Úspěch globalizace je mýtus, tvrdí renomovaný historik. Hrozí další studená válka?

Niall Ferguson v rozhovoru pro Zeit.de uvedl, že pohádka o úspěchu globalizaci je svým způsobem mýtus. Britský historik, který dlouhou dobu působil na prestižní Harvardově univerzitě, patří mezi nejvlivnější intelektuály dneška.

Na dotaz redaktora Zeit.de, jestli vnímá New York jako centrum světového řádu vybudovaného pro roce 1945, historik odpověděl poněkud skepticky.

"Mnoho lidé by skutečně takto popsali světovou situaci. Podle mého názoru však riskujeme, že jsme minulost překryli pohádkovým příběhem."

Samotná pohádka podle historika spočívá v nepřípustně zjednodušené zkratce o pohodovém vývoji lidské společnosti od roku 1945, který zcela náhle ukončil děsivý nástup populistů v roce 2016, a ti měli zničit z ničeho nic starý dobrý světový řád. Jenže podle Fergusona mezinárodní situaci neurčoval žádný dokonalý "světový řád", ale studená válka. Málokdo si uvědomuje, že studená válka znamenala paralýzu OSN, jelikož Sovětský svaz v 70. a 80. letech blokoval Radu bezpečnosti OSN a své právo veta následně využívaly hojně i USA. Je jasné, že v takové situaci světová organizace jen těžko mohla plnit své mírové poslání, na druhou stranu nefunkčnost OSN není žádným tajemstvím.

Mnohem větší vliv měly ekonomicky orientované organizace jako Mezinárodní měnový fond a především Evropská unie. "Tyto instituce byly stejně tak součástí tohoto mezinárodního řádu jako OSN, ale jejich působení mělo nejspíš mnohem větší reálný dopad," zhodnotil historik  mezinárodní dějiny 2. poloviny 20. století.

Bez větší integrace však Evropská unie v budoucnosti nebude úspěšná. Měnovou unii nutně musí doplnit unie rozpočtová, ale v současnosti podle Fergusona politici o takovouto unii neusilují. Nedostatečná integrace hrozí tím, že finanční problémy některých zemí, jako například Itálie, se budou ostatními státy Evropské unie rychle šířit, ovšem zabránit jím bude problém. Dalším uhelným kamenem evropského společenství bude nejspíš migrace. 

Není pochyb o tom, že nynější migrační vlny jsou způsobeny procesem globalizace. Ovšem na celosvětovém propojování podle historika vydělalo jen procento nejbohatších a následně asijské země jako je Čína. Dělníci v Evropě a v Americe vnímají globalizaci negativně, jelikož jim způsobuje především konkurenci na pracovním trhu.

Éra globalizace je podle něj u konce a nahradí ji studená válka mezi USA  a Čínou, která bude válkou technologickou, což však byla i studená válka mezi USA  a Sovětským svazem. Komplikací je však technologické propojení států a ještě více se obává o zranitelnost demokratických USA dezinformacemi a extremismem. „Již teď je jasné, jak snadno zranitelná je americká demokracie falešnými zprávami a extrémními názory. Přepadá mě hrůza při představě, co se stane, až bude AI tak daleko, že falešné a pravdivé zprávy už nepůjde od sebe rozlišit,“ uzavřel rozhovor historik.

Související

Michail Gorbačov Komentář

Projev, který ukončil studenou válku? Od vystoupení Gorbačova v OSN uplynulo 35 let

Historické události a procesy s oblibou rámujeme jasnými začátky a konci, přestože je to z odborného pohledu mnohdy nešťastné. Nejinak tomu je se studenou válkou. Přestože se historici dodnes neshodnou, jak přesně vymezit období, kdy lze tímto termínem soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem i jejich spojenci a satelity nazývat, můžeme se setkat s názorem, že na jejím začátku stál známý projev Winstona Churchilla přednesený v březnu 1946 ve Fultonu. Přistoupíme-li na tuto zjednodušující symboliku, na konec studené války můžeme dosadit jiný projev, konkrétně ten, který 7. prosince 1988 na zasedání Valného shromáždění OSN přednesl sovětský vůdce Michail Gorbačov. 
Tomáš Řepa Rozhovor

Nový světový řád je nevyhnutelný. Je to historicky přirozený proces, plyne z rozhovoru s Tomášem Řepou pro EZ

Vojenský expert z brněnské Univerzity obrany Tomáš Řepa poskytl serveru EuroZprávy.cz rozsáhlý rozhovor o proměně světového řádu, rostoucí síle Čínské lidové republiky, a ochabující moci Ruské federace. Poskytl i několik myšlenek o tom, jak se má Západ k rozdělujícímu se světu postavit. „Životní úroveň například v západní Evropě je stále i ve světovém srovnání bezprecedentně vysoko a pokud se povede strukturu ekonomiky změnit a zavádět nové technologie, nemusíme nutně čelit nějakým katastrofickým scénářům, občanským válkám a podobně,“ popisuje. 

Více souvisejících

studená válka USA (Spojené státy americké) Niall Ferguson (historik) globalizace migrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 36 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy