Ronald Reagan označil Afričany za opice, po letech se objevila skandální nahrávka

Někdejší americký prezident Ronald Reagan ještě jako guvernér Kalifornie v roce 1971 při telefonickém rozhovoru s tehdejším prezidentem Richardem Nixonem označil africké vyslance při OSN za opice. Dokládá to nahrávka, kterou zveřejnil americký list The Atlantic.

Reagana, který podporoval Tchaj-wan, rozčílilo, že se afričtí vyslanci v OSN postavili proti USA na stranu Číny. Hlasováním se tehdy rozhodlo o uznání Číny a vyloučení Tchaj-wanu z OSN, načež tanzanská delegace začala tančit.

"Včera večer, to vám povím, koukal jsem na to v televizi," začal v rozhovoru s Nixonem Reagan. "Ano," řekl Nixon. "Vidět ty opice z těch afrických zemí, ať jdou k čertu, ještě se ani nenaučily nosit boty!" postěžoval si Reagan, načež se Nixon hlasitě rozesmál.

Nahrávku v článku The Atlantic zveřejnil Tim Naftali, který vyučuje historii na Newyorské univerzitě a v letech 2007 až 2011 vedl Nixonovu prezidentskou knihovnu. Naftali poznamenal, že rasistický dialog byl původně z nahrávky odstraněn z důvodu ochrany soukromí. Záznam byl poprvé zveřejněn Národním archivem USA ještě za Reaganova života v roce 2000. Nahrávky musely být ale kvůli soudnímu nařízení sestřihány. Po Reaganově smrti v roce 2004 už ale podle Naftaliho přestala otázka ochrany soukromí hrát v této záležitosti roli. Na Naftaliho žádost následně Národní archiv zveřejnil rozhovory v plném znění.

Reagan podle Naftaliho Nixonovi volal s cílem ho přesvědčit, aby Spojené státy opustily OSN. Nixon později v rozhovoru se svým ministrem zahraničí řekl, že Reagan si chtěl hlavně stěžovat na Afričany s tím, že označil tanzanskou delegaci za "kanibaly", kteří "ani neměli boty".

Reagan veřejně hájil apartheid v Jihoafrické republice a Rhodesii v 70. letech minulého století. Prezidentem USA byl v letech 1981-1989, v době, kdy vrcholila studená válka a začal rozpad Sovětského svazu. Po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou zemřel v roce 2004 ve věku 93 let.

Související

Ronald Reagan (sedí v pravo) v roli amerického prezidenta Komentář

Na pokraji soudného dne? Mýtus zvaný Able Archer je živý i po 40 letech

Před 40 lety bylo zahájeno vojenské cvičení Severoatlantické aliance nazvané Able Archer 83. V médiích a publicistických textech bývá hojně skloňováno jako jeden z momentů, kdy studená válka málem přerostla v otevřený jaderný konflikt s apokalyptickými důsledky. Přestože historici v uplynulých dvou dekádách takový příběh jasně vyvrátili, mýtus nadále přežívá do té míry, že jej mnozí vnímají jako fakt. Je totiž o poznání atraktivnější než konstatování, že v listopadových dnech roku 1983 se vlastně nic mimořádného nestalo. 

Více souvisejících

Ronald Reagan USA (Spojené státy americké) afrika Richard Nixon rasismus

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy