Ještě horší než Černobyl a Fukušima. Marshallovy ostrovy jsou mnohem radioaktivnější

Na Marshallových ostrovech, kde americká vláda prováděla jaderné testy, je dodnes větší radiace než v Černobylu a Fukušimě. Zjistili to vědci z Columbia University. Nejhůře zasažený jsou ostrovy z atolu Bikini.

Od roku 1946 do roku 1992 provedla americká vláda 1 054 jaderných testů. Jen zlomek, 67 v letech 1946 – 1958, se uskutečnil na Marshallových ostrovech. Ty přesto drží více než polovinu celkové energie, které jaderné testy uvolnily, zjistili vědci.

Výzkumníci našli značnou koncentraci radioaktivních izotopů, plutonia-238,239,240; americia-241, a cesia 137 na 11 ostrovech napříč čtyřmi atoly. Největší hodnoty radiace naměřili na atolu Bikini, kde Američané provedli v roce 1954 nejsilnější test termonukleární zbraně známý jako Catle Bravo. Výbuch byl 1 000krát silnější než ty v Japonsku.

Podle vědců je atol díky vysokému podílu radiace neobyvatelný. Americká vláda obyvatele atolu v roce 1946 násilně přesunula na jiné ostrovy kvůli kontaminované vodě a jídlu. V pozdních šedesátých letech se někteří vrátili zpět poté, co jej americká vláda označila za obyvatelný, ihned však zase odešli v důsledku vysoké úrovně ozáření.

Testy učinili neobyvatelnými nejen Bikini, ale kontaminovaly i další atoly, Enewetak, Rongelap a Utirik, na které dopadl radioaktivní spad. Vysoké hodnoty gama záření byly zvláště naměřené na ostrovech Enjebi v atolu Enewetak a na ostrově Naen v atolu Rongelap. Hladiny plutonia naměřené v těchto oblastech překračovaly 10krát až 1 000krát úroveň radiace zachycené ve Fukušimě i 10krát úroveň radiace v Černobylu, poukázali vědci.

„Překvapivá byla síla gama záření na ostrově Naen, který se nachází na vnějším okraji atolu Rongelap. Během Castle Bravo  byl (ostrov) obydlený. Pak byli lidé odsunuti, vrátili se a znovu museli odejít. Je to docela hrozná historie toho, co se stalo lidem z Rongelapu,“ řekla serveru Live Science Ivana Nikolic-Hughesová, jedna z členek vědeckého týmu. Úroveň gama záření dalece překračovala přípustný limit dohodnutý mezi Marshallovými ostrovy a USA.

Stanice CNN poukazuje, že vysoká míra radioaktivity na ostrově Naen může být dána tím, že ostrov byl používán jako skládka pro radioaktivní odpad při čištění Rongelapu. Tato teorie však není potvrzená.

Studie, publikovaná v prestižním akademickém žurnálu  Proceedings of the National Academy of Sciences, varuje, že radioaktivní izotopy by postupným smýváním mohly proniknout do oceánu a kontaminovat vody kolem ostrovů. Též upozorňuje na nebezpečí pozření některého jídla na ostrovech atolů Bikini a Rongelap, které vykazovaly vysokou míru radioaktivní kontaminace.

Vědci radí obyvatelům Marshallových ostrovů, aby se zdržovali na těch jižních, kde sídlili pozorovatelé jaderných testů a které tedy nebyly radioaktivním odpadem tolik zasaženy. Naopak od těch severních se mají držet raději dál.

Související

Jaderný výbuch

Marshallovy ostrovy trápí jaderné dědictví po USA, úřady pomoc odmítly

Klimatické změny ohrožují na Marshallových ostrovech betonový sarkofág, který tam k uložení radioaktivního odpadu po zkouškách nukleárních zbraní vybudovaly Spojené státy. Vláda tohoto tichomořského státu, který je volně přidružen k USA, proto požádala o pomoc americké úřady, které to ale odmítly s tím, že odpad neleží na americkém území, napsal list Los Angeles Times.

Více souvisejících

Marshallovy ostrovy jaderné zbraně - USA (Spojené státy americké) radiace

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 1 hodinou

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri stane v dubnu opět před soudem. Bude se řešit jeho odvolání

V dubnu se k soudu vrátí případ bývalého poslance Dominika Feriho, který byl obviněn ze znásilnění. Feri byl loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let, na místě se odvolal. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy