USA se chystají postavit Hvězdu smrti? Nová orbitální stanice by měla být pro vojenské účely

USA se chystají postavit orbitální stanici, která by v budoucnu mohla mít i vojenský účel. Podle serveru Breaking Defense by neměla být v rozporu s kosmickou smlouvou, která zaručuje mírové využívání vesmíru.

Speciální sekce ministerstva obrany, The Defense Innovation Unit (DoD), která se zaměřuje na investice do technologických společností, které vytváří produkty pro potřeby americké armády, nabídla zainteresovaným subjektům, aby do 9. července nabídly „řešení…pro samostatnou a volně létající orbitální základnu.“

Platforma by měla být schopná podpořit experimenty s mikrogravitací, logistiku, nakládání, trénování a další funkce. Mělo by se tedy jednat o prototyp robotické, autonomní vesmírné stanice pro domácí experimentování.

Nicméně, plánovaný projekt počítá též s „budoucími žádoucími schopnostmi“, které by měly zahrnovat schopnost pojmout bezpilotní a plně obsazenou kosmickou loď a též možnost připravit ji pro lidskou posádku.

Kosmická smlouva (Smlouva o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných nebeských těles) z roku 1967 zaručuje svobodu mírového využívání vesmíru pro všechny. Z toho důvodu vylučuje vojenské operace a základny na nebeských tělesech jako je Měsíc nebo asteroidy. Čistě technicky však nebrání vojenské kosmické stanici, ať už obsazené či neobsazené, poukazuje Breaking Defense. 

Ačkoliv je možné, že v budoucnu USA vytvoří monumentální vesmírnou stanici ne nepodobnou Hvězdě smrti z Hvězdných válek či orbitální stanici Deep Space Nine ze Star Treku, v současnosti jsou ambice mnohem skromnější. Plánovaná robotická stanice má mít menší plochu než vnitřek stanu. Stanice má mít vnitřní objem pouze jeden metr krychlový a nosnost 80 kg.

Pro ministerstvo obrany bude tedy sloužit především jako experimentální laboratoř, na které si budou moci vyzkoušet řadu výzev při stavbě a provozu skutečné vesmírné stanice, např. co se týče logistiky. Představitelé DoD tvrdí, že poznatky mohou být prospěšné i pro komerční, nevojenské projekty.

Stavba stanice nicméně zapadá do celkové americké snahy o militarizaci vesmíru. Americký prezident Donald Trump v únoru schválil vytvoření Kosmických sil jakožto nového druhu vojenských sil operujících ve vesmíru. Tento plán byl velmi kritizován ze strany Ruska a Čína jakožto hlavních vojenských konkurentů USA. Ty nicméně pracující na vlastních projektech vojenského využití vesmíru, např. na vývoji protisatelitních zbraní.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir USA (Spojené státy americké) Star Wars

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy