Výdej na obranu v USA po více než 7 let stouply. Naopak Rusko zmizelo z žebříčku pěti zemi, které nejvíce dávají na obranu. Přesto stále vzbuzuje strach ve střední a východní Evropě, kde výrazně rostou výdaje na obranu, odhaluje statistika Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (The Stockholm International Peace Research Institute – SIPRI).
Výdaje na obranu USA mezi lety 2017 a 2018 stouply o 4,6% na 649 miliard dolarů. Jedná se první nárůst od roku 2010. Jedná se o skoro stejnou částku, jakou na zbrojení věnuje dalších 8 zemí s největšími vojenskými rozpočty.
Do pětice států s největšími částkami věnovanými na obranu patří Čína (250 miliard dolarů), Saúdská Arábie (67,6 miliard dolarů), Indie (66,5 miliard dolarů) a Francie (66,5 miliard dolarů). Těchto pět zemí tvoří 60% globálních výdajů na obranu. 50 miliard dolarů a více dávají ještě dvě země, Rusko (61,4 miliard dolarů) a Velká Británie (50 miliard dolarů).
Ruské výdaje na obranu poklesly o 3, 5% a Rusko tak vypadlo z žebříčku prvních pěti zemí, které dávají na obranu největší částky. Saúdská Arábie si sice udržela své třetí místo, její výdaje ale též poklesly o 6,5%. Ačkoliv v porovnání s předchozím sledovaným časovým obdobím Francie vystoupila na žebříčku díky pádu Ruska o jedno místo, i její výdaje poklesly o 1,4%.
Čínské výdaje na obranu se zvýšily o 5% a jsou takřka 10krát vyšší než tomu bylo v roce 1994. Podle výzkumníků však v příštím roce mohou její výdaje výrazně poklesnou v reakci na zpomalování její ekonomiky. Výdaje za obranu v roce 2018 byly nejnižším ročním nárůstem od roku 1995.
Co se týče regionů, výdaje na obranu rostly v Jižní Americe o 3,1% v roce 2018. To je převážně díky nárůstu výdajů na zbrojení v Brazílii (o 5,1%). Výdaje na obranu v Africe klesly o 8,4%, což je čtvrtý po sobě jdoucí meziroční pokles. Hlavní pokles byl v Alžírsku (mínus 6,1%), Angole (mínus 18%) a Súdánu (mínus 49%).
Na Blízkém východě klesly výdaje na zbrojení o 1,9%. Nicméně, šest z 10 zemí z regionu mělo v roce 2018 největší vojenské břemeno (vojenské výdaje v poměru k HDP) na světě: Saúdská Arábie (8,8% HDP), Omán (8,2%), Kuvajt (5,1%) Libanon (5%), Jordánsko (4,7%) a Izrael (4,3%).
Největší meziroční nárůst vojenských výdajů v roce 2018 mezi top 15 zeměmi s největšími výdaji na obrany, mělo Turecko. Jeho vojenské výdaje vzrostly o 24% v 19 miliard dolarů. Nárůst vojenských rozpočtů v USA a Turecko, dvou největších armád v NATO, se výraznou měrou podepsal na celkovém navýšení výdajů na obranu Severoatlantické aliance. Celkové vojenské výdaje všech 29 členských států NATO dosáhly v roce 2018 výše 963 miliard dolarů, což představuje 53% všech světových výdajů na obranu.
Vojenské výdaje výrazně rostly v střední a východní Evropě. A Ukrajině se zvedly o 21% na 4,8 miliard dolarů v roce 2018. V Bulharsku, Rumunsku, Lotyšsku a Litvě se zvýšily z 18 procent na 24 procent pro každou zemi. V Polsku vojenské výdaje vzrostly o 8,9 procenta na 11,6 miliardy dolarů.
Důvodem zvýšených výdajů na obranu v těchto zemí je „zvětšující se vnímání hrozby z Ruska“, uvádí Pieter Wezeman, výzkumník z SIRPI a to „navzdory skutečnosti, že ruské vojenské se snížily v posledních dvou letech“. Rusko nicméně stále představuje zemi, která věnuje na obranu největší částky z globálního pohledu a která se svými investicemi rád chlubí. Minulé úterý ruský prezident Vladimir Putin pyšně představil novou ruskou superponorku.
Celkové světové vojenské výdaje vzrostly o 2,6% na 1, 82 bilionu dolarů. Celková hodnota výdajů na obranu v roce 2018 je o 5,4% vyšší než v roce 2009 a představuje nárůst o 76% oproti roku 1998, tj, za posledních 20 let.
Nicméně, celkové výdaje na obranu na hrubý domácí produkt klesly v roce 2018 na 2,1 procenta, což představuje 239 dolarů na jednoho světového občana, Jedná se též o pokles o 0,1 procenta během jednoho roku a pokles o 0,5 procenta během 10 let.
Související

Může NATO přežít bez USA? I bez amerických vojáků má větší armádu, než se zdá

Tisíce tanků, statisíce vojáků. Expertka spočítala, co chybí Evropě k nezávislosti na USA
Armáda , obrana , Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) , USA (Spojené státy americké) , Rusko
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák