Antropoložka: Bolsonaro odmítá chránit Brazilce před koronavirem, musí skončit

NÁZOR - Jak se nový koronavirus šíří Brazílií, tamní prezident Jair Bolsonaro ukazuje alarmující neschopnost vládnou zemi, deklaruje Rosana Pinjeiro-Machadová v komentáři pro server Washington Post. Antropoložka z University of Bath hlavu státu obviňuje, že pandemii zlehčuje a podrývá úsilí chránit životy.

"Bolsonaro pryč!"

V důsledku svého nezodpovědného a rozdělujícího jednání Bolsonaro uvrhl Brazílii do hluboké krize, tvrdí antropoložka. Deklaruje, že prezident proto musí být zbaven úřadu.

"Brazilci cítí velkou úzkost a již nemohou snášet takto nedostatečné vedení," píše odbornice. Poukazuje, že již týdny protestují ze svých domovů, když v oknech mlátí do hrnců za pokřiku "Bolsonaro pryč!".

Podpora odvolání prezidenta se podle průzkumu společnosti Atlas Politico dramaticky zvýšila a nyní takový krok schvaluje téměř polovina obyvatel, uvádí Pinjeiro-Machadová. Připomíná, že v posledních dnech Bolsonaro jde proti radám svých zdravotních poradců, když označil izolaci lidí za "masovou samotku" a covid-19 za "mírné nachlazení".

Ještě 15. března prezident uspořádal velké shromáždění svých příznivců a třásl si s nimi rukama, za což sklidil kritiku, nastiňuje akademička. Dodává, že Bolsonaro také skrze sociální sítě a oficiální média svým stoupencům vzkázal, aby se 25. března neváhali zúčastnit demonstrace na jeho podporu.

Bolsonaro rovněž ignoruje doporučení, aby se držel v izolaci poté, co několik členů jeho týmu bylo pozitivně testováno na koronavirus, podotýká expertka. "Je jasné, že Bolsonaro opustil svou povinnost chránit obyvatelstvo," doplňuje.

Hlava Brazílie věří, že smrtící virus je pouhý mediální trik, upozorňuje odbornice. Poukazuje, že Bolsonaro 24. března prohlásil, že média šíří pocit strachu a že jde o perfektní scénář pro to, aby média mohla šířit hysterii.

Šíření koronaviru ale může vést ke kolapsu brazilského veřejného zdravotnictví, obává se Pinjeiro-Machadová. Kvituje, že zdravotníci v zemi a místní orgány již mobilizují, na případy reagují a vyzvali lidi, aby zůstali doma, čímž se otevřeně vzepřeli prezidentovi, který volá po návratu k "normálu" a do práce.

Vláda dle fašistické učebnice

Poslanci z různých stran tak již vyzývají k odvolání Bolsonara, uvádí antropoložka. Vysvětluje, že opozice ale není v tomto jednotná - někteří se odvolávají na ústavu a chtějí prezidenta odvolat kvůli duševnímu stavu, jiní tvrdí, že parlament by se měl odvolat na ústavní článek o ochraně společnosti, zatímco další chtějí ponechat věci volný průběh a Bolsonara "nechat vykrvácet" v příštích volbách v roce 2022.

Někteří poslanci formálně podali žádost o zahájení odvolací procedury již 17. března na základě výzvy podepsané mnoha vědci, umělci, aktivisty a veřejně činnými intelektuály, konstatuje expertka. Doplňuje, že občanská společnost také iniciovala petici za zbavení Bolsonara úřadu, kterou již podepsal téměř milion lidí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je zřejmé, že nehledě na jakékoliv politické kalkulace je neudržitelné umožnit Bolsonarovi setrvat u moci," píše antropoložka. Tvrdí, že od svého zvolení prezident řídí zemi dle fašistické učebnice, útočí na média a původní obyvatelstvo, likviduje ochranu lidských práv a omlouvá diktaturu a mučení.

Bolsonaro také nedrží dekorum, zneužívá úřad k útokům na ústavu a jeho přístup ke koronaviru pouze podtrhuje jeho nezodpovědné zločiny, nebere si servítky akademička. Přiznává ovšem, že prezidentovo odvolání může být z politického a právního hlediska složitý proces.

Brazílie totiž nedávno prožila zpolitizovaný a nekorektní proces odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové, který se blížil převratu, připomíná Pinjeiro-Machadová. Zároveň soudí, že Bolsonarův případ je jasný, protože jeho setrvání ve funkci nyní představuje existenční hrozbu.

Bolsonarovo odvolání je třeba dobře politicky vyargumentovat, dodat mu společenskou legitimitu a pečlivě naplánovat předání moci, apeluje antropoložka. Podotýká, že Brazilci ale prezidentovu legitimitu nyní odmítají, a tak zákonodárci musejí přikročit k hlasování o jeho sesazení.

Související

Více souvisejících

Brazílie Jair Bolsonaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy