Demokraté v Kongresu zahájili frontální útok na Trumpa, dojde i k "násilí"

Bílý dům i demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů zbrojí před blížícím se dramatickým a vleklým právním soubojem, jímž podle analytiků skončí prošetřování aktivit prezidenta Donalda Trumpa a jeho spolupracovníků na půdě amerického Kongresu. Několik sněmovních výborů se v minulých dnech energicky pustilo do detailního vyšetřování v naději, že najdou důkazy o prezidentových přečinech vedoucí k možné soudní žalobě nebo alespoň k nezdaru obhajoby Trumpova prezidentského mandátu.

List The Washington Post napsal, že Bílý dům si už předem najal deset až dvacet renomovaných právníků, kteří mají souboj s demokraty ve Sněmovně reprezentantů řídit.

Jejich úkolem podle listu bude maximálně omezit rozsah vyšetřování a důsledně obhájit ústavní práva hlavy státu. Nebudou údajně váhat ani s využitím institutu takzvané výsady výkonné moci (executive privilege), která umožňuje zachovávat mlčenlivost o citlivých záležitostech státní správy.

Použít maximálně účinné prostředky nebudou podle amerických médií váhat ani sněmovní demokraté. Ke slyšení si úředníky Bílého domu budou zvát pomocí soudních obsílek, případně si budou vynucovat podání informací "násilím", napsala agentura AP.

I tým právních poradců Sněmovny reprezentantů posílila řada zkušených expertů. Jsou mezi nimi podle The Washington Post vyšetřovatelé, bývalí pracovníci ministerstva spravedlnosti, někdejší federální soudci nebo pracovníci tajných služeb.

Vyšetřování zahájilo nejméně pět sněmovních výborů, jejichž pátrání je zatím nekoordinované a často se překrývá. Postupně se ale prý podaří zajistit, aby se jednotlivé výbory specializovaly na dílčí problémy z Trumpovy minulosti i z jeho působení v Bílém domě. Rozsah vyšetřování je podle shodného názoru amerických novinářů bezprecedentní a bude zahrnovat prakticky všechny skandály, které v posledních letech doprovázely Trumpovo působení v politice, byznysu i osobním životě. Pátrání údajně může trvat roky.

Demokraté se zaměří na známou tajnou schůzku Trumpových poradců s ruskou právničkou v newyorské Trump Tower, na platby za mlčení údajným Trumpovým milenkám, na problematické propuštění exšéfa FBI Jamese Comeyho, na zveřejnění elektronické pošty Demokratické strany na serveru WikiLeaks nebo na projekt Trumpova mrakodrapu v Moskvě.

Zajímat je budou i operace britské firmy Cambridge Analytica při vývoji softwarových nástrojů pro podporu Trumpovy volební kampaně, problematické příjmy z Trumova washingtonského hotelu, činnost prezidentovy dobročinné nadace, obsah jeho utajovaných daňových přiznání nebo napojení jeho týmu na ruské manažery a oligarchy typu Konstantina Kilimnika nebo miliardářů Olega Děripasky či Viktora Vekselberga.

Čím vyšetřování skončí, není jasné, poznamenává server Politico. Právníci se přou, zda je prezidenta během výkonu funkce možné trestně stíhat za maření spravedlnosti nebo zneužití moci. Regule ministerstva spravedlnosti to údajně zakazují, řada ústavních právníků ale tvrdí opak. Podle republikánů není nejspíš cílem protitrumpovské kampaně Demokratické strany prezidenta zažalovat, ale zkompromitovat ho natolik, aby ve volbách 2020 svůj úřad neobhájil.

Související

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

Více souvisejících

Kongres USA Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) James Comey (FBI) Oleg Děripaska (ruský miliardář)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy