Brazílie hlásí případ nového koronaviru, první v Latinské Americe

V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří do světa z Číny. Nakažený z Brazílie, který tento měsíc pobýval v severní Itálii, je prvním potvrzeným případem nového koronaviru v Latinské Americe, uvedla televize France 24. Některé země regionu už přijaly opatření proti šíření koronaviru, například Salvador uzavřel hranice lidem z Jižní Koreje a Itálie, informovala dnes agentura Europa Press.

Podle místního serveru G1 je prvním potvrzeným nakaženým v Brazílii 61letý muž, který pobýval mezi 9. a 21. únorem v severní Itálii. Onemocnění COVID-19, které virus způsobuje, u něj zjistila nemocnice Alberta Einsteina ve 12milionovém Sao Paulu, největším městě Brazílie. Muž je v domácí karanténě a místní úřady se nyní snaží sehnat více než 200 spolucestujících z letadla, jimž muž do Brazílie přiletěl.

"Učiníme všechna potřebná opatření," řekl serveru G1 brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta. Zároveň klidnil veřejnost a varoval před panikou. "Je to chřipka, zvládneme to," dodal s odkazem na příznaky nové nemoci, která se projevuje podobně jako chřipka.

Estamos atentos e preparados para enfrentar as eventuais dificuldades??. Mas, precisamos do apoio de todos. Evitar a criação e divulgação de notícias falsas é muito importante. https://t.co/ZdL4oYymGw

— Henrique Mandetta (@lhmandetta) February 26, 2020

Připomněl také, že v Brazílii je nyní léto. "Uvidíme, co udělá virus v zimě. Chová se jinak na severní a jinak na jižní polokouli," míní brazilský ministr.

Některé země Latinské Ameriky už přijaly přísná protiopatření. Například středoamerický Salvador zakázal vstup do země lidem z Jižní Koreje a Itálie, které patří v největším ohniskům nemoci po Číně.

Salvador také nařídil 30denní karanténu Salvadořanům, kteří z těchto zemí vrátili. Inkubační doba nového onemocnění je přitom odhadována na maximálně 14 dní.

Nový koronavirus se začal šířit na sklonku loňského roku z Číny, kde onemocnění podlehlo již přes 2710 lidí a přes 78.000 se jich nakazilo. Výskyt nového koronaviru byl zaznamenán už ve více než 30 zemích světa.

Související

Více souvisejících

Brazílie Salvador Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy