San Francisco - Evakuace cestujících na palubě Boeingu 777, který v sobotu havaroval na letišti v San Francisku, začala 1,5 minuty po dopadu stroje na zemi, až když v něm vypukl požár. Pilot totiž řekl lidem, aby letoun neopouštěli. Uvedl to americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě NTSB.
Podle šéfky úřadu Deborah Hersmanové není podobné zdržení evakuace nijak výjimečné, někdy je prý správné rozhodnutí počkat na příjezd záchranářů. Zda piloti v tomto případě odložili evakuaci oprávněně, určí podle ní další vyšetřování.
Obří letoun se po pádu rozlomil a začal hořet. Místní komentáře označují za "malý zázrak", že z 307 lidí na palubě jich přežilo 305, že více než třetina z nich nemusela být hospitalizována a také že byl jen malý počet velmi vážně zraněných. V případě rychlejší evakuace ale podle komentářů mohlo být zraněných možná ještě méně.
Jeden z pilotů stroje sdělil během vyšetřování lidem z NTSB, že jej krátce před přistáním oslnilo ostré světlo, které jej dočasně oslepilo. Hersmanová novinářům řekla, že o původu záblesku není vyšetřovatelům nic známo. "Musíme přijít na to, o co přesně šlo. Byla to dočasná záležitost," odmítla Hersmanová spekulace o tom, že mohl být záblesk jednou z příčin nehody.
Vyšetřovatelé se mezitím stali terčem kritiky ze strany unie pilotů, která se snaží předejít tomu, aby veřejnost vinila piloty letadla, aniž bylo vyšetřování oficiálně uzavřeno. Podle amerických médií zveřejňuje NTSB dosud nevídané množství dílčích informací a fotografií z vyšetřování na Twitteru, což může podle tvrzení unie piloty poškodit. Úřad se hájí tím, že chce zajistit vyšetřování maximální transparentnost.
Nárazem do hráze se letadlu ulomil ocas, trup letounu začal neřízeně poskakovat po letištní dráze a následně hořet. Havárii na letišti v San Francisku nejspíš způsobila chyba pilotů. Podle amerických vyšetřovatelů letěli během přistání příliš nízko a pomalu a snažili se to napravit až po varování z kontrolní věže.
NTSB upřesnil, že stroj letěl rychlostí 103 uzlů (přes 190 kilometrů za hodinu), předepsané minimum je přitom 137 uzlů (přes 253 km/h). V době nárazu o zem pak dosahoval stroj rychlosti 106 uzlů (přes 196 kilometrů v hodině), což znamená, že se posádka pokusila na poslední chvíli zrychlit.
Jak piloti uvedli, při přistání se spoléhali na autopilota, který měl sám dohlížet na dodržování určité rychlosti. Teprve když byli asi 60 metrů nad zemí, uvědomili si, že letí příliš pomalu a snažili se s tím něco udělat, popsala šéfka NTSB Deborah Hersmanová.
Muž, který měl přistání na starosti, byl teprve v zácviku na létání s Boeingem 777. Vedle něj sedící pilot letěl poprvé jako instruktor. Oba dva byli ale zkušení piloti, dodala Hersmanová. V kokpitu byli v době přistání tři ze čtyř pilotů, jen dva ale viděli na přistávací dráhu.
Související
V Litvě se zřítilo letadlo společnosti DHL. Pád zachytila kamera
Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák