Úspěch globalizace je mýtus, tvrdí renomovaný historik. Hrozí další studená válka?

Niall Ferguson v rozhovoru pro Zeit.de uvedl, že pohádka o úspěchu globalizaci je svým způsobem mýtus. Britský historik, který dlouhou dobu působil na prestižní Harvardově univerzitě, patří mezi nejvlivnější intelektuály dneška.

Na dotaz redaktora Zeit.de, jestli vnímá New York jako centrum světového řádu vybudovaného pro roce 1945, historik odpověděl poněkud skepticky.

"Mnoho lidé by skutečně takto popsali světovou situaci. Podle mého názoru však riskujeme, že jsme minulost překryli pohádkovým příběhem."

Samotná pohádka podle historika spočívá v nepřípustně zjednodušené zkratce o pohodovém vývoji lidské společnosti od roku 1945, který zcela náhle ukončil děsivý nástup populistů v roce 2016, a ti měli zničit z ničeho nic starý dobrý světový řád. Jenže podle Fergusona mezinárodní situaci neurčoval žádný dokonalý "světový řád", ale studená válka. Málokdo si uvědomuje, že studená válka znamenala paralýzu OSN, jelikož Sovětský svaz v 70. a 80. letech blokoval Radu bezpečnosti OSN a své právo veta následně využívaly hojně i USA. Je jasné, že v takové situaci světová organizace jen těžko mohla plnit své mírové poslání, na druhou stranu nefunkčnost OSN není žádným tajemstvím.

Mnohem větší vliv měly ekonomicky orientované organizace jako Mezinárodní měnový fond a především Evropská unie. "Tyto instituce byly stejně tak součástí tohoto mezinárodního řádu jako OSN, ale jejich působení mělo nejspíš mnohem větší reálný dopad," zhodnotil historik  mezinárodní dějiny 2. poloviny 20. století.

Bez větší integrace však Evropská unie v budoucnosti nebude úspěšná. Měnovou unii nutně musí doplnit unie rozpočtová, ale v současnosti podle Fergusona politici o takovouto unii neusilují. Nedostatečná integrace hrozí tím, že finanční problémy některých zemí, jako například Itálie, se budou ostatními státy Evropské unie rychle šířit, ovšem zabránit jím bude problém. Dalším uhelným kamenem evropského společenství bude nejspíš migrace. 

Není pochyb o tom, že nynější migrační vlny jsou způsobeny procesem globalizace. Ovšem na celosvětovém propojování podle historika vydělalo jen procento nejbohatších a následně asijské země jako je Čína. Dělníci v Evropě a v Americe vnímají globalizaci negativně, jelikož jim způsobuje především konkurenci na pracovním trhu.

Éra globalizace je podle něj u konce a nahradí ji studená válka mezi USA  a Čínou, která bude válkou technologickou, což však byla i studená válka mezi USA  a Sovětským svazem. Komplikací je však technologické propojení států a ještě více se obává o zranitelnost demokratických USA dezinformacemi a extremismem. „Již teď je jasné, jak snadno zranitelná je americká demokracie falešnými zprávami a extrémními názory. Přepadá mě hrůza při představě, co se stane, až bude AI tak daleko, že falešné a pravdivé zprávy už nepůjde od sebe rozlišit,“ uzavřel rozhovor historik.

Související

Michail Gorbačov Komentář

Projev, který ukončil studenou válku? Od vystoupení Gorbačova v OSN uplynulo 35 let

Historické události a procesy s oblibou rámujeme jasnými začátky a konci, přestože je to z odborného pohledu mnohdy nešťastné. Nejinak tomu je se studenou válkou. Přestože se historici dodnes neshodnou, jak přesně vymezit období, kdy lze tímto termínem soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem i jejich spojenci a satelity nazývat, můžeme se setkat s názorem, že na jejím začátku stál známý projev Winstona Churchilla přednesený v březnu 1946 ve Fultonu. Přistoupíme-li na tuto zjednodušující symboliku, na konec studené války můžeme dosadit jiný projev, konkrétně ten, který 7. prosince 1988 na zasedání Valného shromáždění OSN přednesl sovětský vůdce Michail Gorbačov. 
Tomáš Řepa Rozhovor

Nový světový řád je nevyhnutelný. Je to historicky přirozený proces, plyne z rozhovoru s Tomášem Řepou pro EZ

Vojenský expert z brněnské Univerzity obrany Tomáš Řepa poskytl serveru EuroZprávy.cz rozsáhlý rozhovor o proměně světového řádu, rostoucí síle Čínské lidové republiky, a ochabující moci Ruské federace. Poskytl i několik myšlenek o tom, jak se má Západ k rozdělujícímu se světu postavit. „Životní úroveň například v západní Evropě je stále i ve světovém srovnání bezprecedentně vysoko a pokud se povede strukturu ekonomiky změnit a zavádět nové technologie, nemusíme nutně čelit nějakým katastrofickým scénářům, občanským válkám a podobně,“ popisuje. 

Více souvisejících

studená válka USA (Spojené státy americké) Niall Ferguson (historik) globalizace migrace

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy