Konec komunismu na Kubě? Z Washingtonu přišla překvapivá analýza

Obyvatelé Kuby jsou nespokojení a dychtí po větší změně, tvrdí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník připomíná, že novou ústavu sice minulý týden v referendu podpořilo více než 86 % kubánských voličů, ta však prakticky nemění systém jedné strany, který v zemi nastolil před téměř šesti dekádami komunistický diktátor Fidel Castro.

Lidé ztrácí strach i trpělivost

Mnohem více vypovídající je podle amerického deníku to, kolik Kubánců v referendu novou ústavu odmítlo, případně se k urnám vůbec nedostavilo. V posledním podobném hlasování v roce 1976 totiž ústavu, skrze níž Castro nastolil na Kubě totalitní systém, podpořilo 99,02 % voličů.

"To, co je na Kubě pozoruhodné, není zoufale manévrující komunistická strana, ale jasné signály, že stovky tisíc lidí ztratily strach z úřadů a ztrácí trpělivost s upadajícím ekonomickým a politickým systémem," pokračuje Washington Post. Novou ústavu označuje za dílo autoritářské kliky, která po smrti Fidela Castra hledá půdu pod nohama.

Klíčová rozhodnutí ohledně nové ústavy učinila komise jmenovaná někdejším prezidentem země Raúlem Castrem, Fidelovým bratrem, který stále vede Komunistickou stranu Kuby, poukazuje editorial. Dodává, že úpravy následně poslušně posvětil parlament.

Skutečnou politickou soutěž, základ demokracie, nová ústava nepřináší, kritizuje prestižní deník. Připomíná, že státní média také ignorovala ty, kteří doporučovali ústavu odmítnout, přičemž den před hlasováním nervózní úřady zablokovaly digitální noviny 14ymedio vedené disidentskou bloggerkou Yoani Sánchezovou, která na sociálních sítích otevřeně vyzývala spoluobčany k odmítnutí dokumentu.    

Zatčen byl také José Daniel Ferrer García, odhodlaný aktivista a oponent kubánského režimu, uvádí renomovaný server. Doplňuje, že důvodem byla skutečnost, že García seděl v parku ve městě Santiago de Cuba a v ruce držel ručně psaný transparent s nápisem "Ne".

Antiutopická připomínka Sovětského svazu

Nová kubánská ústava není nikterak přelomová, deklaruje washingtonský deník. Připouští, že dokument sice uznává soukromé vlastnictví a jeho "doplňkovou roli v ekonomice", ale zároveň hovoří o socialistickém hospodářském systému, jehož základem je vlastnictví klíčových výrobních prostředků vším lidem, stejně jako plánované řízení ekonomiky.

"Pro většinu Kubánců je tato skutečnost antiutopickou připomínkou Sovětského svazu, nedostatku vajec, másla a dalšího základního zboží," píše americký deník.

Ústava z roku 1976 definovala manželství jako svazek mezi mužem a ženou a během tvorby nové ústavy se objevily naděje, že dokument uzná také homosexuální svazky, připomíná Washington Post. Dodává, že tyto naděje vzaly za své kvůli odporu církevních představitelů a ústava místo toho explicitně vyzdvihuje význam manželství.

"Nová ústava neumožňuje nikterak okysličit uzavřený politický systém," kritizuje editorial. Poukazuje, že podle dokumentu je "nejvyšší řídící silou" ve společnosti a zemi nadále komunistická strana.

Realita na Kubě je však podle amerického serveru jiná. Před dvěma dekádami zmobilizoval kubánský opoziční lídr Oswaldo Payá tisíce Kubánců svým demokratizačním petičním projektem Varela, poukazuje editorial. Vysvětluje, že Payá, který v roce 2012 zahynul při podezřelé autonehodě, nabádal spoluobčany, aby se především přestali bát.

Hlasování o nové ústavě pak washingtonský deník interpretuje jako signál, že část kubánské společnosti se již nebojí. Ačkoliv jde zatím o menšinu obyvatel "ostrova svobody", ta čítá  stovky tisíc lidí, kteří jsou stále více nespokojení, organizují se a dávají své postoje najevo, uvádí renomovaný server. Dodává, že jde o odraz skutečného hladu po změně.    

Související

Více souvisejících

Kuba Fidel Castro Raúl Castro Komunismus

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 34 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy