Záhada havárie Boeingu 777: Nové kruté informace

San Francisco - Sobotní havárie dopravního letadla jihokorejské letecké společnosti Asiana Airlines na letišti v San Francisku si vyžádala dva mrtvé a 182 zraněných. Informovaly o tom tamní úřady. Starosta města Ed Lee sdělil, že záchranáři už nikoho nepohřešují. Letecká společnost uvedla, že oběťmi jsou dvě šestnáctileté čínské studentky, které seděly v zadní části letadla.

Na palubě stroje Boeing 777, který havaroval při nouzovém přistání, bylo 307 lidí - 291 cestujících a 16 členů posádky. Aerolinky uvedly, že mezi cestujícími bylo mimo jiné 141 Číňanů, 77 Jihokorejců a 61 občanů USA. Podle agentury Reuters jde o první nehodu Boeingu 777 se ztrátami na životech.

Lékaři v nemocnicích ošetřili 182 raněných, 49 lidí podle serveru BBC utrpělo vážnější zranění. Jen sanfranciská všeobecná nemocnice na svém twitterovém účtu oznámila, že přijala desítku raněných v kritickém stavu. Podle mluvčí nemocnice jsou mezi nimi dvě děti a šest žen.

Podle šéfky chirurgie sanfranciské všeobecné nemocnice Margaret Knudsonové jsou dva zranění lidé kvůli poranění míchy ochrnuti, další mají vážná zranění hlavy či břicha. Lidé se zlomeninami páteře či vážnějšími poraněními v oblasti břicha je zřejmě utrpěli při prudkém pohybu dopředu, když je držely bezpečnostní pásy, uvedla Knudsonová.

Většina zraněných podle lékařů vypovídá, že seděli v zadní části letadla.

Podle televizních záběrů letoun vzplál a přišel o ocas a jedno křídlo. Hasičům se podařilo oheň zlikvidovat. Podle mluvčí Federálního úřadu pro letectví (FAA) Laury Brownové havaroval letoun na lince z jihokorejského Soulu během přistání na sanfranciském letišti. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jako příčinu vyloučil teroristický útok, zbývá tedy buď technická závada, anebo pochybení posádky.

Šéf Asiana Airlines ujistil, že letoun byl v pořádku.  Američtí vyšetřovatelé mezitím podle televize CNN našli "černé skříňky", zaznamenávající údaje o letu.

Piloti korejského boeingu se prý pokoušeli přistávající stroj znovu zvednout a manévr zopakovat, neměli už ale dostatečnou rychlost. "Můžu vám říct, že letadlo nalétalo na přistáni daleko pomaleji než je doporučených 254 kilometrů v hodině. Opravdu výrazně pomaleji, nemluvíme tady o pár kilometrech za hodinu," řekla médiím šéfka Národního úřadu pro bezpečnost dopravy Deborah Hersmanová. Navíc vyšlo najevo, že pilot přistával s letadla poprvé.

Jeden ze svědků nehody CNN popsal, že už při přistávání něco neladilo. "Stroj letěl příliš rychle a příliš nízko," líčil muž, který přistání pozoroval. Kola prý zavadila o překážku a letoun se začal rozpadat. "Za chvíli klouzal a otočil se. Křídla narazila na přistávací dráhu," popsal svědek. Pak se kabinou pro cestující začaly šířit plameny.

"Zdálo se, že se letadlo vymklo kontrole," řekl serveru BBC Ki Siadatan, který přistání sledoval z balkonu svého domu. "Uslyšeli jsme ránu a viděli, že letadlo zmizelo v oblaku prachu a kouře. Pak zazněla druhá exploze."

Jasné je tedy nyní to, že pasažéři, kterých bylo na palubě stroje celkem 291 (a s nimi ještě 16 členů posádky), pocítili silný náraz. Uslyšeli výbuch. A pak je obklopil oheň a hustý dým.

Stroj letěl před přistáním podivně nízko, na tom se shodla většina svědků. Když se pasažér Benjamin Levy podíval jen několik chvil před přistáním z okénka, uviděl vody Sanfranciského zálivu jen nějaké tři metry pod sebou, popsal pro televizi CNN. "Neviděl jsem ani kus ranveje. Jen vodu."

Co se po nárazu dělo uvnitř boeingu? Všichni se hrnuli k nouzovým východům. "Někteří se ani neobtěžovali použít evakuační skluzavky, prostě skákali z letadla rovnou na přistávací dráhu," popsal pro CNN pasažér Elliot Stone.

Ale právě to pomohlo a 305 z 307 lidí na palubě se zachránilo, píše iDnes.cz. Pravda, přes 180 z nich utrpělo zranění, desítky lidí skončily v nemocnici, někteří jsou v kritickém stavu. Ale i tak se dá mluvit o zázraku, jakkoliv to v kontextu úmrtí dvou mladých čínských dívek zní nepatřičně. "Mohlo to být mnohem horší," poznamenal starosta San Franciska.

Boeing 777 je navržen tak, aby se z letadla mohli všichni pasažéři dostat do 90 sekund – a to i v případě, že je polovina dveří nefunkčních. Tuto vlastnost podle CNN potvrzuje i sobotní nehoda, protože na fotografiích je vidět, že v nejpoškozenějších částech letadla pravděpodobně nebylo možné dveře otevřít.

Většina moderních letadel je navrhována tak, aby v případě nehody mohli lidé i za ztížených podmínek poškozené letadlo opustit. Technologické možnosti ale v takových případech musí podpořit i dostatečný výcvik posádky i cestujících.

Podle CNN se proto dá předpokládat, že i tyto okolnosti budou předmětem dalšího vyšetřování nejen v souvislosti se sobotní nehodou. Zatímco posádka obvykle prochází náročným výcvikem, při nehodě podobné té v San Francisku rozhodují o rychlé evakuaci z velké části také cestující, píše iHned.cz.

Související

Více souvisejících

Letecké nehody Boeing 777 San Francisco

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 3 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 3 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 4 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 6 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy