Firmu Huawei financuje čínská rozvědka a armáda, varuje CIA

Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují čínské bezpečnostní orgány. Napsal to dnes britský list The Times. Huawei obvinění označila za neopodstatněné.

Podle zdroje listu americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) došla k závěru, že se na financování Huawei Technology podílí bezpečnostní komise čínské komunistické strany, tajná služba a armáda. CIA o tomto zjištění už dříve informovala své partnery ze skupiny Five Eyes, do níž patří kromě USA rovněž Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland.

The Times otiskl také reakci čínské firmy. "Huawei nekomentuje nepodložená obvinění anonymních zdrojů založená na nulových důkazech," sdělil britskému listu zástupce firmy.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei však obvinění ohledně špionáže odmítá. Před používáním softwaru a hardwaru Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Podobné potíže jako Huawei má v USA i další čínská firma ZTE Corp. Ve zprávě tajných služeb pro americký Kongres v roce 2012 se uvádělo, že čínské firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojené s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA.

Loni americké ministerstvo obchodu ZTE obvinilo z nelegálního dovozu zboží amerického původu do Íránu a Severní Koreje. Kvůli americkým sankcím pak musela loni mezi dubnem a červencem ZTE téměř přerušit obchodování s USA. Sankce byly zrušeny, až když ZTE zaplatila pokutu 1,4 miliardy dolarů (32 miliard korun).

Jak napsala agentura Reuters, USA budou na květnové konferenci v Praze od partnerů žádat, aby se připojili k bezpečnostním opatřením USA. Má to firmě Huawei zkomplikovat snahu ovládnout telekomunikační sítě. V Praze se bude v květnu konat mezinárodní konference o společných postupech při zajištění kybernetické bezpečnosti.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei CIA Čínská armáda Čína

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy