Bojové stíhačky nové generace F-35 jsou opět ve vzduchu +VIDEO

Washington - Americká armáda schválila omezené obnovení letů bojových letounů nové generace F-35, které musely zůstat na zemi po červnovém incidentu. Podle agentury AP to dnes sdělilo ministerstvo obrany Spojených států. Pentagon zároveň informoval, že se supermoderní stíhačka tento týden neobjeví na mezinárodním aerosalonu v britském Farnborough.

Pentagon sdělil, že představitelé vojenského námořnictva a letectva v pondělí večer schválili pokračování letů, ale s omezeními. Ta budou platit do zjištění a odstranění hlavní příčiny vzplanutí motoru jednoho z letounů, k němuž došlo 23. června na letecké základně Eglin na Floridě.

Po této události nesměl do vzduchu žádný z téměř stovky strojů F-35. Přísné nařízení bylo vydáno, než armáda získá jistotu, zda jde o systémový problém, nebo jen o chybu, která se týká poškozeného letadla.

Dnešní sdělení ministerstva neuvádí žádné podrobnosti o vyšetřování. Konstatuje pouze, že další informace budou poskytnuty později.

Agentura AP spekulovala, že by se letoun mohl objevit na prestižním aerosalonu ve Farnborough. Pentagon ale dodatečně upřesnil, že tomu tak nebude.

"Jsme zklamáni, že se nebudeme moci zúčastnit aerosalonu. Jsme ale stále ještě plně zapojeni do programu a těšíme se, až našim partnerům předvedeme schopnosti (stroje) při jiných příležitostech," řekl mluvčí Pentagonu, kontradmirál John Kirby.

F-35 působí jako menší, jednomotorový sourozenec uhlazenějšího dvoumotorového letounu F-22 Raptor, ze kterého dokonce byly některé prvky při vývoji F-35 použity. Pro specializovaný vývoj varianty F-35B (schopnost STOVL) společnost Lockheed spolupracovala s Jakovlevovou vývojovou kanceláří, od které odkoupila data z vývoje stroje Jak-141 Freestyle. Některé poznatky byly použity také z vývoje letounu Rockwell XFV-12.

F-35B je první operační nadzvukový stíhací letoun s krátkým startem a vertikálním přistáním (STOVL). Se vzletovou hmotností 27.000 kg je F-35B výrazně těžší než stíhačky, které nahrazuje. Podvozek je klasický tříbodový, zatahuje se směrem vpřed, informuje nevsedni-svet.cz.

Zdroj: YouTube

Všechny verze F-35 jsou stealth (neviditelné pro radar), ovšem za předpokladu, že mají veškerou výzbroj na čtyřech vnitřních závěsnících. Je možné zavěsit zbraně i pod křídla, ale v tom případě F-35 přestane být stealth.

Program JSF vznikl, aby nahradil v americké armádě letouny F-16, A-10, F/A-18 (kromě verze E/F) a AV-8B. Požadováno bylo, aby byla F-35 čtyřikrát účinnější než stávající stíhací letouny ve vzdušném boji, osmkrát účinnější v bojích vzduchu-země a třikrát efektivnější v průzkumu a potlačení protivzdušné obrany. Zároveň měla mít větší dosah a menší potřebu logistické podpory. K udržení vývoje, výroby a nízkých provozních nákladů, byl design vytvořen ve třech variantách, které spolu sdílejí 80% součástí:

F-35A: obvyklý vzlet a přistání (CTOL – conventional take off and landing)

F-35B: krátký vzlet a vertikální přistání (STOVL – short-take off and vertical-landing)

F-35C: pro letadlové lodě (CATOBAR – catapult assisted take off but arrested recovery)

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. AIR FORCE) F-35 Joint Strike Fighter Pentagon

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy