Bojové stíhačky nové generace F-35 jsou opět ve vzduchu +VIDEO

Washington - Americká armáda schválila omezené obnovení letů bojových letounů nové generace F-35, které musely zůstat na zemi po červnovém incidentu. Podle agentury AP to dnes sdělilo ministerstvo obrany Spojených států. Pentagon zároveň informoval, že se supermoderní stíhačka tento týden neobjeví na mezinárodním aerosalonu v britském Farnborough.

Pentagon sdělil, že představitelé vojenského námořnictva a letectva v pondělí večer schválili pokračování letů, ale s omezeními. Ta budou platit do zjištění a odstranění hlavní příčiny vzplanutí motoru jednoho z letounů, k němuž došlo 23. června na letecké základně Eglin na Floridě.

Po této události nesměl do vzduchu žádný z téměř stovky strojů F-35. Přísné nařízení bylo vydáno, než armáda získá jistotu, zda jde o systémový problém, nebo jen o chybu, která se týká poškozeného letadla.

Dnešní sdělení ministerstva neuvádí žádné podrobnosti o vyšetřování. Konstatuje pouze, že další informace budou poskytnuty později.

Agentura AP spekulovala, že by se letoun mohl objevit na prestižním aerosalonu ve Farnborough. Pentagon ale dodatečně upřesnil, že tomu tak nebude.

"Jsme zklamáni, že se nebudeme moci zúčastnit aerosalonu. Jsme ale stále ještě plně zapojeni do programu a těšíme se, až našim partnerům předvedeme schopnosti (stroje) při jiných příležitostech," řekl mluvčí Pentagonu, kontradmirál John Kirby.

F-35 působí jako menší, jednomotorový sourozenec uhlazenějšího dvoumotorového letounu F-22 Raptor, ze kterého dokonce byly některé prvky při vývoji F-35 použity. Pro specializovaný vývoj varianty F-35B (schopnost STOVL) společnost Lockheed spolupracovala s Jakovlevovou vývojovou kanceláří, od které odkoupila data z vývoje stroje Jak-141 Freestyle. Některé poznatky byly použity také z vývoje letounu Rockwell XFV-12.

F-35B je první operační nadzvukový stíhací letoun s krátkým startem a vertikálním přistáním (STOVL). Se vzletovou hmotností 27.000 kg je F-35B výrazně těžší než stíhačky, které nahrazuje. Podvozek je klasický tříbodový, zatahuje se směrem vpřed, informuje nevsedni-svet.cz.

Zdroj: YouTube

Všechny verze F-35 jsou stealth (neviditelné pro radar), ovšem za předpokladu, že mají veškerou výzbroj na čtyřech vnitřních závěsnících. Je možné zavěsit zbraně i pod křídla, ale v tom případě F-35 přestane být stealth.

Program JSF vznikl, aby nahradil v americké armádě letouny F-16, A-10, F/A-18 (kromě verze E/F) a AV-8B. Požadováno bylo, aby byla F-35 čtyřikrát účinnější než stávající stíhací letouny ve vzdušném boji, osmkrát účinnější v bojích vzduchu-země a třikrát efektivnější v průzkumu a potlačení protivzdušné obrany. Zároveň měla mít větší dosah a menší potřebu logistické podpory. K udržení vývoje, výroby a nízkých provozních nákladů, byl design vytvořen ve třech variantách, které spolu sdílejí 80% součástí:

F-35A: obvyklý vzlet a přistání (CTOL – conventional take off and landing)

F-35B: krátký vzlet a vertikální přistání (STOVL – short-take off and vertical-landing)

F-35C: pro letadlové lodě (CATOBAR – catapult assisted take off but arrested recovery)

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. AIR FORCE) F-35 Joint Strike Fighter Pentagon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy