Brazílie má čtyři miliony případů nemoci covid-19, Peru spustilo odstrašující kampaň

V Brazílii se nákaza koronavirem potvrdila už u téměř čtyř milionů lidí, z toho skoro 123.000 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Vyplývá to z údajů, které v noci na dnešek zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách. V Peru, které je v počtu mrtvých v přepočtu na sto tisíc obyvatel v této pandemii první na světě, spustila vláda tvrdou kampaň vyzývající mladé k zodpovědnosti.

V celé Latinské Americe se potvrdilo už přes 7,4 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho téměř 5,7 milionu lidí se zotavilo a na 280.100 osob kvůli nákaze zemřelo. V největší zemi regionu, Brazílii, která má na 210 milionů obyvatel, se za poslední den potvrdilo 42.659 infekcí, čímž se celkový počet případů vyšplhal na 3.950.931.

Denní nárůsty evidovaných nákaz se v Brazílii už od června pohybují většinou kolem 40.000, nižší jsou vždy o víkendu. Zatím nejvíc případů za den (69.074) oznámilo ministerstvo zdravotnictví 27. července. Denní počty úmrtí spojených s koronavirem se v Brazílii od června často blíží tisíci, za poslední den to bylo 1215 zemřelých. Brazílie je po USA druhou nejpostiženější zemí v počtu nakažených i v počtu úmrtí spojovaných s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje.

Páté ve světě a druhé v Latinské Americe je v počtu nakažených Peru, které eviduje od počátku pandemie 657.129 případů, z toho 2645 za poslední den. Z hlediska úmrtí (29.068) je třicetimilionové Peru v přepočtu na 100.000 obyvatel první na světě.

I proto spustila peruánská vláda tvrdou kampaň vyzývající k odpovědnosti a omezování větších společenských setkání. Pod heslem "Covid nezabíjí sám. Nebuďme jeho komplicové" zveřejnila na twitteru několik videí, zobrazujících například návštěvu u prarodičů, po níž babička skončí v nemocnici, či z fotbalového zápasu, po němž na jednotce intenzivní péče skončí fotbalistův dědeček.

"Když půjdeš k prarodičům, zeptej se jich, kam chtějí uložit svůj popel," je jedno z hesel peruánské kampaně, které má odradit od návštěv seniorů, nejvíce ohrožené skupiny v této pandemii. "Kampaň musí být drsná, protože ti, kdo nedodržují pravidla, musí pocítit závažnost situace," hájí kampaň ministryně zdravotnictví Pilar Mazzettiová.

Podobně tvrdou osvětovou kampaň proti šíření koronaviru rozjelo před měsícem ve Španělsku vedení madridského regionu, které reklamním šotem nabádalo zejména mladé lidi k nošení roušek. Video, na němž se objevila například skupina mladých osvěžujících se v letním horku v hospodě či tančící na diskotéce, končilo záběrem na hořící pec krematoria a nápisem: "Jsou věci, které způsobují větší horko než rouška. Chraň sebe, chraň nás".

Přes 600.000 nakažených zaznamenali od počátku pandemie covidu-19 z Latinské Ameriky také v Kolumbii a Mexiku. Pátá v regionu je Argentina, kde se potvrdilo už 428.239 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho 10.504 za poslední den. Tato země se 45 miliony obyvatel eviduje v posledních dnech rekordní nárůsty, minulý týden tam za den přibylo až 11.717 nakažených.

Související

Více souvisejících

Brazílie Peru Mexiko Kolumbie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy