Osud života na Zemi zpečetěn? Z USA zní varování před nebezpečným scénářem

V otázce klimatické změny vedou Spojené státy a Brazílie svět špatným směrem. S uvedeným varováním vystoupil editorial prestižního serveru Washington Post, který připomíná, že jedním z nejsnadnějších způsobů boje s klimatickou změnou je přestat s kácením pralesů.

Tempo se stupňuje

Naopak, odhodlanost brazilského prezidenta Jaira Bolsonara vykácet Amazonský deštný prales, který je největší pralesní plochou na světě, označuje renomovaný deník za problém pro každého obyvatele planety.

Hlavní brazilský úřad pro ochranu životního prostředí omezil své zásahy v první polovině letošního roku o celou pětinu ve srovnání se stejným obdobím za loňský rok, odkazuje editorial na zjištění listu New York Times. Dodává, že pokuty, varování a likvidace nelegálního zařízení v chráněných zónách pralesa patří mezi opatření, od kterých brazilské úřady ustupují.

V důsledku tohoto propadu mohou být káceny rozsáhlé plochy deštného pralesa, aniž by brazilské úřady kladly větší odpor, připomíná nedávná zjištění prestižní server. Doplňuje, že výsledkem je ztráta více než dvou tisíc čtverečních kilometrů deštného pralesa jen od ledna letošního roku, což podle statistik brazilské vlády znamená čtyřicetiprocentní nárůst oproti roku 2018.

"Bolsonaro označil informaci své vlastní vlády za lež," připomíná Washington Post. Podotýká, že brazilský prezident také odebral pravomoci ministerstvu životního prostředí a omezil finance na ochranu přírody.

Proti těmto krokům v květnu vystoupilo os bývalých brazilských ministrů životního prostředí, poukazuje americký deník. Odkazuje na protireakci jejich současného nástupce, Ricarda Sallese, podle kterého jde o "neustálou a dobře organizovanou očerňovací kampaň" nevládních organizací a samozvaných expertů řízenou jak z Brazílie, tak ze zahraničí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Svým popíráním reality se Bolsonarova verze pravicového populismu velmi blíží politice amerického prezidenta Donalda Trumpa, deklaruje washingtonský server. Připomíná, že oba politici šíří nepodložené podezření, že obavy o stav životního prostředí jsou zahraničním spiknutím, které má oslabit ekonomiku jejich zemí.

Nejlepší způsob boje s klimatickou krizí

Bolsonaro i Trump jsou odhodláni bezohledně těžit zdroje a odmítají varování expertů, kritizuje editorial. Podotýká, že oba politici stojí v čele zemí, které mají mimořádný význam v boji s klimatickou změnou.

"Globální oteplování nelze úspěšně řešit bez zapojení Spojených států, historicky nejvyššího šiřitele a někdejšího lídra ve vypouštění skleníkových plynů," tvrdí vlivný deník. Konstatuje, že brazilská Amazonie je zase unikátním přírodním bohatstvím a hojnost tamní flory má velký vliv na regulaci planetu ohřívajícího oxidu uhličitého.

Bez těchto "plic světa" by byl osud života na naší planetě zpečetěn, zdůrazňuje Washington Post. Zmiňuje studii otištěnou tento měsíc v prestižním vědeckém časopise Science, která dospěla k závěru, že pokud politici učiní z obnovy pralesů prioritu, světový ekosystém dokáže pojmout velké množství nových stromů, možná i stovky miliard.   

Zastánci obnovy pralesů se nepochybně střetnou s těmi, kteří chtějí využívat půdu k jiným účelům, především s ohledem na rostoucí lidskou populaci, připouští editorial. Doplňuje, že i tak autoři uvedené studie označují obnovu pralesů za nejefektivnější způsob boje s klimatickou změnou, jaký byl zatím nastíněn.

"To neznamená, že boj s globálním oteplováním je tak jednoduchý, že stačí vysázet pár, nebo třeba miliardy stromů, i kdyby taková věc byla politicky či logisticky schůdná," píše americký deník. Konstatuje, že dokud budou lidé závislí na uhlíkové emise produkujících energetických zdrojích, chemie v atmosféře se bude měnit a klima se bude zhoršovat.

Situace nicméně naznačuje, že politici jako Bolsonaro, kteří prosazují opačný směr, mohou napáchat mimořádně extrémní škody na úsilí brzdit klimatickou změnu, uzavírá Washington Post.

Související

Delfíni, ilustrační fotografie

Horké počasí bez milosti zabíjí. V Amazonii se uvařily tisíce ryb, umírají i tamní delfíni

Klimatické změny mají dopad nejen na lidskou populaci, ale i na zvířecí říši. V brazilské Amazonii bylo nalezeno přes 100 uhynulých sladkovodních delfínů, pravděpodobně v důsledku veder, které aktuálně sužují tento region, uvedl server CNN. Tamní počasí výrazně zhoršuje klimatický jev El Niño a říční toky a jezera se stávají pro ryby neobyvatelná. Teplota místy dosahuje až 39 stupňů, což podle serveru Guardian zřejmě zapříčinilo i úmrtí tisíců dalších ryb.

Více souvisejících

Amazonský prales Jair Bolsonaro Klimatické změny Brazílie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 22 minutami

před 26 minutami

před 53 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy