikterak přelomová, deklaruje washingtonský deník. Připouští, že dokument sice uznává soukromé vlastnictví a jeho "doplňkovou roli v ekonomice", ale zároveň hovoří o socialistickém hospodářském systému, jehož základem je vlastnictví klíčových výrobních prostředků vším lidem, stejně jako plánované řízení ekonomiky.

"Pro většinu Kubánců je tato skutečnost antiutopickou připomínkou Sovětského svazu, nedostatku vajec, másla a dalšího základního zboží," píše americký deník.

Ústava z roku 1976 definovala manželství jako svazek mezi mužem a ženou a během tvorby nové ústavy se objevily naděje, že dokument uzná také homosexuální svazky, připomíná Washington Post. Dodává, že tyto naděje vzaly za své kvůli odporu církevních představitelů a ústava místo toho explicitně vyzdvihuje význam manželství.

"Nová ústava neumožňuje nikterak okysličit uzavřený politický systém," kritizuje editorial. Poukazuje, že podle dokumentu je "nejvyšší řídící silou" ve společnosti a zemi nadále komunistická strana.

Realita na Kubě je však podle amerického serveru jiná. Před dvěma dekádami zmobilizoval kubánský opoziční lídr Oswaldo Payá tisíce Kubánců svým demokratizačním petičním projektem Varela, poukazuje editorial. Vysvětluje, že Payá, který v roce 2012 zahynul při podezřelé autonehodě, nabádal spoluobčany, aby se především přestali bát.

Hlasování o nové ústavě pak washingtonský deník interpretuje jako signál, že část kubánské společnosti se již nebojí. Ačkoliv jde zatím o menšinu obyvatel "ostrova svobody", ta čítá  stovky tisíc lidí, kteří jsou stále více nespokojení, organizují se a dávají své postoje najevo, uvádí renomovaný server. Dodává, že jde o odraz skutečného hladu po změně.    

Související

Více souvisejících

Kuba Fidel Castro Raúl Castro Komunismus

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy