Bílý dům od 2. května umožní žaloby proti cizím firmám, které na Kubě využívají americký majetek zkonfiskovaný kubánskými komunisty během revoluce v roce 1959. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na šéfa americké diplomacie Mikea Pompea. Rozhodnutí se opírá o sporný zákon z 90. let, účinnost jeho kritické části však dosud prezidenti USA vždy zablokovali. Ve společném prohlášení proti záměru USA protestovala vedle EU i Kanada; poté i Kuba. Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton posléze oznámil další sankce namířené proti Kubě, Nikaragui a Venezuele.
"Toto rozhodnutí by měly vzít v potaz všechny osoby a společnosti, které na Kubě podnikají," konstatoval Pompeo na tiskové konferenci. Vysoce postavená americká diplomatka Kimberly Breierová doplnila, že z rozhodnutí nebudou žádné výjimky, na což ostře EU a Kanada reagovaly. Společnosti a jedinci se podle Breierové žalobě vyhnou pouze tehdy, pokud se jejich podnikání neopírá o zabavený majetek.
Vejde-li rozhodnutí v platnost, Američané budou moci žalovat společnosti, které podnikají v hotelech, tabákových továrnách, lihovarech a dalších podnicích, které Kuba po nástupu vůdce Fidela Castra znárodnila. Žalovat je mohou i Kubánci, kteří později získali americké občanství, napsala agentura AP.
Breierová uvedla, že americké ministerstvo spravedlnosti považuje za oprávněné 6000 pohledávek na zabavený majetek na Kubě v hodnotě osm miliard dolarů (bezmála 182 miliard Kč). V případě 200.000 dalších vznesených nároků úřad ještě nerozhodl.
Podle Reuters není jasné, zda by americké soudy mohly o těchto vlastnických nárocích rozhodovat. EU už varovala, že by mohla věc napadnout u Světové obchodní organizace (WTO).
"Rozhodnutí Spojených států významně ovlivní unijní a kanadské hospodářské subjekty na Kubě... a povede pouze ke zbytečné spirále soudních řízení," uvedly v prohlášení eurokomisařka pro obchod Cecilie Malmströmová, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a její kanadská kolegyně Chrystia Freelandová.
Rozhodnutím o žalobách by se kubánský režim mohl dále dostat do problémů při získávání zahraničních investic, konstatovala agentura Reuters s odvoláním na právní experty. Jde rovněž o další známku toho, že Washington chce Havanu potrestat za podporu, kterou poskytuje venezuelskému autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi, což dnes potvrdil i Pompeo.
Americký prezident Donald Trump chce rozhodnutí opřít o kontroverzní Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996, který americkým občanům umožňuje podat žalobu na cizí společnosti kvůli americkému majetku zabavenému v 60. letech minulého století kubánským režimem. Američtí prezidenti patřičný oddíl zákona dosud vždy každý půlrok zablokovali kvůli odporu mezinárodního společenství a kvůli obavám, že by spustil vlnu žalob a způsobil chaos v americkém právním systému.
John Bolton v řeči k veteránům nezdařené invaze kubánských exulantů v Zátoce sviní ze 60. let oznámil řadu sankcí proti trojici jihoamerických zemí. Co se týče Venezuely, na seznam přibyla centrální banka. Americká vláda ji považuje za oporu Madurova režimu. V Nicaragui sankce dopadly na Bancorp - banku, která podle Washingtonu slouží jako černý fond prezidenta Daniela Ortegy.
Trumpova vláda dále omezila částku, kterou mohou posílat rodiny v USA příbuzným na Kubu, na 1000 dolarů (asi 27.700 Kč) na osobu a čtvrtletí. Vláda bývalého prezidenta Baracka Obamy přitom veškerá omezení odstranila. Na sankční seznam přibylo pět jmen napojených na kubánskou armádu a tajnou službu, například vojenská aerolinka Aerogaviota. USA chtějí podle Boltona také omezit ty cesty na Kubu, které nepovedou za rodinnými příslušníky.
Související
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Bílý dům USA , Kuba , Mike Pompeo
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák