"Měli bychom se bát." Muž z Pentagonu promluvil o tom, co se děje v Bílém domě

Ačkoliv si Američané myslí, že pozice prezidentského poradce pro národní bezpečnost je technokratický rozhodovací post, jak líčí hollywoodské filmy, ve skutečnosti má specifický charakter, vysvětluje John Gans v komentáři pro server CNN. Dlouholetý poradce Pentagonu a bezpečnostní analytik z Jihn Hopkins University dodává, že uvedený post není zbaven osobních rysů.

Důvod ke znepokojení

Nad pracovním stolem Johna Boltona, poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa, je zlatem rámovaný portrét bývalého prezidenta George H. W. Bushe a jeho zahraničněpolitického týmu, včetně tehdejšího poradce pro národní bezpečnost Brenta Scowcrofta, poukazuje odborník. Tvrdí, že tento výběr není svým způsobem překvapivý, jelikož Scowcroft, který působil v uvedené funkci za dvou prezidentů, je považován za vzor jejího výkonu.

Íránská krize z posledních týdnů podle Ganse nicméně ukázala, že mnohem výřečnější Bolton se sotva rovná Scowcroftovu formátu. "Jak současný poradce pro národní bezpečnost prosazuje vlastní agendu ohledně Íránu i jinde, bez ohledu na cenu pro Washington a rozpor s Trumpovými osobními názory, znepokojení bychom měli být my všichni," dodává akademik.

Vyrovnat se Scowcroftovi je v mnoha ohledech nemožné, tvrdí analytik. Připomíná, že Scowcroft absolvoval vojenskou akademii, získal doktorát na Columbijské univerzitě, v letectvu pak hodnost generála, jako vojenský poradce prezidenta Richarda Nixona se uchytil v Bílém domě a pomáhal tehdejšími poradci pro národní bezpečnost Henry Kissingerovi a jeho nástupci v administrativě Geralda Forda.

Když byl v roce 1988 zvolen prezidentem George H. W. Bush, Scowcrofta jmenoval do funkce jako jednoho z prvních, protože vyjma dlouholetého přátelství a značné zkušenosti oceňoval jeho "čestné jednání", poukazuje expert. Vysvětluje, že koncept neutrálního arbitra pochází z akademických kruhů, ale Scowcroft se jej pokusil uvést do praxe a vytvořit systém brífinků, který by zaručil, že prezident si vyslechne názor všech, včetně jeho samotného, protože jako čestný zprostředkovatel nerezignoval na vlastní doporučení.   

Navzdory tomuto přístupu si Scowcroft uvědomoval, že čestné zprostředkovatelství je ideál, kterého nelze dosáhnout v prostředí s mizivou důvěrou, kde kariéry ženou politické vážně a o tom, co je čestné, nezřídka rozhodují vaši rivalové, uvádí Gans. Dodává, že Scowcroft si ale dobře uvědomoval, že lidé - ať už jde o ministry či níže postavené činitele - dávají nejlepší rady pouze za situace, kdy věří, že existuje šance, že budou vyslyšeni, a v opačném případě systém nefunguje, protože lidé se budou snažit dostat k prezidentovi oklikou, což celý mechanismus naruší.

Noční můra

I pokus působit jako čestný zprostředkovatel pomáhá získat lepší rady a vyhnout se potenciálním nebezpečným selháním v oblasti národní bezpečnosti, kde jde o hodně, tvrdí analytik. Doplňuje, že i poté, co Scowcroftovi skončil v roce 1993 mandát, jeho nástupci slibovali, že se budou takového přístupu držet a ačkoliv ani jeden z nich neměl Scowcroftovu zkušenost, podobně hluboký vztah s prezidentem či srovnatelný respekt v Radě pro národní bezpečnost, alespoň se snažili držet jeho principu čestného zprostředkovatele a systému konzultací.

"Trump byl pochopitelně nováček ve Washingtonu a národní bezpečnosti, když v roce 2018 složil přísahu, ale přesto systém, který spustil, vypadal podobně jako Scowcroftův," píše Gans. Poukazuje, že Bolton sám tvrdil, že chce vystupovat jako Scowcroft, a ve chvílích, kdy se jeho názory lišily od prezidentových, zdůrazňoval, že je pouze poradce, nikoliv tvůrce bezpečnostní politiky.

Bolton sice říká správné věci a v pracovně mu visí správný portrét, ale sotva si ho lze splést se Scowcroftem, což jasně prokázaly nedávné krize ve Venezuele a ohledně Íránu, deklaruje expert. Konstatuje, že Bolton je mnohem odhodlanější zajistit, aby se věci odvíjeli od jeho názoru, a proto pořádá méně schůzek, jak médiím potvrdili lidé obeznámení s děním.

Výsledkem jsou obavy z Boltonova tajnůstkaření, stížnosti na mechanismus, který řídí, a frustrace prezentovaná například Trumpovou manželkou Melanií a ministrem zahraničí Mikem Pompeem, uvádí analytik. Podotýká, že nyní to vypadá, že Bolton může přijít i o přízeň prezidenta, jelikož Trump během své cesty do Japonska na Twitteru opět prezentoval odlišné názory v otázce Severní Koreje než jeho poradce.

V době, kdy íránští a severokorejští představitelé obviňují Boltona z prosazování tvrdší linie, se prezident pozvolna snaží distancovat od bojovných stanovisek svého poradce, připomíná Gans. Bolton je podle něj noční můrou Scowcrofta, jelikož ve Washingtonu díky němu nepanuje důvěra a vnitřní boje ničí myšlenku výměny názorů.

"Bát bychom se však měli my všichni," varuje odborník. Deklaruje, že v době, kdy USA čelí výzvám ve všech koutech světa, musí rozhodující politici ve Washingtonu dostávat tolik dobrých rad, kolik je jen možné.  

Související

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Více souvisejících

John Bolton USA (Spojené státy americké) Brent Scowcroft Donald Trump

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

před 5 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

před 6 hodinami

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

před 6 hodinami

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

před 7 hodinami

J.D. Vance, Marco Rubio a Scott Bessent

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

před 7 hodinami

Barma, ilustrační foto

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

před 7 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD

V Česku se o nadcházejícím víkendu bude měnit čas, přičemž začne platit ten letní. A protože se ručičky posunou o hodinu vpřed, budou vlaky nabírat zpoždění. V tiskové zprávě na to upozornily České dráhy (ČD). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy