Demokraté v Kongresu zahájili frontální útok na Trumpa, dojde i k "násilí"

Bílý dům i demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů zbrojí před blížícím se dramatickým a vleklým právním soubojem, jímž podle analytiků skončí prošetřování aktivit prezidenta Donalda Trumpa a jeho spolupracovníků na půdě amerického Kongresu. Několik sněmovních výborů se v minulých dnech energicky pustilo do detailního vyšetřování v naději, že najdou důkazy o prezidentových přečinech vedoucí k možné soudní žalobě nebo alespoň k nezdaru obhajoby Trumpova prezidentského mandátu.

List The Washington Post napsal, že Bílý dům si už předem najal deset až dvacet renomovaných právníků, kteří mají souboj s demokraty ve Sněmovně reprezentantů řídit.

Jejich úkolem podle listu bude maximálně omezit rozsah vyšetřování a důsledně obhájit ústavní práva hlavy státu. Nebudou údajně váhat ani s využitím institutu takzvané výsady výkonné moci (executive privilege), která umožňuje zachovávat mlčenlivost o citlivých záležitostech státní správy.

Použít maximálně účinné prostředky nebudou podle amerických médií váhat ani sněmovní demokraté. Ke slyšení si úředníky Bílého domu budou zvát pomocí soudních obsílek, případně si budou vynucovat podání informací "násilím", napsala agentura AP.

I tým právních poradců Sněmovny reprezentantů posílila řada zkušených expertů. Jsou mezi nimi podle The Washington Post vyšetřovatelé, bývalí pracovníci ministerstva spravedlnosti, někdejší federální soudci nebo pracovníci tajných služeb.

Vyšetřování zahájilo nejméně pět sněmovních výborů, jejichž pátrání je zatím nekoordinované a často se překrývá. Postupně se ale prý podaří zajistit, aby se jednotlivé výbory specializovaly na dílčí problémy z Trumpovy minulosti i z jeho působení v Bílém domě. Rozsah vyšetřování je podle shodného názoru amerických novinářů bezprecedentní a bude zahrnovat prakticky všechny skandály, které v posledních letech doprovázely Trumpovo působení v politice, byznysu i osobním životě. Pátrání údajně může trvat roky.

Demokraté se zaměří na známou tajnou schůzku Trumpových poradců s ruskou právničkou v newyorské Trump Tower, na platby za mlčení údajným Trumpovým milenkám, na problematické propuštění exšéfa FBI Jamese Comeyho, na zveřejnění elektronické pošty Demokratické strany na serveru WikiLeaks nebo na projekt Trumpova mrakodrapu v Moskvě.

Zajímat je budou i operace britské firmy Cambridge Analytica při vývoji softwarových nástrojů pro podporu Trumpovy volební kampaně, problematické příjmy z Trumova washingtonského hotelu, činnost prezidentovy dobročinné nadace, obsah jeho utajovaných daňových přiznání nebo napojení jeho týmu na ruské manažery a oligarchy typu Konstantina Kilimnika nebo miliardářů Olega Děripasky či Viktora Vekselberga.

Čím vyšetřování skončí, není jasné, poznamenává server Politico. Právníci se přou, zda je prezidenta během výkonu funkce možné trestně stíhat za maření spravedlnosti nebo zneužití moci. Regule ministerstva spravedlnosti to údajně zakazují, řada ústavních právníků ale tvrdí opak. Podle republikánů není nejspíš cílem protitrumpovské kampaně Demokratické strany prezidenta zažalovat, ale zkompromitovat ho natolik, aby ve volbách 2020 svůj úřad neobhájil.

Související

Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

Více souvisejících

Kongres USA Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) James Comey (FBI) Oleg Děripaska (ruský miliardář)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy