ROZHOVOR | Apokalypsu z 11. září mám stále před očima, slyším houkačku hasičů a mrazí mě, vzpomíná architekt Boudník

ROZHOVOR – Poklidné pohodové ráno se náhle změnilo v horor. Český architekt Jiří Boudník se 11. září 2001, kdy islámští teroristé z Al-Káida unesenými letadly narazili před devatenácti lety do newyorských mrakodrapových věží Světového obchodního centra, stal přímým svědkem, jak Amerika přišla o svou nevinnost. „Apokalypsu, kterou jsme viděl, mám pořád před očima, neboť předčila všechna očekávání. Dodnes, když slyším na Manhattanu houkající hasičský vůz, zamrazí mě a prožitou hrůzu si do posledního detailu vybavím,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz architekt Jiří Boudník, který je jedním z hrdinů dne, který navždy změnil svět.

Byl zabrán do své práce, a tak okolí příliš nevnímal, neboť na stavbě federálního soudu na Cadman Plaza v Brooklynu probíhal pravidelný kontrolní den se subdodavateli. Emigrant Jiří Boudník později díky své známé jen zaregistroval, že do severní věže mělo narazit malé letadlo Cesna, a to kvůli pilotově zástavě srdce. O teroristickém útoku neměl zatím ani tušení. Záhy i jej tragédie pohltila naplno. „Za pár okamžiků se totiž rozlétly dveře zasedačky a v nich stojí hlavní stavbyvedoucí, oči na stopkách a řve na nás: ‚Všichni ven! Viděl jsem druhé letadlo, jak vletělo do druhé věže. Tohle není nehoda! A tohle je federální budova, tak všichni ven!‘ Byl to mariňák a normálně nikdy neztratil balanc, tedy nadhled, ač někdy hodně křičel. Nyní byl ale opravdu rozrušen,“ líčí Boudník atmosféru útoků, během nichž celkem zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli oběťmi civilisté, pocházející celkem z 90 zemí.

K místu neštěstí z 11. září 2001, kde stála dvojčata, měl osobní vztah. „V právě končícím létě jsem bral kurzy sebezdokonalování Landmark Education v severní věži a chodil jsem tam proto často. Měl jsem tam i pár známých, inženýrů. Když jsem jim volal, nešlo se spojit, mobilní sítě byly asi přetížené,“ vybavuje si spisovatel své pocity. Proto ke Světovému obchodnímu centru hned z Brooklynu na Manhattan vyrazil. Na krátké trase viděl apokalypsu, která s ním otřásla a má ji dodnes hluboce uloženou v paměti. „První věž se zřítila, když jsem byl uprostřed mostu. Prostě se tiše sesunula do oblaka prachu, až po pár vteřinách dorazil hřmot,“ vzpomíná na události staré 19 let Jiří Boudník v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Záhy se zkáza opakovala a viděl ji téměř na dosah. „Když padala druhá, jižní věž, byl jsem už poměrně blízko, a to u Manhattanské radnice. Byl to ohromný hřmot a mezi budovami se vyvalil mrak prachu. Nebylo vidět na metr,“ vypráví rodák z Plzně o následcích události, za níž stálo devatenáct příslušníků militantní islamistické organizace Al-Káida, kteří unesli celkem čtyři letouny. Kromě nárazu do severní a jižní věže na Manhattanu, narazil třetí stroj do Pentagonu, sídla ministerstva obrany USA poblíž hlavního města USA, Washingtonu, D.C. Čtvrtý letoun se zřítil po souboji mezi teroristy a pasažéry u města Shanksville v Pensylvánii.

Boudník, který v souvislosti s 11. zářím 2001 vepsal do New Yorku výraznou českou stopu, poté půl roku jako dobrovolník pomáhal odklízet trosky, v nichž hledal přeživší. Kolem sebe viděl neskutečnou hrůzu, mrtvá povalující se těla i tuny sutě. Přesto byl schopen fungovat. „V ten moment tu hrůzu tak nevnímáte. Člověk funguje jako autopilot. Prostě je třeba udělat toto, dostat se tam a přinést toto. Na člověka to dolehne až později, kdy opadne ten funkční stres.“

Filmový dokumentarista díky své profesi architekta ulehčil hasičům i dalším záchranářům práci. Napadlo jej vytvořit pro bezpečnostní složky model Světového obchodního centra, aby měly lepší orientaci při pátrání. Někteří členové Integrovaného záchranného systému se totiž v plánech ztráceli. „Hasiči, kteří přežili, byli často z jiných částí New Yorku a neznali tak dobře oblast Světového obchodního centra, se ptali, jak to, že existuje Liberty Street, Liberty Place a Liberty Plaza a jak se v tom mají vyznat. Právě v tento moment mne napadlo, že 3D model bude jednoduchý a rychlý nástroj k pochopení všech zúčastněných,“ vysvětluje padesátiletý architekt, který k desátému výročí tragédie vydal knihu s názvem Věže-příběh 11. září, která mu pomohla překonat psychické problémy, které se v něm z traumatického zážitku nahromadily. „Napsat knihu bylo pro mě katarzí, dostal jsem ze sebe vše ven, všechny ty zážitky a vzpomínky,“ tvrdí Jiří Boudník, který se po dvacetiletém pobytu v exilu vrátil domů, do Plzně.

ROZLETĚLY SE DVEŘE A ŠÉF ZAŘVAL: VŠICHNI VEN!

Pane architekte Boudníku, co se vám vybaví, když se řekne 11. září 2001?

Konec nevinnosti.

Napadlo vás někdy před útokem jako architekta, že by se mohla takzvaná dvojčata -Twin Towers zřítit? Je nutné připomenout, že po teroristickém činu bylo kompletně zničeno Světové obchodní centrum čítající sedm kancelářských budov, které byly dominantou newyorské čtvrti Manhattan.

To nenapadlo asi nikoho, snad kromě divokých snů islamistických radikálů, kteří útok plánovali. Dvě letadla Boeing 727 leteckých společností American Airlines, které naletělo do severní věže Světového obchodního centra 1 a United Airlines, jež narazilo do jižní věže World Trade Centrum 2, způsobila neuvěřitelnou zkázu. Tato apokalypsa předčila všechna očekávání, včetně zmíněných teroristů.

Paradoxní je, že ráno 11. září 2001 v New Yorku panoval nezvyklý klid. Lidé si v příjemném babím létě přispali, protože bylo po zápase amerického fotbalu Monday Night Football, kdy se střetly týmy New York Giants proti Denver Broncos, k tomu probíhaly volby do komunálních zastupitelství a zároveň začínal první školní rok pro malé školáky. Vzpomínáte si podrobně, jaké bylo vaše tehdejší ráno a oživí se vám s blížícím datem všechny detailní pocity, které jste tehdy prožíval? A neměl jste nějakou nepříjemnou předtuchu?

Vzpomínám si na to ráno, jako by to bylo dnes. Ano, bylo úterý a my jsme stavěli právě budovu federálního soudu na Cadman Plaza v Brooklynu, kde jsem na stavbě pracoval pro americkou vládu, respektive General Services Administration, jako projektový manažer generálního dodavatele. Právě probíhal pravidelný kontrolní den se subdodavateli. Jelikož jsem si též přispal, objednal jsem si limo, což je lepší taxík, abych stihl schůzku. Byl nádherný den, babí léto, předtucha čehosi hororového nebyla opravdu žádná. Snad i proto to byl takový šok, Amerika byla ještě to ráno nevinná. Za pár okamžiků se ale svět obrátil vzhůru nohama.

Kdy jste se poprvé dozvěděl, že se na World Trade Centrum odehrává tragédie?

Během jednání mi volala známá, Ann Clements, že do jednoho z dvojčat Světového obchodního centra, konkrétně severní věže, naletělo v 8: 41 hodin nějaké malé letadlo, asi Cesna. Do sluchátka mně říká: Příčinou havárie měla být pilotova zástava srdce, je to hrozně smutné. Řekl jsem jí, že po jednání zavolám. Za pár okamžiků se ale rozlétly dveře zasedačky a v nich stojí hlavní stavbyvedoucí, oči na stopkách a řve na nás: „Všichni ven! Viděl jsem druhé letadlo jak vletělo do druhé věže. Tohle není nehoda! A tohle je federální budova, tak všichni ven!“ Byl to mariňák a normálně nikdy neztratil balanc, tedy nadhled, ač někdy hodně křičel. Nyní byl ale opravdu rozrušen.

Co bylo impulsem, že jste se rozhodl vydat se k místu neštěstí, a za jak dlouho jste se z Brooklynu na Manhattan přesunul?

V právě končícím létě jsem bral kurzy sebezdokonalování Landmark Education v severní věži a chodil jsem tam proto často. Měl jsem tam i pár známých, inženýrů. Když jsem jim volal, nešlo se spojit, mobilní sítě byly asi přetížené. Stáli jsme venku a sledovali, jako obě věže hoří. Okolo nás projížděly vozy hasičů a záchranářů, které se řítily přes Brooklynský most směrem k centru WTC, které bylo asi dva kilometry daleko vzdušnou čarou.

Než se dostaneme k tomu, co bylo dál, musím se zeptat, zda se Vám v rodícím se chaosu, kdy projížděla a houkala hasičská i záchranářská auta, nevybavilo datum 26. února 1993, kdy u věží v podzemních garážích explodovala bomba, která zabila šest lidí a více než tisíc jich zranila?

Byl to přesně ten impuls k tomu, abych se vydal přes Brooklynský most ke Světovému obchodnímu centru. V roce 1993 jsem chodil s jednou krásnou Portorikánkou, která pracovala v horním patře WTC věží. Volala mi do studia ve škole, kde jsem tehdy studoval architekturu na univerzitě The Cooper Union ležící na E 7th Street na Manhattanu. Říkala, že dostali pokyn evakuovat se a že je tam zmatek. Šel jsem jí naproti a venku pak pozoroval, jak všechny složky Integrovaného záchranného systému parkují pod severní věží a zakládají tam velitelské stanoviště. To se mi vybavilo o osm let později a věděl jsem, že něco bude padat dolů, ač jsem netušil, že to bude celá přes 400 metrů vysoká věž.

KDYŽ ČLOVĚK FUNGUJE JAKO AUTOPILOT, NEVNÍMÁ MRTVÉ

Během cesty jste viděl, jak se v 9:03 hodin řítí k zemi druhá, jižní věž. Vzpomínáte si, jaké pocity se ve vás odehrávaly, byl to šok anebo jste apokalypsu považoval za sci-fi a nevěřil jste realitě?

První věž se zřítila, když jsem byl uprostřed mostu. Prostě se tiše sesunula do oblaka prachu, až po pár vteřinách dorazil hřmot. Když padala druhá, jižní věž, byl jsem už poměrně blízko, a to u Manhattanské radnice. Byl to ohromný hřmot a mezi budovami se vyvalil mrak prachu. Nebylo vidět na metr.

Kdy jste se dostal do samého epicentra dění do Ground Zero? A jak je možné, že vás bezpečnostní složky pustily do místa tragédie? Zřejmě Vám pomohla visačka, kterou jste měl na sobě z práce na budově Federálního soudu, byl jste vlastně zaměstnancem americké vlády...

Dorazili jsme tam s kolegy stavaři druhý den ráno a visačka GSA, tedy federální agentury, mně zajistila úvodní přístup do epicentra i pohotovostního řídícího centra velitelského stanoviště.

Nezmocnila se vás bezmoc, když jste viděl obraz totální zkázy, mrtvá povalující se těla i tuny trosek?

V ten moment tu hrůzu tak nevnímáte. Člověk funguje jako autopilot. Prostě je třeba udělat toto, dostat se tam a přinést toto. Na člověka to dolehne až později, kdy opadne ten funkční stres.

Co jste na místě udělal jako první?

Okamžitě jsme začali hledat přeživší.

Podařilo se vám anebo vašim kolegům zachránit někoho živého? Je známé, že jste týmy upozorňoval, že v troskách jsou určitá místa, kde by se mohli nacházet živí lidé.

Ty, které jsme nacházeli, již nežili. Existovaly takzvané kapsy, tedy místa, která vznikla kvůli kolapsu a zaklínění protisměrných stavebních částí budov jako jsou ocelové sloupy anebo nosníky. Tam byla šance někoho živého najít. Mně osobně se to ale nepoštěstilo. Ale živí se našli a režisér Oliver Stone o tom v roce 2006 natočil film s názvem World Trade Center.

TÁPAJÍCÍM HASIČŮM PRO LEPŠÍ ORIENTACI VYTVOŘIL MODEL

Kdy Vás napadlo vytvořit pro bezpečnostní složky model Světového obchodního centra, aby měly lepší přehled v pátrání? Nejprve šlo o papírovou maketu, později byl vyhotovena ve 3 D. Bylo to proto, že se záchranáři, požárníci i agenti FBI neuměli orientovat v plánech?

Bylo to pár dní po útoku, na jednání v pohotovostním řídícím centru. Hasiči, kteří přežili, byli často z jiných částí New Yorku a neznali tak dobře oblast Světového obchodního centra, se ptali, jak to, že existuje Liberty Street, Liberty Place a Liberty Plaza a jak se v tom mají vyznat. Právě v tento moment mne napadlo, že 3D model bude jednoduchý a rychlý nástroj k pochopení všech zúčastněných.

Vy jste se na odklízení trosek i na záchranářských pracích podílel půl roku dobrovolně, z čeho jste tedy žil?

Měl jsem vlastní architektonické studio a designoval rodinné domy na Long Islandu. Pak se i rozjela naše nová firma – Brainstorm Computer Animated Solutions, kterou najali inženýři pracující pro majitele Světového obchodního centra, Larry Silversteina. Nejprve jsme zdarma v rámci práce na odklízení trosek a koordinace prací vytvořili počítačový 3D model trosek WTC a následně po nás chtěli dotvořit samotné stojící věže. Poté to propojit a studovat, jak věže padaly.

Mimochodem, kam se odvážely tuny sutin a kdy byl prostor kompletně vyčištěn?

Na skládku na Staten Island, tam se znovu kontrolovaly a třídily. Práce skončily 30.května 2002, při odstranění posledního sloupu.

Co podle vás způsobilo zřícení obou věží, byl to letecký benzín?

Přesně tak. Hořící benzín spolu s gravitací.

Jak konkrétně se benzín na pádu mrakodrapů podílel? Laik by řekl, že budovy se zřítily díky nárazu letadel...

Náraz letadla, tedy tato kinetická síla, pouze otřásla budovou. Její ničivý účinek spočíval jen v tom, že se poškodila řada vnějších sloupů, řekněme dvě třetiny na té straně věže, do které narazilo letadlo. Představte si jekl, ocelovou trubku čtvercového profilu, a vyříznete do něj díru. Ten jekl bude stát, i kdybyste odstranili dvě jeho strany. Letecký benzín při nárazu do budovy byl z jedné třetiny pohlcen explozí, druhá třetina se vsákla do nejbližších pater a poslední část gravitací protekla dolů, středem budovy. Kombinace žáru z hořícího benzínu, což oslabilo pevnost svislých i vodorovných ocelových konstrukcí a tíhy pater nad bodem nárazu, způsobilo dominový efekt kolapsu jednotlivých pater a sesunutí směrem dolů.

V souvislosti s útokem na dvojčata se vyrojila celá řada konspirací i dezinformací, která vás nejvíce zarazila?

Například, že zkázu způsobily nanobomby a podobné dezinformační nesmysly. Pád obou věží způsobil letecký benzín.

Jak byste s odstupem téměř dvaceti let hodnotil po tragédii postoj 41. prezidenta USA George W. Bushe? Podle mnohých situaci zvládl nad očekávání a z podceňovaného politika se stal respektovaný státník.

Četl jsem, že informace o plánovaném útoku komerčními letadly existovaly již v létě 2001 a zřejmě nebyly správně vyhodnoceny na nejvyšších místech.

Devatenáct příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida uneslo celkem čtyři letouny, kromě nárazu do severní a jižní věže na Manhattanu, narazil třetí stroj do Pentagonu, sídla ministerstva obrany USA poblíž hlavního města USA, Washingtonu, D.C. Čtvrtý letoun se zřítil po souboji mezi teroristy a pasažéry prostředku u města Shanksville v Pensylvánii. Měl jste v letadlech nějaké své kamarády či přátelé anebo znáte známého, který při útocích ztratil blízkého?

Naštěstí jsem ve strojích žádné známé neměl a ani moji přátelé o nikoho nepřišli, za což jsme pochopitelně rád.

Je nějaký příběh, který vás i po téměř dvaceti letech dojímá v souvislosti s 11. zářím?

Obdivuji hasiče a jejich každodenní odvahu, když vyjíždí k incidentu. Když projíždí okolo Vás jejich vůz a troubí, aby si proklestil cestu rušným Manhattanem, běží mně mráz po zádech.

V únoru roku 2002 jste se stal členem týmu, který měl za úkol vyšetření pádu mrakodrapů a financoval jej majitel WTC Larry Silverstein, neboť potřeboval dokázat, že se jednalo o dva teroristické útoky a nebýt druhého letadla, druhá věž by se nezřítila. Důvodem vyšetřování byla skutečnost, že pojišťovna chtěla poskytnout pouze polovinu prostředků (3,5 miliardy dolarů z 7 miliard dolarů), neboť se držela teorie jednoho útoku. Pojišťovna měla svůj tým a proti němu stál Váš. Jak se Vám podařilo prokázat, že se jednalo o dva teroristické útoky? Doplnil bych, že pojišťovna se nakonec s majitelem mimosoudně vyrovnala a poskytla mu pojistné plnění ve výši pěti miliard dolarů.

Zmíněné dokazování bylo prací právní firmy Wachtell,Lipton, Rosen & Katz, my jim dodali informace, které formou vizualizací pádu podpořili pravdivou teorii inženýrů z firmy Thornton Tomasetti, a to že pokud by jedno z letadel nenarazilo do jedné z věží, druhá by stála dodnes. Šlo tedy o dva útoky.

Z PSYCHICKÝCH PROBLÉMŮ JEJ DOSTALO NAPSÁNÍ KNIHY

Tým byl rozpuštěn v létě roku 2002 a váš návrat do normálního života byl provázen silnými depresemi, jak se projevovaly? Údajně jste uvažoval i o sebevraždě.

Ano, nechci o tom již mluvit. Je to už dávno.

Budu to samozřejmě plně respektovat. Přesto musím zmínit, že nejvíce vám zřejmě při překonávání psychických problémů pomohlo, že jste se z traumatických zážitků mohl vypsat a vydal jste k desetiletému výročí knihu Věže-příběh 11. září. Lze to tak říci?

Napsat knihu bylo pro mě katarzní, dostal jsem ze sebe vše ven, všechny ty zážitky a vzpomínky.

Vy jste do USA emigroval v roce 1987 s matkou a sestrou přes Jugoslávii. Kdybyste měl stručně říci, čím Vás dvacetiletý pobyt v Americe obohatil, co by to bylo? Nelitujete, že jste se vrátil zpět do rodné Plzně a co bylo příčinou, že jste se vrátil domů?

Američané mají v sobě DNA svých předků, kteří osídlili tento kontinent. Začátky měli všichni těžké, ale udrželi si jakési nadšení, zvídavost a pozitivní náhled na jakoukoli situaci. Tento přístup jsem měl od dětství, ale v Americe se mně stal vlastním. Návratu nelituji, nikdy ničeho nelituji. Plzeň miluji. A proč jsem se vrátil? To je jednoduché. Jak se říká, za vším hledej ženu, tedy Cherchez la femme.

Udržujete s některými lidmi, s nimiž jste podílel na záchranářských akcích, dodnes kontakty? Předpokládám, že se do USA občas vracíte?

Vracím se do New Yorku často a jsem ve spojení jak s přáteli, tak s kolegy, se kterými jsem strávil čas v těch krušných měsících po 11. září.

Jak se vám jako architektovi líbí nejvyšší budova západní polokoule, která na místě newyorských dvojčat vyrostla, včetně celkové další výstavby?

Moc se mi líbí, neboť je to skulpturně povedená hmota. Jsem na ni, tak jako ostatní Newyorčané, moc pyšný.

Související

Dmytro Zolotukhin Rozhovor

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.
Vladimir Putin Rozhovor

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

Více souvisejících

rozhovor Jiří Boudník 11. září 2001 USA (Spojené státy americké) historie George W. Bush (jr.) Terorismus teroristické útoky v USA New York One World Trade Center

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 51 minutami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 1 hodinou

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 2 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

před 3 hodinami

Gaza

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli

Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.

před 4 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025)

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem

Slíbený „mírový průlom“ zůstal pouze rétorikou. Pondělní telefonát mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky a podle mnohých spíše podtrhl, jak daleko se svět nachází od skutečného ukončení války na Ukrajině.

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Západu došla trpělivost. Za brutální útoky v Pásmu Gazy chystá sankce na Izrael

Izrael čelí narůstajícímu mezinárodnímu tlaku kvůli nové ofenzivě v Pásmu Gazy, která si jen za posledních několik dní vyžádala stovky obětí. Lídři Velké Británie, Francie a Kanady varovali, že pokud izraelská armáda neukončí útoky a neumožní vstup humanitární pomoci, přistoupí jejich země ke „konkrétním opatřením“, včetně cílených sankcí.

před 5 hodinami

AC Sparta Praha

Konce sezóny se Lars Friis nedočkal. Kouč byl z pozice trenéra Sparty po prohře ve finále MOL Cupu odvolán

Po předešlých dvou sezónách, ve kterých se pražská Sparta po letech dočkali doublu, tedy dvou ligových titulů v řadě za sebou, se Pražané opět ocitli v téměř až bezvýchodné situaci. Po sezóně plné klopýtání přišel ještě větší kolaps v samotném závěru sezóny, tedy v té její nejdůležitější fázi, v nadstavbě. Doposud v ní Sparta pokaždé prohrála a to s Plzní, Jabloncem a Slavií. Když se k tomu přidala středeční prohra ve finále MOL Cupu s Olomoucí (1:3), nebylo už pro klubové vedení jiné východisko z čím dál zoufalejší situace než se rozloučit s trenérem Larsem Friisem.

před 5 hodinami

Češi

Bude součástí týmu pro čtvrtfinále i Kämpf? Realizační tým o něj zájem má doufá, že to klapne

Poté, co nevyšel příjezd útočníka Tomáše Hertla kvůli jeho zranění ramene, otočil realizační tým národního mužstva v čele s Radimem Rulíkem své zraky na poslední možnou posilu z NHL, útočníka Davida Kämpfa, jehož Toronto už v bojích o Stanley Cup skončilo. Měl by tak popřípadě od čtvrtfinále nahradit zraněného Jáchyma Kondelíka, který se zlomeninou ruky už odcestoval domů. 

před 5 hodinami

Francie slaví

Francie po prohře v klíčovém duelu sestupuje. Kanada poprvé prohrála a Maďarsko trápilo Nory

V rámci letošního hokejového světového šampionátu byl načat druhý týden, na jehož začátku se rozhodlo o prvním sestupujícím do nižší divize. Stala se jím Francie, která mohla všechno odvrátit v přímém duelu o záchranu se Slovinskem, které ale bylo motivované vidinou záchrany natolik, že země galského kohouta nenacházela potřebný adekvátní recept na soupeře a nepředvedl tak dostatečný výkon k tomu, aby si zasloužila účast na MS i pro příští rok. O to, nepřiblížit se tomuto sestupu, bojovalo v pondělí večer i Maďarsko ve skupině B. Muselo však bodovat s Norskem také se nacházejícím nad propastí. Přestože Maďaři předvedli další sympatický výkon, kterým trápili svého soupeře, jenž se tentokrát zmohl za jediný, avšak nakonec vítězný, o který se už v první třetině postaral Steen. Maďaři budou čekat, jak dopadne duel Kazachstánu se Švýcarskem. Bonbonkem večera se odehrál ve Stockholmu, kde se utkali Kanada s Finskem. K překvapení všech dokázalo Finsko držet s Kanadou krok a to až do samostatných nájezdů, v němž se Seveřané stali prvním týmem na tomto MS, který nad Kanadou vyhrál.

před 5 hodinami

MS v hokeji

USA jsou ve čtvrtfinále, Rakousko se k němu přiblížilo. Slováci na MS končí, Švýcaři dali 10 branek

V neděli pokračovalo dalšími čtyřmi zápasy hokejové mistrovství světa, hned tři z nich však měla jasný průběh, ve kterém favorit potvrzoval roli favorita a outsider zase roli outsidera. Odpoledne se role favoritů týkala Američanů proti Kazachstánu, večer pak Lotyšů proti Slovensku a Švýcarů proti Maďarsku. Nejvyrovnanějším duelem tak byl zápas skupiny A mezi Slovinskem a Rakouskem, kde našim jižním sousedům šlo o přiblížení se ke čtvrtfinále. I díky tomu, že duel vyhráli 3:2 až na samostatné nájezdy, stále ještě u nich existuje naděje na jejich první účast ve čtvrtfinále na MS vůbec.

před 6 hodinami

včera

EU

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry

Evropský kontinent v posledních měsících zažívá výrazný obrat v přístupu k obraně. Zatímco po desetiletí podceňoval své vojenské kapacity a spoléhal se především na Spojené státy, dnes plánuje rekordní investice do obrany. Vzniká tak otázka, zda by tato nutná militarizace nemohla zároveň oživit chřadnoucí evropskou ekonomiku. Pokud se podaří efektivně propojit vojenský vývoj s civilním využitím, mohla by se obrana stát motorem inovací a růstu. Ale tento plán s sebou nese rizika a je vše jiné než jistý.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat

Telefonický rozhovor mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem trval přes dvě hodiny a podle obou stran byl velmi přínosný. Ruské státní agentury RIA Novosti a TASS přinesly první informace, podle nichž Putin po skončení hovoru prohlásil, že „jsme obecně na správné cestě“ a že jednání s Trumpem bylo „velmi informativní a užitečné“. Navrhované 30denní bezpodmínečné příměří ale šéf Kremlu odmítnul, naopak Trump po hovoru uvedl, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání o příměří“.

včera

Joe Biden

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil

Bývalý americký prezident Joe Biden v pondělí poděkoval za vlnu podpory, která se na něj a jeho rodinu snesla poté, co v neděli oznámil svou diagnózu agresivní formy rakoviny prostaty s metastázami do kostí. Podle jeho slov se rakovina dotýká každého z nás a v takových chvílích je nejdůležitější držet se naděje a vzájemné solidarity.

včera

Češi na MS v hokeji

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0

Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU

Spojené království a Evropská unie v pondělí uzavřely dlouho připravovanou dohodu, která má potenciál výrazně změnit vztahy mezi oběma stranami. Premiér Keir Starmer označil dohodu za „hat-trick“ po podobných úspěších s Indií a USA a předseda Evropské rady António Costa ji uvítal jako „novou kapitolu“ vzájemných vztahů. Navzdory tomuto optimistickému tónu přináší dohoda především přísliby budoucích změn, nikoli okamžité revoluční kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy