Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle agentury Reuters to v úterý řekl novinářům s tím, že o problematice již dříve jednal s britským a irským premiérem a dalšími evropskými lídry.

Biden hovořil krátce po svém projektovaném vítězství v listopadových prezidentských volbách s ministerským předsedou Spojeného království Borisem Johnsonem. V rozhovoru přitom údajně zdůraznil význam severoirské mírové dohody v jednáních o budoucím uspořádání vztahů mezi Británií a EU.

Johnsonova vláda jedná o obchodní dohodě s EU, tvrdí však, že se v případě neshody obejde i bez ní. To by ovšem zkomplikovalo situaci na jediné pozemní hranici Británie, která vede mezi mezi Severním Irskem a Irskem.

"Nechceme hlídanou hranici," odpověděl Biden na otázku reportérů ohledně toho, co by vzkázal brexitovým vyjednavačům.

Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998 ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Od jejího uzavření je tamní hranice s Irskem prakticky neviditelná a panují obavy, že by zavedení hraničních kontrol mohlo znovu rozpoutat sektářské násilí.

Jak informuje Reuters, Johnson v září předložil návrh zákona o vnitřním trhu, jehož části porušují právně závaznou dohodu o britském vystoupení z EU, jež se týkají právě režimu na severoirské hranici. Biden, který při své kampani opakovaně zdůrazňoval význam svých irských kořenů, již v minulosti varoval, že Británie musí ctít dohodu z roku 1998, jinak nebude mít šanci na uzavření vlastní obchodní dohody s USA.

Vyjednavači EU a Spojeného království se stále nemohou dohodnout na podrobnostech obchodní dohody, irský premiér Micheál Martin nicméně v pondělí prohlásil, že obrysy konečného uspořádání by se mohly objevit již na konci tohoto týdne.

Biden by se měl chopit moci 20. ledna po volebním vítězství, jež mu přisuzují projekce respektovaných médií. Stávající prezident Donald Trump však jeho výhru odmítá uznat a dlouho nechtěl s jeho týmem spolupracovat při přípravách na předání moci. Odvolává se přitom na údajné volební podvody, pro které však nedokázal jeho tým předložit soudům relevantní důkazy.

Americké federální úřady však v pondělí Bidena oficiálně uznaly zvoleným prezidentem, čímž jeho lidem umožnily mimo jiné přípravy na převzetí agendy na ministerstvech a v dalších vládních agenturách. Ministr zahraničí Mike Pompeo v noci na dnešek prohlásil, že se na příchod nové administrativy začal připravovat i jeho úřad. V minulosti přitom i přes projekce médií předpovídající Bidenovo vítězství šéf americké diplomacie prohlásil, že očekává "poklidný přechod k druhé Trumpově administrativě".

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden Brexit Velká Británie irsko EU (Evropská unie) Prezident USA Boris Johnson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy