Hrozba sestřelení civilního letadla? Aerolinky zakázaly přelety nad Íránem

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem. Reaguje tím na napětí mezi USA a Íránem, které se vystupňovalo po sestřelení amerického bezpilotního letadla. Teherán tvrdí, že stroj byl v jeho vzdušném prostoru, Washington ale trvá na tom, že byl v prostoru mezinárodním. Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru potvrdil , že v noci na dnešek na poslední chvíli odvolal úder na íránské cíle s tím, že by o život mohlo přijít 150 lidí, což by bylo "neúměrné oproti sestřelení nepilotovaného dronu".

Zatím není jasné, zda Trump změnil názor, zda byla operace zrušena z logistických důvodů, anebo zda hrozba vojenského úderu trvá. Kromě amerických leteckých společností omezují lety nad Íránem i další aerolinky. Český Úřad pro civilní letectví situaci kolem pozastavení letů na Blízkém východě sleduje a vyčkává na další postup, který případně chystá Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA). Mluvčí tuzemského leteckého úřadu Vítězslav Hezký upozornil, že evropští dopravci mohou také sami přijmout určitá opatření směřující k omezení jejich provozu.

Americká společnost United Airlines zrušila lety z Newarku do indického města Bombaj, jejichž trasa vede íránským vzdušným prostorem.

Mluvčí skupiny Air France-KLM sdělil, že letadla KLM se budou vyhýbat trasám nad částí Íránu a že jde o preventivní opatření. Podle nnizozemské stanice NOS se společnost KLM rozhodla změnit trasy v závislosti na rozhodnutí úřadu FAA. Air France nad danou oblastí nelétá. Firma uvedla, že je v kontaktu s francouzskými a evropskými úřady pro civilní letectví a že sleduje rizika.

#FAA issued #NOTAM warning pilots that flights are not permitted in the overwater area of the Tehran Flight Information Region until further notice, due to heightened military activities and increased political tensions. https://t.co/BQ2GOeFSEn pic.twitter.com/4t1OWEzkYZ

— The FAA (@FAANews) 21. června 2019

Německá Lufthansa oznámila, že její letadla přestala létat nad částí íránského území. Její mluvčí řekl, že letadla nepoužívají trasu nad Hormuzským průlivem od 20. června, ale že Lufthansa dál zajišťuje spojení s Teheránem.

Australská společnost Qantas sdělila, že její stroje zajišťující spojení na Blízkém východě se budou vyhýbat přeletům Hormuzského průlivu a Ománského zálivu. Znamená to úpravu trasy linek mezi Austrálií a Londýnem.

Společnost British Airways se rozhodla řídit doporučením FAA a bude se íránskému prostoru vyhýbat. Spoje budou zajištěny náhradními trasami.

Také aerolinky Emirates Airlines se rozhodly přesměrovat lety, aby se vyhnuly místům možnému konfliktu v Perském zálivu, oznámila mluvčí společnosti sídlící v Dubaji. "Přesměrování ovlivní časy některých odletů a příletů minimálně...Pečlivě monitorujeme současný vývoj ... a provedeme další operativní změny, pokud to bude zapotřebí," uvedla mluvčí.

Rovněž společnost Malaysia Airlines nebude používat trasu nad Íránem, která sloužila linkám z Kuala Lumpuru do Londýna, Džiddy a Medíny.

Mluvčí Norwegian Air řekl, že dnes nad oblastí žádné letadlo této společnosti nemá podle letového řádu přelétávat a že v případě potřeby budou lety odkloněny. Ani švédská SAS trasu nad Perským zálivem nepoužívá, avšak situaci sleduje. Singapore Airline podle svého mluvčího pro své lety zvolila o trochu delší trasu, aby se oblasti vyhnula. Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů má připraven záložní plán a o jeho použití rozhodne podle prostudování doporučení FAA.

Americký úřad FAA ve svém rozhodnutí uvádí, že ve chvíli sestřelení amerického dronu, který může létat ve výšce až 18 kilometrů, bylo nejbližší civilní letadlo ve vzdálenosti zhruba 80 kilometrů. "Ve chvíli sestřelení bylo v té oblasti mnoho civilních letadel," uvádí FAA. Úřad je znepokojen napětím a vojenskou aktivitou v blízkosti civilních linek a také ochotou Íránu použít střely dlouhého doletu v mezinárodním vzdušném prostoru bez varování, stojí dále ve zprávě úřadu.

Agentury připomínají sestřelení letu společnosti Malaysia Airlines před pěti lety nad Ukrajinou, kdy zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Rozhodnutí FAA se netýká leteckých společností mimo USA, avšak podle CNN budou situaci sledovat i jiné státy. Mluvčí společnosti United Airlines oznámil, že lidé, kteří měli letenky z Bombaje do Newarku, si budou moci zamluvit náhradní let.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

letadla, letectví American Airlines Írán USA (Spojené státy americké) Air France-KLM British Airways

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 30 minutami

před 39 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy