Za útoky na tankery v Perském zálivu stojí Írán, tvrdí Bolton

Za nedávnými útoky na ropné tankery v Perském zálivu stojí velice pravděpodobně Írán. Dnes to během návštěvy ve Spojených arabských emirátech prohlásil podle médií bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton. Íránské ministerstvo zahraničí jeho nařčení odmítlo. Vztahy mezi USA a Íránem se vyhrocují od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a uvalil na islámskou republiku nové sankce.

"Myslím, že je jasné, že to byly námořní miny téměř určitě z Íránu," řekl Bolton reportérům v Abu Zabí. Neuvedl ale žádné další podrobnosti o vyšetřování, na kterém se Spojené státy podílí, poznamenala agentura Reuters. "Kdo jiný by to mohl udělat? Někdo z Nepálu?" zeptal se ironicky novinářů.

Útok na lodě se odehrál 12. května u pobřeží emirátu Fudžajra poblíž Hormuzského průlivu, jedné z nejfrekventovanějších námořních tepen. Teherán již v minulosti pohrozil, že zablokování ropného exportu průlivem může být jedním ze způsobů, jakým se bude bránit proti americkým sankcím.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí dnes Boltonovo nařčení odmítl. "Není s podivem, že tato směšná obvinění vznesl na setkání těch, kteří dlouhodobě prosazují protiíránskou politiku," řekl agentuře Fars.

Bolton přijel do Spojených arabských emirátů v úterý na jednání o regionálních bezpečnostních otázkách.

Saudská Arábie, jíž patřily dva ze čtyř zasažených tankerů, svolala na čtvrtek mimořádný summit Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) a Ligy arabských států (LAS). Předmětem jednání mají být vedle napadených lodí i nedávné útoky bezpilotních letounů na saúdská ropná zařízení. Saudská Arábie tvrdí, že útoky provedli jemenští rebelové na příkaz Íránu, Teherán ale tato nařčení odmítá.

Napětí v regionu v posledních několika týdnech roste. Spojené státy začátkem května oznámily, že do Perského zálivu vyslaly letadlovou loď s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52 kvůli hrozbě ze strany Íránu, kterou však dosud blíže nespecifikovaly.

Související

Mary Trumpová

Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k politickým titulům. Jen za několik posledních měsíců vyšla řada bestsellerů, další se chystají na podzim. Jejich plánované vydání by se mělo uskutečnit ještě před tím, než Američané formálně rozhodnou o nové hlavě státu.

Více souvisejících

John Bolton USA (Spojené státy americké) Írán

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy