Ronald Reagan označil Afričany za opice, po letech se objevila skandální nahrávka

Někdejší americký prezident Ronald Reagan ještě jako guvernér Kalifornie v roce 1971 při telefonickém rozhovoru s tehdejším prezidentem Richardem Nixonem označil africké vyslance při OSN za opice. Dokládá to nahrávka, kterou zveřejnil americký list The Atlantic.

Reagana, který podporoval Tchaj-wan, rozčílilo, že se afričtí vyslanci v OSN postavili proti USA na stranu Číny. Hlasováním se tehdy rozhodlo o uznání Číny a vyloučení Tchaj-wanu z OSN, načež tanzanská delegace začala tančit.

"Včera večer, to vám povím, koukal jsem na to v televizi," začal v rozhovoru s Nixonem Reagan. "Ano," řekl Nixon. "Vidět ty opice z těch afrických zemí, ať jdou k čertu, ještě se ani nenaučily nosit boty!" postěžoval si Reagan, načež se Nixon hlasitě rozesmál.

Nahrávku v článku The Atlantic zveřejnil Tim Naftali, který vyučuje historii na Newyorské univerzitě a v letech 2007 až 2011 vedl Nixonovu prezidentskou knihovnu. Naftali poznamenal, že rasistický dialog byl původně z nahrávky odstraněn z důvodu ochrany soukromí. Záznam byl poprvé zveřejněn Národním archivem USA ještě za Reaganova života v roce 2000. Nahrávky musely být ale kvůli soudnímu nařízení sestřihány. Po Reaganově smrti v roce 2004 už ale podle Naftaliho přestala otázka ochrany soukromí hrát v této záležitosti roli. Na Naftaliho žádost následně Národní archiv zveřejnil rozhovory v plném znění.

Reagan podle Naftaliho Nixonovi volal s cílem ho přesvědčit, aby Spojené státy opustily OSN. Nixon později v rozhovoru se svým ministrem zahraničí řekl, že Reagan si chtěl hlavně stěžovat na Afričany s tím, že označil tanzanskou delegaci za "kanibaly", kteří "ani neměli boty".

Reagan veřejně hájil apartheid v Jihoafrické republice a Rhodesii v 70. letech minulého století. Prezidentem USA byl v letech 1981-1989, v době, kdy vrcholila studená válka a začal rozpad Sovětského svazu. Po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou zemřel v roce 2004 ve věku 93 let.

Související

Ronald Reagan (sedí v pravo) v roli amerického prezidenta Komentář

Na pokraji soudného dne? Mýtus zvaný Able Archer je živý i po 40 letech

Před 40 lety bylo zahájeno vojenské cvičení Severoatlantické aliance nazvané Able Archer 83. V médiích a publicistických textech bývá hojně skloňováno jako jeden z momentů, kdy studená válka málem přerostla v otevřený jaderný konflikt s apokalyptickými důsledky. Přestože historici v uplynulých dvou dekádách takový příběh jasně vyvrátili, mýtus nadále přežívá do té míry, že jej mnozí vnímají jako fakt. Je totiž o poznání atraktivnější než konstatování, že v listopadových dnech roku 1983 se vlastně nic mimořádného nestalo. 

Více souvisejících

Ronald Reagan USA (Spojené státy americké) afrika Richard Nixon rasismus

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy