Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace i regionů, guvernéry jednotlivých států, ale především prezidenta. Favority jsou levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva (76) a současný krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro (67). Průběh voleb několik hodin po otevření volebních místností byl podle úřadů poklidný, napsala agentura EFE.

V souboji, který Lula prezentuje jako volbu mezi demokracií a barbarstvím, má levicový kandidát náskok 14 procent hlasů. Podle některých průzkumů má Lula šanci získat přes 50 procent hlasů a stát se tak prezidentem už v prvním kole volby. Případné druhé kolo se bude konat 30. října.

Podle volebních úřadů se hlasování zatím obešlo bez problémů. Policie dočasně zadržela zhruba 130 lidí za porušení volebních zákonů. Většinou se jednalo o nepovolenou politickou agitaci u volebních místností či o podezření z kupčení s hlasy. Zhruba 1300 elektronických uren, což je 0,29 procenta všech instalovaných zařízení, musely volební komise nechat vyměnit. V prvních hodinách hlasování přišli volit i dva favorité voleb Lula a Bolsonaro.

Vysoký zájem o volby podle agentury EFE zaznamenávají i volební okrsky v zahraničí. Dlouhé fronty se tvořily před místnostmi v Portugalsku, kde žije na 200.000 brazilských občanů, a v Berlíně voliči museli čekat na hlasování až tři hodiny. V Lisabonu se stal také jeden z dosud nejvážnějších incidentů, kdy jeden z voličů použil dvakrát elektronickou hlasovací urnu. Podle deníku El País bude v Brazílii stíhán za porušení volebního zákona. Atmosféra mezi voliči, kteří čekali v Lisabonu, byla podle agentury Reuters napjatá a příznivci různých kandidátů se hádali. Na situaci musela dohlédnout portugalská policie.

Lula a Bolsonaro nejsou jedinými dvěma kandidáty, průzkumy i média se nicméně shodují, že jsou jedinými, kteří mají ve volbách šanci uspět. Podporu Lulovi přináší i narůstající míra chudoby v Brazílii. Nedostatkem jídla trpí podle BBC v Brazílii přes 33 milionů z 214 obyvatel. Lula je stále jedním z nejoblíbenějších levicových lídrů Latinské Ameriky i díky sociálním programům, které v době jeho prezidentství vyvedly z bídy miliony lidí. Reputaci mu naopak poškodilo několik korupčních kauz, kvůli nimž strávil rok a půl ve vězení. Všechny verdikty vůči němu nicméně zrušil nejvyšší soud. Bolsonaro svými sociálně konzervativními postoji a kritikou demokratických institucí, včetně volebního systému, si vysloužil srovnání s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem.

Podobně jako v případě Trumpa v roce 2020 se někteří obávají, že Bolsonaro případnou prohru ve volbách odmítne přijmout. Sám Bolsonaro tvrdí, že věří, že zvítězí už v prvním kole. V období před volbami řekl, že z prezidentské kanceláře ho může dostat jen bůh, píše BBC.

"Pokud nevyhraje, bude válka, bude krev. Je třeba odstranit zloděje (voleb)," řekl listu El País 64letý mechanik Humberto Alves, který se zúčastnil jednoho z mnoha Bolsonarových výjezdů na motocyklech s podporovateli.

Volební místnosti se uzavřou v 17:00 místního času (22:00 SELČ) a výsledky mohou být známy už zhruba čtyři hodiny poté díky elektronickému volebnímu systému. Voliči v Brazílii od roku 1996 nevhazují papírové lístky do volebních uren, ale na obrazovce za plentou naťukají číslo svého kandidáta. Než výběr potvrdí, zobrazí se jim fotografie vybraného uchazeče o danou funkci.

Související

Luiz Inácio Lula da Silva, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Brazilský prezident Lula da Silva podstoupil operaci hlavy

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva úspěšně podstoupil operaci k odstranění krvácení do mozku, které souviselo s jeho pádem na konci října. Podle oficiálního vyjádření vlády proběhla operace v nemocnici Sírio Libanês v São Paulu a prezident je nyní ve stabilním stavu, pod dohledem na jednotce intenzivní péče.

Více souvisejících

Brazílie volby v Brazílii Jair Bolsonaro Luiz Inácio Lula da Silva

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy