Americko-čínská obchodní válka zničí světovou ekonomiku? Experti mají jasno

NÁZOR - Od minulého roku nic nepoutá pozornost ekonomů víc než houpačkový vývoj americko-čínské obchodní války, poukazují Lakshman Achuthan a Anirvan Banerji v komentáři pro server CNN. Ekonomové z Ústavu pro výzkum ekonomických cyklu (ECRI) podotýkají, že minulý týden pak Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil předpověď globálního růstu pro příští rok, právě s ohledem na obchodní a geopolitické napětí.

Shoda okolností

Ekonomické předpovědi špatně chápou primární důvody současného zpomalení globálního hospodářství, a proto se mýlí v tom, co přijde, deklarují Achuthan a Banerji. Konstatují, že při zpětném pohledu je zřejmé, že světová průmyslová produkce v reálu začala zpomalovat na konci roku 2017 a tempo růstu celkového průmyslového výkonu od té doby trvale klesá, což naplňuje definici globálního průmyslového zpomalení.  

Většina analytiků se při posuzování globálního růstu zaměřuje na index nákupních manažerů PMI, protože je zveřejňován každý měsíc, tedy s více než měsíčním předstihem oproti přesným datům o produkci, nastiňují ekonomové. Připouštějí, že PMI je skutečně spojen s růstem světové průmyslové produkce, upozorňují však, že ji však reálně neměří a je založen na průzkumech mezi řediteli odchodních společností ohledně podmínek, kterým tyto společnosti čelí.

PMI je tedy pouhý zprostředkovatel informací o růstu průmyslové produkce, která je reálným ukazatelem výkonu všech společností ve výrobních, těžebních a spotřebních odvětvích, vysvětlují odborníci. Podotýkají, že zatímco průmyslová produkce začala oslabovat na konci roku 2017, nebylo to patrné až do prvních měsíců následujícího roku, kdy bylo stále těžší zlehčovat zpomalení jako zavádějící "šum".

"Shodou okolností tomu tak bylo ve chvíli, kdy (americký) prezident Trump začal svou obchodní válku, uvalil cla na pračky a dovoz oceli a hliníku," pokračují Banerji a Achuthan. Dodávají, že jelikož obchodní válka byla v centru pozornosti, ekonomové se domnívali, že je příčinou poklesu růstu PMI a světové průmyslové produkce.  

Obchodní válka očividně poškodila světový hospodářský růst, připouštějí experti. Za důležité však považují to, že sama o sobě zpomalení světové ekonomiky nezpůsobila, jelikož indexy světové výroby ECRI, které jsou nastaveny tak, aby předpovídaly jak změny v růstu světové průmyslové produkce, tak PMI, začaly oslabovat již v polovině roku 2017, tedy před začátkem obchodní války.

Klíčové jsou cykly   

Jde tedy o cyklický pokles růstu světového průmyslu, který započal v roce 2017 a obchodní válka, která začala o rok později, se na tento pokles pouze nabalila, domnívají se Achuthan s Banerjim. Upozorňují, že navzdory zažitým představám, že hospodářský růst trvá tak dlouho, dokud jej něco konkrétního nevykolejí z "normálního" směru, jejich výzkum ukazuje, že klíčový ekonomický cyklus vychyluje hospodářský růst nahoru a dolů.

"Když se tak děje, lidé mají tendenci přičítat to významným událostem, razit snadno pochopitelná tvrzení vysvětlující cyklickou změnu, která je způsobená primárně hlubokými silami ekonomických cyklů,"  pokračují ekonomové. Deklarují, že ve skutečnosti jsou to právě tyto síly - například vyšší úrokové sazby a cena ropy -, co způsobilo pokles růstu světové průmyslové produkce na konci roku 2017, před začátkem obchodní války.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Konsensuální pohled zpravidla reflektuje to, co se již stalo, a to znamená, že je také spolehlivě za křivkou vývoje, poukazují odborníci. Připomínají, že odhady růstu světového HDP ze strany MMF jsou snižovány vždy, když reálný růst HDP v minulém roce zpomalil, což ovšem platí i opačně, během cyklického růstu.

To je případ let 2016-2017, kdy růst začal zrychlovat, ale stalo se tak ještě před zvolením Donalda Trumpa prezidentem, upozorňují Banerji a Achuthan. Dodávají, že podobně jako jindy i tehdy byl důvod přičítám výjimečným osobnostem a událostem.    

Byla by chyba přehlížet, že americko-čínská obchodní válka již má značný dopad na světovou ekonomiku, jelikož například podněcuje dlouhodobou restrukturalizaci dodavatelských řetězců, uvádějí odborníci. Tvrdí však že obecné cyklické cíly mohou začít tlačit růst opět vzhůru bez ohledu na to, jak a kdy Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching rozhodnou.   

"Pokud se díváme dopředu, znamená to, že v jistou chvíli se globální růst oživí i bez ukončení obchodní války," věří ekonomové. Očekávají, že i v tomto případě bude ale vývoj přičítán - jak vždy - významným událostem.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy