Kdo nejvíce dává na zbrojení: Vzrůst v USA po sedmi letech, Rusko vypadlo z top 5

Výdej na obranu v USA po více než 7 let stouply. Naopak Rusko zmizelo z žebříčku pěti zemi, které nejvíce dávají na obranu. Přesto stále vzbuzuje strach ve střední a východní Evropě, kde výrazně rostou výdaje na obranu, odhaluje statistika Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (The Stockholm International Peace Research Institute – SIPRI).

Výdaje na obranu USA mezi lety 2017 a 2018 stouply o 4,6% na 649 miliard dolarů. Jedná se první nárůst od roku 2010. Jedná se o skoro stejnou částku, jakou na zbrojení věnuje dalších 8 zemí s největšími vojenskými rozpočty.

Do pětice států s největšími částkami věnovanými na obranu patří Čína (250 miliard dolarů), Saúdská Arábie (67,6 miliard dolarů), Indie (66,5 miliard dolarů) a Francie (66,5 miliard dolarů). Těchto pět zemí tvoří 60% globálních výdajů na obranu. 50 miliard dolarů a více dávají ještě dvě země, Rusko (61,4 miliard dolarů) a Velká Británie (50 miliard dolarů).

Ruské výdaje na obranu poklesly o 3, 5% a Rusko tak vypadlo z žebříčku prvních pěti zemí, které dávají na obranu největší částky. Saúdská Arábie si sice udržela své třetí místo, její výdaje ale též poklesly o 6,5%. Ačkoliv v porovnání s předchozím sledovaným časovým obdobím Francie vystoupila na žebříčku díky pádu Ruska o jedno místo, i její výdaje poklesly o 1,4%.

Čínské výdaje na obranu se zvýšily o 5% a jsou takřka 10krát vyšší než tomu bylo v roce 1994. Podle výzkumníků však v příštím roce mohou její výdaje výrazně poklesnou v reakci na zpomalování její ekonomiky. Výdaje za obranu v roce 2018 byly nejnižším ročním nárůstem od roku 1995.

Co se týče regionů, výdaje na obranu rostly v Jižní Americe o 3,1% v roce 2018. To je převážně díky nárůstu výdajů na zbrojení v Brazílii (o 5,1%). Výdaje na obranu v Africe klesly o 8,4%, což je čtvrtý po sobě jdoucí meziroční pokles. Hlavní pokles byl v Alžírsku (mínus 6,1%), Angole (mínus 18%) a Súdánu (mínus 49%).

Na Blízkém východě klesly výdaje na zbrojení o 1,9%. Nicméně, šest z 10 zemí z regionu mělo v roce 2018 největší vojenské břemeno (vojenské výdaje v poměru k HDP) na světě: Saúdská Arábie (8,8% HDP), Omán (8,2%), Kuvajt (5,1%) Libanon (5%), Jordánsko (4,7%) a Izrael (4,3%).

Největší meziroční nárůst vojenských výdajů v roce 2018 mezi top 15 zeměmi s největšími výdaji na obrany, mělo Turecko. Jeho vojenské výdaje vzrostly o 24% v 19 miliard dolarů. Nárůst vojenských rozpočtů v USA a Turecko, dvou největších armád v NATO, se výraznou měrou podepsal na celkovém navýšení výdajů na obranu Severoatlantické aliance. Celkové vojenské výdaje všech 29 členských států NATO dosáhly v roce 2018 výše 963 miliard dolarů, což představuje 53% všech světových výdajů na obranu.

Vojenské výdaje výrazně rostly v střední a východní Evropě. A Ukrajině se zvedly o 21% na 4,8 miliard dolarů v roce 2018. V Bulharsku, Rumunsku, Lotyšsku a Litvě se zvýšily z 18 procent na 24 procent pro každou zemi. V Polsku vojenské výdaje vzrostly o 8,9 procenta na 11,6 miliardy dolarů.

Důvodem zvýšených výdajů na obranu v těchto zemí je „zvětšující se vnímání hrozby z Ruska“, uvádí Pieter Wezeman, výzkumník z SIRPI a to „navzdory skutečnosti, že ruské vojenské se snížily v posledních dvou letech“. Rusko nicméně stále představuje zemi, která věnuje na obranu největší částky z globálního pohledu a která se svými investicemi rád chlubí. Minulé úterý ruský prezident Vladimir Putin pyšně představil novou ruskou superponorku.

Celkové světové vojenské výdaje vzrostly o 2,6% na 1, 82 bilionu dolarů. Celková hodnota výdajů na obranu v roce 2018 je o 5,4% vyšší než v roce 2009 a představuje nárůst o 76% oproti roku 1998, tj, za posledních 20 let.

Nicméně, celkové výdaje na obranu na hrubý domácí produkt klesly v roce 2018 na 2,1 procenta, což představuje 239 dolarů na jednoho světového občana, Jedná se též o pokles o 0,1 procenta během jednoho roku a pokles o 0,5 procenta během 10 let.

Související

Ilustrační foto

Úder na Petrohrad? NATO je na útok Ruska připraveno, použije masivní odvetné údery

Polský náčelník generálního štábu Raimund Andrzejczak varuje, že případný ruský útok na Polsko či pobaltské státy by vedl k okamžité reakci NATO, včetně možného úderu na Petrohrad. V rámci obrany východního křídla NATO jsou připravena bojová uskupení, systémy protivzdušné obrany a letectvo včetně špičkových strojů, jako F-35 a Eurofighter. Schopnosti NATO zahrnují údery hluboko na ruské území pomocí střel, jako jsou Tomahawk nebo SCALP-EG.

Více souvisejících

Armáda obrana Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 32 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy