Kdo si přeje válku s Íránem? Zaznělo alarmující varování

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton chce, aby Spojené státy vstoupily do války s Íránem, deklaruje Ben Armbruster v komentáři pro server The Guardian. Ředitel komunikace americké neziskové organizace Win Without War dodává, že Bolton se tímto názorem netají více než dvě desetiletí.

Fantaskní falešný argument

Veškerá politika Trumpovy administrativy vůči Íránu, především od chvíle, kdy se Bolton stal v dubnu 2018 prezidentovým poradcem, musí být änalyzována touto optikou, což platí i o znepokojivých amerických vojenských opatřeních na Blízkém východě v posledních dvou týdnech, konstatuje aktivista. Připomíná, že pouhý měsíc po svém nástupu Bolton Trumpa definitivně přesvědčil, aby odstoupil od dohody o íránském jaderném programu, která v té době úspěšně ohraničovala jaderné aktivity Teheránu a bránila mu získat atomovou zbraň.

Společný komplexní akční plán, jak se dohoda s Íránem nazývá, představoval největší překážku pro Boltonovy snahy rozpoutat válku s cílem změny íránského režimu, jelikož eliminovala užitečnou záminku, která před 17 lety pomohla před veřejností ospravedlnit válku s Irákem, tvrdí Armbruster. Podotýká, že vypovězení dohody vysvětlila Trumpova administrativa záměrem vyvinout na Írán "maximální nátlak", který povede k lepší dohodě a zázrakem změní zemi v jeffersonovskou demokracii, která bude plnit veškerá americká přání.  

"To však byl vždy fantaskní falešný argument, který měl zakrýt skutečný cíl - změnu režimu - a poskytnout krytí pro postupné kroky - ničivé sankce, agresivní rétoriku a provokativní vojenské manévry -, které nyní přiblížily Spojené státy k válce s Íránem přinejmenším nejvíce od druhé poloviny (vlády) Bushovy administrativy, ne-li vůbec," píše ředitel. Doplňuje, že Bolton bez skrupulí manipuluje s informacemi tajných služeb, nebo je přímo ignoruje, aby prosadil svůj záměr.

Ve svém stanovisku z předminulého týdne oznamujícím vyslání letadlové lodě a bombardérů na Blízký východ Bolton odkazoval na "množství znepokojivých a eskalačních náznaků a varování" ze strany Íránu, aby posílení americké vojenské přítomnosti ospravedlnil, uvádí Armbruster. Zdůrazňuje, že mnoho lidí, kteří měli k dispozici stejné zpravodajské informace, ovšem tvrdí, že Bolton a Trumpova administrativa přehánějí a skutečný rozsah hrozby zveličují a dokonce i britský generál působící v oblasti minulý týden prohlásil, že nevidí žádný důkaz o nárůstu íránské hrozby.

Za ještě znepokojivější označuje ředitel to, že Bolton dobře ví, co dělá. "Je zkušený byrokratický zákulisní bojovník, který má schopnost tvrdě protlačovat své pohledy a mnohokrát dokázal tuto schopnost využít k oslabování americké diplomacie a práci na likvidaci dohod o kontrole zbrojení," poukazuje Armbruster. Připomíná, že v administrativě George W. Bushe sehrál Bolton klíčovou roli při likvidaci dohody z Clintovovy éry, která zmrazila severokorejský jaderný program.

Válce se jde vyhnout  

Poté, co v roce 2002 zřídil přerušení spolupráce USA a Mezinárodním trestním soudem Bolton prohlásil, že se cítí jako dítě o Štědrém dnu, uvádí aktivista. Dodává, že z pozice vysokého představitele Trumpovy administrativy nyní Bolton zařídil, aby Washington odstoupil od klíčové smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního a krátkého dosahu.  

Není sice jasné, jakou roli sehrál Bolton při loňských Trumpových rozhovorech s Kim Čong-unem v Hanoji, ale veřejně obhajuje ve vztahu ke KLDR "libyjský model", tedy svržení režimu silou, konstatuje Armbruster. Připomíná, že jen měsíc před nástupem do pozice Trumpova poradce se snažil přijít s právními podklady pro preventivní úder na Severní Koreu.

"A pokud si myslíte, že se (Bolton) zajímá o dopady války se Severní Koreou, není tomu tak," pokračuje aktivista. Poukazuje, že Bolton údajně "nehnul brvou", když si během svého působení v Bushově administrativě vyslechl přednášku o katastrofálních důsledcích takové války a měl reagovat slovy: "Válkou se nezabývám. Zabývám se politikou."

Bolton zatím úspěšně přibližuje Spojené státy ke svému vytouženému cíli ve vztahu k Íránu, domnívá se Armbruster. Vyvozuje to z příkazu, který obdržel Pentagon, aby připravil pán na rozmístění 120 tisíc amerických vojáků v regionu, kteří mají Írán konfrontovat.

Existují nadějné signály, že válce se lze vyhnout, jelikož část amerických představitelů i evropské spojence USA zjevně vyburcovalo, co Bolton připravuje, a tak bijí na poplach a upozorňují, jak Trumpova administrativa překrucuje zpravodajské informace, uvádí ředitel. Bojí se však, že Bolton je rozhodnut jednat rychle, protože si je vědom, že Trumpův čas v úřadu nemusí být dlouhý.

Otázka podle Armbrustera zní, zda se Trump bude držet svého instinktu vyhýbat se dalším vojenským konfliktům, nebo se poddá muži, který jej tlačí do kouta, z něhož nevede jiná cesta, než je válka s Íránem.    

Související

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Více souvisejících

John Bolton USA (Spojené státy americké) Írán

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy