Záhada havárie Boeingu 777: Nové kruté informace

San Francisco - Sobotní havárie dopravního letadla jihokorejské letecké společnosti Asiana Airlines na letišti v San Francisku si vyžádala dva mrtvé a 182 zraněných. Informovaly o tom tamní úřady. Starosta města Ed Lee sdělil, že záchranáři už nikoho nepohřešují. Letecká společnost uvedla, že oběťmi jsou dvě šestnáctileté čínské studentky, které seděly v zadní části letadla.

Na palubě stroje Boeing 777, který havaroval při nouzovém přistání, bylo 307 lidí - 291 cestujících a 16 členů posádky. Aerolinky uvedly, že mezi cestujícími bylo mimo jiné 141 Číňanů, 77 Jihokorejců a 61 občanů USA. Podle agentury Reuters jde o první nehodu Boeingu 777 se ztrátami na životech.

Lékaři v nemocnicích ošetřili 182 raněných, 49 lidí podle serveru BBC utrpělo vážnější zranění. Jen sanfranciská všeobecná nemocnice na svém twitterovém účtu oznámila, že přijala desítku raněných v kritickém stavu. Podle mluvčí nemocnice jsou mezi nimi dvě děti a šest žen.

Podle šéfky chirurgie sanfranciské všeobecné nemocnice Margaret Knudsonové jsou dva zranění lidé kvůli poranění míchy ochrnuti, další mají vážná zranění hlavy či břicha. Lidé se zlomeninami páteře či vážnějšími poraněními v oblasti břicha je zřejmě utrpěli při prudkém pohybu dopředu, když je držely bezpečnostní pásy, uvedla Knudsonová.

Většina zraněných podle lékařů vypovídá, že seděli v zadní části letadla.

Podle televizních záběrů letoun vzplál a přišel o ocas a jedno křídlo. Hasičům se podařilo oheň zlikvidovat. Podle mluvčí Federálního úřadu pro letectví (FAA) Laury Brownové havaroval letoun na lince z jihokorejského Soulu během přistání na sanfranciském letišti. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jako příčinu vyloučil teroristický útok, zbývá tedy buď technická závada, anebo pochybení posádky.

Šéf Asiana Airlines ujistil, že letoun byl v pořádku.  Američtí vyšetřovatelé mezitím podle televize CNN našli "černé skříňky", zaznamenávající údaje o letu.

Piloti korejského boeingu se prý pokoušeli přistávající stroj znovu zvednout a manévr zopakovat, neměli už ale dostatečnou rychlost. "Můžu vám říct, že letadlo nalétalo na přistáni daleko pomaleji než je doporučených 254 kilometrů v hodině. Opravdu výrazně pomaleji, nemluvíme tady o pár kilometrech za hodinu," řekla médiím šéfka Národního úřadu pro bezpečnost dopravy Deborah Hersmanová. Navíc vyšlo najevo, že pilot přistával s letadla poprvé.

Jeden ze svědků nehody CNN popsal, že už při přistávání něco neladilo. "Stroj letěl příliš rychle a příliš nízko," líčil muž, který přistání pozoroval. Kola prý zavadila o překážku a letoun se začal rozpadat. "Za chvíli klouzal a otočil se. Křídla narazila na přistávací dráhu," popsal svědek. Pak se kabinou pro cestující začaly šířit plameny.

"Zdálo se, že se letadlo vymklo kontrole," řekl serveru BBC Ki Siadatan, který přistání sledoval z balkonu svého domu. "Uslyšeli jsme ránu a viděli, že letadlo zmizelo v oblaku prachu a kouře. Pak zazněla druhá exploze."

Jasné je tedy nyní to, že pasažéři, kterých bylo na palubě stroje celkem 291 (a s nimi ještě 16 členů posádky), pocítili silný náraz. Uslyšeli výbuch. A pak je obklopil oheň a hustý dým.

Stroj letěl před přistáním podivně nízko, na tom se shodla většina svědků. Když se pasažér Benjamin Levy podíval jen několik chvil před přistáním z okénka, uviděl vody Sanfranciského zálivu jen nějaké tři metry pod sebou, popsal pro televizi CNN. "Neviděl jsem ani kus ranveje. Jen vodu."

Co se po nárazu dělo uvnitř boeingu? Všichni se hrnuli k nouzovým východům. "Někteří se ani neobtěžovali použít evakuační skluzavky, prostě skákali z letadla rovnou na přistávací dráhu," popsal pro CNN pasažér Elliot Stone.

Ale právě to pomohlo a 305 z 307 lidí na palubě se zachránilo, píše iDnes.cz. Pravda, přes 180 z nich utrpělo zranění, desítky lidí skončily v nemocnici, někteří jsou v kritickém stavu. Ale i tak se dá mluvit o zázraku, jakkoliv to v kontextu úmrtí dvou mladých čínských dívek zní nepatřičně. "Mohlo to být mnohem horší," poznamenal starosta San Franciska.

Boeing 777 je navržen tak, aby se z letadla mohli všichni pasažéři dostat do 90 sekund – a to i v případě, že je polovina dveří nefunkčních. Tuto vlastnost podle CNN potvrzuje i sobotní nehoda, protože na fotografiích je vidět, že v nejpoškozenějších částech letadla pravděpodobně nebylo možné dveře otevřít.

Většina moderních letadel je navrhována tak, aby v případě nehody mohli lidé i za ztížených podmínek poškozené letadlo opustit. Technologické možnosti ale v takových případech musí podpořit i dostatečný výcvik posádky i cestujících.

Podle CNN se proto dá předpokládat, že i tyto okolnosti budou předmětem dalšího vyšetřování nejen v souvislosti se sobotní nehodou. Zatímco posádka obvykle prochází náročným výcvikem, při nehodě podobné té v San Francisku rozhodují o rychlé evakuaci z velké části také cestující, píše iHned.cz.

Související

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

Více souvisejících

Letecké nehody Boeing 777 San Francisco

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy