5000 předmětů z Titaniku se bude dražit v dubnu

Washington - Více než 5000 předmětů vyzvednutých z vraku Titaniku bude dáno do aukce v New Yorku, a to 15. dubna příštího roku, tedy přesně sto let po tragédii. Dražbu povede aukční dům Guernsey's z pověření firmy RMS Titanic, která nabízené předměty vlastní. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Přestože nebyla ještě stanovena minimální cena celé nabídky, podle odhadu z roku 2007 mají předměty hodnotu kolem 189 milionů dolarů (3,8 miliardy korun). Ředitel RMS Titanic Christopher Davino vyjádřil naději, že se podaří najít jediného kupce, který bude artefakty vystavovat. Přitom mateřská firma Premier Exhibitions se rozhodla k rozprodání předmětů právě proto, že se letos ocitla ve ztrátě, protože o její výstavy je již malý zájem. Titanic ztroskotal 15. dubna 1912, když v Atlantiku narazil na ledovec. Při katastrofě zahynulo 1522 lidí, jen 711 jich přežilo. Loď, která měla v transatlantické přepravě symbolizovat luxus a bezpečnost, se potopila hned při své první plavbě. Vrak objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. V následujících desetiletích k potopené lodi plula řada výprav, které potopený parník buď fotografovaly, anebo na hladinu vyzvedávaly sběratelsky zajímavé předměty.

Související

Více souvisejících

Titanic

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy