Obyvatelé Kuby jsou nespokojení a dychtí po větší změně, tvrdí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník připomíná, že novou ústavu sice minulý týden v referendu podpořilo více než 86 % kubánských voličů, ta však prakticky nemění systém jedné strany, který v zemi nastolil před téměř šesti dekádami komunistický diktátor Fidel Castro.
Lidé ztrácí strach i trpělivost
Mnohem více vypovídající je podle amerického deníku to, kolik Kubánců v referendu novou ústavu odmítlo, případně se k urnám vůbec nedostavilo. V posledním podobném hlasování v roce 1976 totiž ústavu, skrze níž Castro nastolil na Kubě totalitní systém, podpořilo 99,02 % voličů.
"To, co je na Kubě pozoruhodné, není zoufale manévrující komunistická strana, ale jasné signály, že stovky tisíc lidí ztratily strach z úřadů a ztrácí trpělivost s upadajícím ekonomickým a politickým systémem," pokračuje Washington Post. Novou ústavu označuje za dílo autoritářské kliky, která po smrti Fidela Castra hledá půdu pod nohama.
Klíčová rozhodnutí ohledně nové ústavy učinila komise jmenovaná někdejším prezidentem země Raúlem Castrem, Fidelovým bratrem, který stále vede Komunistickou stranu Kuby, poukazuje editorial. Dodává, že úpravy následně poslušně posvětil parlament.
Skutečnou politickou soutěž, základ demokracie, nová ústava nepřináší, kritizuje prestižní deník. Připomíná, že státní média také ignorovala ty, kteří doporučovali ústavu odmítnout, přičemž den před hlasováním nervózní úřady zablokovaly digitální noviny 14ymedio vedené disidentskou bloggerkou Yoani Sánchezovou, která na sociálních sítích otevřeně vyzývala spoluobčany k odmítnutí dokumentu.
Zatčen byl také José Daniel Ferrer García, odhodlaný aktivista a oponent kubánského režimu, uvádí renomovaný server. Doplňuje, že důvodem byla skutečnost, že García seděl v parku ve městě Santiago de Cuba a v ruce držel ručně psaný transparent s nápisem "Ne".
Antiutopická připomínka Sovětského svazu
Nová kubánská ústava není nikterak přelomová, deklaruje washingtonský deník. Připouští, že dokument sice uznává soukromé vlastnictví a jeho "doplňkovou roli v ekonomice", ale zároveň hovoří o socialistickém hospodářském systému, jehož základem je vlastnictví klíčových výrobních prostředků vším lidem, stejně jako plánované řízení ekonomiky.
"Pro většinu Kubánců je tato skutečnost antiutopickou připomínkou Sovětského svazu, nedostatku vajec, másla a dalšího základního zboží," píše americký deník.
Ústava z roku 1976 definovala manželství jako svazek mezi mužem a ženou a během tvorby nové ústavy se objevily naděje, že dokument uzná také homosexuální svazky, připomíná Washington Post. Dodává, že tyto naděje vzaly za své kvůli odporu církevních představitelů a ústava místo toho explicitně vyzdvihuje význam manželství.
"Nová ústava neumožňuje nikterak okysličit uzavřený politický systém," kritizuje editorial. Poukazuje, že podle dokumentu je "nejvyšší řídící silou" ve společnosti a zemi nadále komunistická strana.
Realita na Kubě je však podle amerického serveru jiná. Před dvěma dekádami zmobilizoval kubánský opoziční lídr Oswaldo Payá tisíce Kubánců svým demokratizačním petičním projektem Varela, poukazuje editorial. Vysvětluje, že Payá, který v roce 2012 zahynul při podezřelé autonehodě, nabádal spoluobčany, aby se především přestali bát.
Hlasování o nové ústavě pak washingtonský deník interpretuje jako signál, že část kubánské společnosti se již nebojí. Ačkoliv jde zatím o menšinu obyvatel "ostrova svobody", ta čítá stovky tisíc lidí, kteří jsou stále více nespokojení, organizují se a dávají své postoje najevo, uvádí renomovaný server. Dodává, že jde o odraz skutečného hladu po změně.
Související
Napětí v Karibiku: Nejlepší ponorky USA a Ruska se nacházejí jen kousek od sebe. Obě mohou nést jaderné zbraně
Přízrak Kubánské krize je tady. Ruská jaderná ponorka Kazaň a další bojová plavidla připlouvají na Kubu
Kuba , Fidel Castro , Raúl Castro , Komunismus
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 34 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 56 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek