Američtí evangelikálové chtějí podkopat evropské právo. Jejich terčem jsou nejen homosexuálové, ale i vědci

Homosexuální sňatky vyvolávají ve společnosti velké vášně. Hlavní opoziční silou proti nim je Aliance pro rodinu, která je nástupnickou organizací Výboru na obranu rodičovských práv (VORP), který za vlády Petra Nečase brojil proti sexuální výchově. Vadilo mu například téma rovnosti mužů a žen. Ačkoliv se podobné iniciativy nejen u nás, ale i v zahraničí, často zaklínají zdánlivě líbivými hesly "obrana tradiční rodiny a dějinami osvědčených křesťanských hodnot", v jejich pozadí může stát skrytý náboženský fundamentalismus. Už v dubnu 2007 o tom psala Mariah Blakeová píšící pro Christian Science Monitor.

Nejvíc se u nás probírá informační válka z Ruska, přičemž ale paradoxně zapomínáme, že nebezpečí může přicházet jak z východu, tak i ze západu. V Německu je nechvalně známý příklad rodiny Busekrosových, která vyhrála soud s tamními úřady, které rozhodly o odebrání jejich patnáctileté dcery Mellisy a jejím umístění do psychiatrické léčebny. Důvod spočíval v tom, že jí rodiče neposílali do školy, ale vzdělávali doma, což je v Německu, až na výjimky, zakázané. 

Kdybychom se měli rozepisovat o tom, do jaké míry porušuje Německo rodičovská práva, zcela bychom odběhli od tématu. Za zmínku v této kauze stojí, že se rodině Busekrosových dostalo značné podpory ze strany amerických evangelikálů, kteří právě v domácí škole vidí možnost, jak své dítě vychovávat v duchu křesťanských hodnot, aniž by jim do toho zasahovala světská moc. Američtí evangelikálové nejen, že poskytli rodině právní pomoc, ale i lobbovali u německých politiků. 

Mnoho amerických křesťanů tehdy psalo rodině Busekrosových dopisy a celkově se celému případu dostalo mezinárodní pozornosti. Přitom za zmínku stojí, že se Evropský soud pro lidská práva německým zákazem domácího vzdělávání zabýval, a rozhodl že neporušuje Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Informoval o tom iHned.cz. Jak pozoruhodné, že předchůdcem Aliance pro rodinu, která brojí proti stejnopohlavnímu manželství v ČR, byl právě onen VORP, který před lety bojoval za právo rodičů seznamovat děti se sexualitou "podle svého", tedy i v duchu dogmat katolické církve.

Případ rodiny Busekrosových je však pouhou špičkou ledovce. Americké křesťanské organizace vedou systematickou kulturní válku po celém světě. V Ugandě byl například přísný zákon proti homosexualitě z roku 2014, který měl za ní zavést i trest smrti, přijat právě díky podpoře evangelických misionářů z USA. Jednalo se konkrétně o organizace, které tvrdily, že skrze Ježíše Krista lze "vyléčit" homosexualitu.

V Evropě je činnost těchto organizací soustřeďována na omezování čím dál větší sekularizace společnosti, včetně boje proti uzákonění homosexuálních manželství, potratům, eutanáziím, kmenovým buňkám a sexuální výchově, včetně práva rodičů vzdělávat své děti doma. Jedná se konkrétně o tyto případy:

* Spojené království: Alliance Defense Fund (ADF), organizace založená americkými evangelikálními lídry, která právně zastupovala věřícího muže odmítajícího chodit do práce v neděli, kdy je bohoslužba.

* Švédsko: ADF hrála klíčovou roli v přesvědčování Nejvyššího soudu, který zamítl žalobu proti pastoru Ake Greenovi, který měl při svých kázáních šířit nenávist prohlášením, že gayové jsou rakovinovým nádorem celé společnosti. 

* Aruba a Česko: Organizace Pata Robertsona American Center for Law and Justice (ACLJ) stály za blokováním zákonů, které by legalizovaly homosexuální svazky. 

* Francie: Evropská pobočka ACLJ (European Center for Law and Justice - ECLJ) brojilo proti zákonu potírajícím činnost sekt s argumentací, že by mohl vést k omezování činnosti křesťanských církví. 

Na evropské úrovni ECLJ lobbovala za omezování výzkumů v oblasti kmenových buněk.

Je Aliance pro rodinu napojená na americké křesťanské organizace?

Na tuto otázku lze nelze odpovědět. Podle slov předsedkyně Aliance Jany Jochové-Trlicové, které byly vyřčeny na veřejném slyšení k peticím za uzákonění homosexuálních manželství, a na podporu tradičního pojetí manželství se jedná o běžnou občanskou iniciativu, která se pouze obrátila na církev s prosbou o podporu a šíření petice na obranu manželství jako svazku muže a ženy, včetně jeho zakotvení do ústavy, protože jsou v této otázce takříkajíc zajedno. Většina petičních míst se nacházela v kostelech a náboženských prostorách.

Související

Více souvisejících

Náboženství homosexualita USA (Spojené státy americké) evropa Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy