San Francisco - Sobotní havárie dopravního letadla jihokorejské letecké společnosti Asiana Airlines na letišti v San Francisku si vyžádala dva mrtvé a 182 zraněných. Informovaly o tom tamní úřady. Starosta města Ed Lee sdělil, že záchranáři už nikoho nepohřešují. Letecká společnost uvedla, že oběťmi jsou dvě šestnáctileté čínské studentky, které seděly v zadní části letadla.
Na palubě stroje Boeing 777, který havaroval při nouzovém přistání, bylo 307 lidí - 291 cestujících a 16 členů posádky. Aerolinky uvedly, že mezi cestujícími bylo mimo jiné 141 Číňanů, 77 Jihokorejců a 61 občanů USA. Podle agentury Reuters jde o první nehodu Boeingu 777 se ztrátami na životech.
Lékaři v nemocnicích ošetřili 182 raněných, 49 lidí podle serveru BBC utrpělo vážnější zranění. Jen sanfranciská všeobecná nemocnice na svém twitterovém účtu oznámila, že přijala desítku raněných v kritickém stavu. Podle mluvčí nemocnice jsou mezi nimi dvě děti a šest žen.
Podle šéfky chirurgie sanfranciské všeobecné nemocnice Margaret Knudsonové jsou dva zranění lidé kvůli poranění míchy ochrnuti, další mají vážná zranění hlavy či břicha. Lidé se zlomeninami páteře či vážnějšími poraněními v oblasti břicha je zřejmě utrpěli při prudkém pohybu dopředu, když je držely bezpečnostní pásy, uvedla Knudsonová.
Většina zraněných podle lékařů vypovídá, že seděli v zadní části letadla.
Podle televizních záběrů letoun vzplál a přišel o ocas a jedno křídlo. Hasičům se podařilo oheň zlikvidovat. Podle mluvčí Federálního úřadu pro letectví (FAA) Laury Brownové havaroval letoun na lince z jihokorejského Soulu během přistání na sanfranciském letišti. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jako příčinu vyloučil teroristický útok, zbývá tedy buď technická závada, anebo pochybení posádky.
Šéf Asiana Airlines ujistil, že letoun byl v pořádku. Američtí vyšetřovatelé mezitím podle televize CNN našli "černé skříňky", zaznamenávající údaje o letu.
Piloti korejského boeingu se prý pokoušeli přistávající stroj znovu zvednout a manévr zopakovat, neměli už ale dostatečnou rychlost. "Můžu vám říct, že letadlo nalétalo na přistáni daleko pomaleji než je doporučených 254 kilometrů v hodině. Opravdu výrazně pomaleji, nemluvíme tady o pár kilometrech za hodinu," řekla médiím šéfka Národního úřadu pro bezpečnost dopravy Deborah Hersmanová. Navíc vyšlo najevo, že pilot přistával s letadla poprvé.
Jeden ze svědků nehody CNN popsal, že už při přistávání něco neladilo. "Stroj letěl příliš rychle a příliš nízko," líčil muž, který přistání pozoroval. Kola prý zavadila o překážku a letoun se začal rozpadat. "Za chvíli klouzal a otočil se. Křídla narazila na přistávací dráhu," popsal svědek. Pak se kabinou pro cestující začaly šířit plameny.
"Zdálo se, že se letadlo vymklo kontrole," řekl serveru BBC Ki Siadatan, který přistání sledoval z balkonu svého domu. "Uslyšeli jsme ránu a viděli, že letadlo zmizelo v oblaku prachu a kouře. Pak zazněla druhá exploze."
Jasné je tedy nyní to, že pasažéři, kterých bylo na palubě stroje celkem 291 (a s nimi ještě 16 členů posádky), pocítili silný náraz. Uslyšeli výbuch. A pak je obklopil oheň a hustý dým.
Stroj letěl před přistáním podivně nízko, na tom se shodla většina svědků. Když se pasažér Benjamin Levy podíval jen několik chvil před přistáním z okénka, uviděl vody Sanfranciského zálivu jen nějaké tři metry pod sebou, popsal pro televizi CNN. "Neviděl jsem ani kus ranveje. Jen vodu."
Co se po nárazu dělo uvnitř boeingu? Všichni se hrnuli k nouzovým východům. "Někteří se ani neobtěžovali použít evakuační skluzavky, prostě skákali z letadla rovnou na přistávací dráhu," popsal pro CNN pasažér Elliot Stone.
Ale právě to pomohlo a 305 z 307 lidí na palubě se zachránilo, píše iDnes.cz. Pravda, přes 180 z nich utrpělo zranění, desítky lidí skončily v nemocnici, někteří jsou v kritickém stavu. Ale i tak se dá mluvit o zázraku, jakkoliv to v kontextu úmrtí dvou mladých čínských dívek zní nepatřičně. "Mohlo to být mnohem horší," poznamenal starosta San Franciska.
Boeing 777 je navržen tak, aby se z letadla mohli všichni pasažéři dostat do 90 sekund – a to i v případě, že je polovina dveří nefunkčních. Tuto vlastnost podle CNN potvrzuje i sobotní nehoda, protože na fotografiích je vidět, že v nejpoškozenějších částech letadla pravděpodobně nebylo možné dveře otevřít.
Většina moderních letadel je navrhována tak, aby v případě nehody mohli lidé i za ztížených podmínek poškozené letadlo opustit. Technologické možnosti ale v takových případech musí podpořit i dostatečný výcvik posádky i cestujících.
Podle CNN se proto dá předpokládat, že i tyto okolnosti budou předmětem dalšího vyšetřování nejen v souvislosti se sobotní nehodou. Zatímco posádka obvykle prochází náročným výcvikem, při nehodě podobné té v San Francisku rozhodují o rychlé evakuaci z velké části také cestující, píše iHned.cz.
Související
V Litvě se zřítilo letadlo společnosti DHL. Pád zachytila kamera
Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii
Letecké nehody , Boeing 777 , San Francisco
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák