AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná škola, kde se mohly děti ze zemí Střední Ameriky učit čtení, psaní, matematiku i výtvarné dovednosti, píše agentura AP. Stejně jako nespočet jiných škol se i pouliční škola musela kvůli pandemii koronaviru přeorientovat na virtuální výuku.

Změna ji však nezaskočila, škola naopak začala slavit úspěchy a najala asi 20 učitelů, kteří jsou sami žadatelé o azyl, aby učili přes platformu Zoom děti nejen z tábora, ale také z dalších zařízení a bytů v jinde v Mexiku.

Škola dostala oficiální ráz se vznikem organizace nazvané Pouliční škola pro dětské žadatele o azyl (The Sidewalk School for Children Asylum Seekers). Založila ji 44letá Felicia Rangelová-Samponarová, která žije na druhé straně hranice v Texasu ve městě Brownsville, pomáhá migrantům a přes hranici jim vozí jídlo a knihy.

Aby se škola mohla přeorientovat na výuku na dálku, vybavila také učitele i žáky více než 200 tablety, píše AP. Na nákup techniky Rangelová-Samponarová použila vlastní peníze a finance, které vybrala díky kampani na crowdfundingové platformě GoFundMe. Podle svých slov cítila povinnost něco udělat, protože USA podle ní obrátilo životy žadatelů o azyl naruby. "Je to problém Spojených států. My jsme to vytvořili. Jsme ti, co dovolují, aby to pokračovalo. Vina jde za Američany," tvrdí.

Politika Trumpova administrativy donutila žadatele o azyl, aby čekali před hranicí, zatímco americké soudy přezkoumávají jejich případy. Tisíce středoamerických rodin tak žijí ve stanech nebo v mexických migračních zařízeních. Dříve mohli žadatelé o azyl po dobu přezkoumání své žádosti zůstat v USA se svými příbuznými či jinými lidmi, kteří je podporovali.

Někteří setrvávají v nejasné situaci více než rok, čekání se ještě prodloužilo tím, že Trumpova administrativa slyšení u imigračních soudů za pandemie pozastavila.

Hodiny ve škole dávají dětem možnost, aby dohnaly látku, kterou vynechaly, když společně s rodinami uprchly ze svých rodných zemí, zároveň jim ale poskytují rozptýlení v dlouhých dnech plných nudy.

Během jednoho nedávného pátečního rána vedla Gabriela Fajardová hodinu na Zoomu. Seděla při tom na převráceném kbelíku v chodbě malého bytového domu plného žadatelů o azyl, kteří si našli práci dost placenou na to, aby se mohli odstěhovat z tábora ve městě Matamoros. Přes obrazovku s ní komunikovalo několik dětí z různých zemí Střední Ameriky žijících v mexickém městě Ciudad Juárez u texaské hranice, vzdáleném od Matamorosu přes 1300 kilometrů.

"Pamatuj si, že hello je hola," říkala ve španělštině jednomu ze žáků jménem Jeremy a jasně artikulovala před tabletem položeným na dřevěném stole. "Buenos días je good morning. Musíš tam mluvit anglicky, ve španělštině ti nebude kromě mámy nikdo rozumět," zdůrazňovala 26letá Hondurasanka, která uvázla v Mexiku stejně jako její žáci.

"Tak dobře, anglicky! Musím mluvit anglicky," odpovídal nadšeně chlapec na druhé straně obrazovky, i když stále ve španělštině. Fajardová se hlasitě zasmála a pokračovala v hodině.

Fajardová, učitelka pro první stupeň, uprchla ze své vesnice společně se synem, když dostala výhrůžky kvůli svému bratrovi, který je policista. V Mexiku už strávila rok a čtyři měsíce, zatímco její případ si pomalu klestí cestu americkými soudy. To, že se může věnovat učení, své životní vášni, jí dalo pocit užitečnosti. Navíc ji rozčiluje, když vidí, jak děti zameškávají výuku. "Všimla jsem si dětí, které jsou starší a nic neznají. Dítě se potřebuje od šesti let začít učit číst a počítat," říká učitelka.

Fajardová opustila svoji vlast, aby její syn mohl mít lepší budoucnost. Ale zatím oba čekají v pohraničním městě plném kriminality. Učitelka je vděčná, že může poskytnout vzdělání tolika dalším dětem, jejichž budoucnost je stejně nejasná jako ta jejího syna.

Související

Rusko, Kreml Analýza

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.
Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

Více souvisejících

uprchlíci Mexiko USA (Spojené státy americké) studenti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 12 minutami

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 51 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 2 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy