Američtí starostové odmítají nasazování federálních sil, napsali kongresmanům

Starostové šesti amerických měst požádali Kongres, aby nedovolil federální vládě posílat federální síly tam, kde si jejich nasazení nepřejí. Prezident Donald Trump poslal tyto jednotky do oregonského Portlandu, aby tam pomohly zklidnit protesty, jež začaly po úmrtí černocha Geroge Floyda při policejním zásahu.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti podle serveru Politico zvažuje, že tyto jednotky posílí o dalších 50 lidí.

Dopis, který je určený vedení Sněmovny reprezentantů i Senátu, napsali starostové Portlandu, Seattlu, Chicaga, Kansas City, Albuquerque a Washingtonu. "Administrativa neměla federální síly proti vůli měst vůbec nasadit," stojí v dopise.

V Portlandu, kde protesty trvají téměř dva měsíce, v pondělí ráno federální agenti na lidi shromážděné u budovy federálního soudu stříleli slzný plyn, zábleskové granáty a pepřové projektily. Trump v pondělním tweetu napsal, že portlandský federální majetek "by nepřežil jediný den", kdyby federální agenti nebyli na místě.

Trumpovým argumentem pro nasazení federálních jednotek je tvrzení, že musí chránit soud a další federální objekty.

Starostové ale v dopise napsali, že federální agenti hlídkovali i v oblastech vzdálených od federálních úřadů a bezdůvodně zatýkali. Autoři dopisu píší, že podporují legislativu, která bude před nasazením federálních sil požadovat konzultace a souhlas místních úřadů. Pokud místní žalobce nepovolí utajenou akci, pak mají být příslušníci federálních sil zřetelně označeni stejně jako jejich auta. Dále zástupci měst v dopise žádají, aby měli federální agenti omezenou pravomoc při usměrňování davu.

Někteří z demonstrujících viní portlandského starostu Teda Wheelera z toho, že dal povolení použít slzný plyn a další zásahové prostředky, i když byly protesty klidné.

Akce spojené s Floydovou smrtí jsou namířené proti rasové nespravedlnosti a o víkendu byly na některých místech násilné - v kalifornském Oaklandu lidé zapálili soudní budovu, ve virginském Richmondu auta, v texaském Austinu byl jeden člověk zastřelen, v coloradské Auroře jednoho člověka zranilo auto, které najelo do davu. V neděli večer se střílelo v parku v Portlandu a jeden člověk byl zraněn. Střelba podle policie nesouvisela s nálezem zápalných bomb a plných zásobníků do střelných zbraní v parku.

Související

Na okraji Minneapolisu pokračovaly nepokoje

Na okraji Minneapolisu třetím dnem pokračovaly nepokoje

U policejního velitelství v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu v úterý třetím dnem v řadě protestovaly stovky lidí kvůli nedělnímu zásahu strážníků, při kterém zemřel 20letý černoch Daunte Wright.
Policie USA

Trumpovi příznivci protestovali i v dalších amerických městech

Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu odpoledne protestovali i před sídly administrativy v dalších amerických městech, včetně Atlanty, Denveru či Phoenixu. Kapitolům jednotlivých amerických států se však vyhnuly chaos i násilí, které ve středeční podvečer zasáhly budovu Kongresu ve Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Demonstrace v USA Policie USA Donald Trump Seattle chicago Dylan Wheeler Sněmovna reprezentantů kongresu USA Senát USA

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy