Ekvádorský ústavní soud rozhodl, že v jihoamerické zemi budou uznávány sňatky osob stejného pohlaví. Ústava z roku 2008 přitom manželství definuje jako svazek mezi mužem a ženou, poznamenala agentura AFP.
Ústavní soud ve středečním prohlášení uvedl, že pro sňatky mezi osobami stejného pohlaví se při jednání za zavřenými dveřmi vyslovilo pět z devíti soudců.
Čtyři soudci, kteří byli proti, se domnívají, že pro uznání stejnopohlavních sňatků by bylo zapotřebí je legalizovat ústavními reformami.
"Toto rozhodnutí je závazné, protože rozhodnutí Ústavního soudu jsou závazná pro ekvádorské úřady," řekl AFP právník Gustavo Medina.
I do believe that “love is love” and that God love us all... ❤️ #Ecuador pic.twitter.com/ltIkdtI9uh
— Mariela Alvarez (@Mariiela88) 13. června 2019
Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňovalo dosud ve světě 27 zemí, z toho 17 v Evropě. Ekvádor tak bude 28. zemí, která tyto sňatky umožňuje. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry. Naposledy umožnil sňatky homosexuálům letos v květnu Tchaj-wan, který se stal první zemí v Asii, která umožňuje sňatky homosexuálů.
I v jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například asi v polovině států Mexika.
Další země pak umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko.
ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006. Parlament nyní projednává novelu, která manželství lidem stejného pohlaví umožní. Manželství i pro homosexuály navrhlo novelou občanského zákoníku 46 poslanců z šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Komunita homosexuálů, bisexuálů a trans lidí považuje registrované partnerství za nedostatečné. Vznikají s tím podle nich problémy, například po smrti partnera nemají nárok na vdovský nebo vdovecký důchod a registrovaný partner si nemůže osvojit dítě svého partnera, přestože dítě společně vychovávají. Vznikají tak problémy například při úmrtí biologického rodiče.
První postsovětskou zemí, která povolila alespoň registrované partnerství, se od roku 2016 stalo Estonsko.
Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily homosexuální sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska, které umožňuje registrované partnerství), Lucembursko, Irsko, Finsko, Německo, Malta, Rakousko.
Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňují Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, Kanada, Kolumbie, Nový Zéland, Uruguay, USA a Austrálie. Izrael uznává homosexuální sňatky, pokud je dotyční uzavřou v cizině.
V roce 2006 uzákonila homosexuální sňatky jako první a dosud jediná země Afriky Jihoafrická republika (JAR). V Africe má podle odhadů organizací na ochranu práv homosexuálů asi 30 zemí zákony, které zakazují či trestají homosexualitu. V poslední době ale svoje zákony uvolnil Mosambik, Angola a Seychely a naposledy tento týden zrušil části trestního zákoníku, které zakazují sex mezi osobami stejného pohlaví pod trestem až sedmi let vězení, botswanský vrchní soud.
V USA rozhodl o právu uzavírat sňatky mezi homosexuály a lesbičkami Nejvyšší soud v červnu 2015. Do té doby sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance muselo od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA, poslední z nich tak učinil v roce 2016. Rozhodnutí soudu se netýká indiánských rezervací.
V květnu 2018 podpořil manželství párů stejného pohlaví ústavní soud na Tchaj-wanu, obyvatelé to ale poté v referendu odmítli. Tchajwanská vláda však bez ohledu na výsledky referenda rozhodla o vypracování samostatného zákona, kterým legalizuje sňatky osob stejného pohlaví. Parlament zákon schválil letos v květnu.
Loni v srpnu uznal nejvyšší soud v Kostarice homosexuální sňatky a dal parlamentu 18 měsíců na to, aby přijal příslušný zákon.
V referendu se o sňatcích osob stejného pohlaví rozhodovalo i v dalších zemích. Pro tyto sňatky se vyslovili v referendu v roce 2015 v tradičně římskokatolickém Irsku a loni v Austrálii. Slovinsko naopak v roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů v referendu odmítlo a v Rumunsku referendum v roce 2018 ztroskotalo na malém zájmu voličů.
Související

Trump na 90 dní zrušil americkou zahraniční pomoc. Republikáni vysvětlili, na co cílí

V Ekvádoru zavraždili prokurátora, který vyšetřoval útok ozbrojenců v živém vysílání
ekvádor , Homosexuálové , manželství
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 54 minutami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 1 hodinou

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 3 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera
Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.
Zdroj: Libor Novák