Brazilské nemocnice mají vyčerpané kapacity, objevují se problémy s dodávkami kyslíku

Brazilské nemocnice ve většině země už přes týden hlásí téměř vyčerpané kapacity lůžek intenzivní péče, některé už začínají mít problémy i s dodávkami kyslíku. Vláda už podle agentury EFE začala jednat o pomoci ze zahraničí a také povolila k okamžitému použití všechny zásoby vakcín, i ty rezervované pro druhé dávky.

S nedostatkem lůžek intenzivní péče se potýká i Paraguay, která hlásí jejich stoprocentní obsazenost ve státních nemocnicích. Počty nakažených rostou i v dalších zemích regionu, Chile zaznamenalo nejvíce případů nákazy za den od počátku pandemie.

Brazílie, která je s 211 miliony obyvatel největší latinskoamerickou zemí, má nyní v 25 z 27 států obsazené nemocnice z více než 80 procent. V posledním týdnu se v zemi potvrdilo denně přes 80.000 nákaz a přes 2000 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulu museli o víkendu kvůli nedostatku kyslíku převézt desítku pacientů do jiné nemocnice. Podobných případů se obávají v nejméně 76 městech, vyplynulo z pátečního průzkumu mezi nemocnicemi. Agentura pro zdravotnický dohled (Anvisa) kvůli tomu povolila mimo jiné použití i průmyslových cisteren pro přepravu kyslíku.

Brazilští experti mají obavy, aby se neopakovala situace z letošního ledna, kdy v brazilském státě Amazonas zemřelo několik desítek lidí kvůli nedostatku kyslíku. Tamní úřady tehdy musely žádat o jeho dodávky z ciziny. Kvůli kolapsu nemocnic ve státě Amazonas čelí vyšetřování exministr zdravotnictví, generál Eduardo Pazuello, jehož minulý týden v úřadu vystřídal kardiolog Marcelo Queiroga. Agendu ministerstva ale ještě zcela nepředal, uvedla agentura EFE.

Navzdory zhoršující se epidemické situaci brazilský prezident Jair Bolsonaro stále odmítá celonárodní uzávěru, opatření přijímají jednotliví guvernéři, což Bolsonarova vláda minulý týden napadla u nejvyššího soudu.

Opatření přijatá guvernéry Bolsonaro znovu kritizoval i v neděli, kdy se přišel před prezidentský palác v metropoli pozdravit se stovkami příznivců u příležitosti svých 66. narozenin. Své příznivce, z nichž mnozí neměli roušky, ujistil, že má na své straně armádu a že z prezidentského úřadu ho "může vyhodit jen Bůh". Reagoval tak na průzkumy veřejného mínění, jež ukazují pokles jeho popularity.

Kvůli Bolsonarově přístupu k pandemii požádal koncem minulého týdne zástupce generální prokuratury Lucas Furtado brazilský účetní tribunál, aby sebral Bolsonarovi pravomoci nad ministerstvy zdravotnictví a hospodářství. Formálně to zdůvodnil tím, že nepatřičná opatření můžou mít velký dopad na státní rozpočet.

Brazílie je v absolutních číslech druhá nejhorší na světě v této pandemii. Zaznamenala už téměř 12 milionů nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a eviduje na 294.000 úmrtí spojených s nákazou. Očkovací kampaň tam přitom postupuje velmi pomalu. Od jejího počátku v polovině ledna dostalo první dávku vakcíny asi 5,5 procenta obyvatel a druhou jen necelá dvě procenta.

Nejúspěšnější v očkování je v Latinské Americe Chile, který nyní očkuje nejrychleji na světě. První dávku vakcíny tam dostalo už na 5,6 milionu lidí a druhou skoro 2,9 milionu z jeho 19 milionů obyvatel.

I Chile se ale potýká v posledních týdnech s větším nárůstem nákaz, v sobotu oznámilo 7084 nových případů, což bylo nejvíc za den od počátku pandemie. Týž den ale udělalo i rekordní počet PCR testů, přes 75.000, pozitivních jich bylo devět procent. Chilská vláda minulý týden obnovila uzávěru v řadě oblastí, včetně velkých měst Santiaga de Chile či Valparaísa, což se týká téměř devíti milionů obyvatel. Od čtvrtka zavede znovu povinnou desetidenní karanténu pro lidi, kteří přijedou z ciziny. V zemi platí kvůli koronaviru už přes rok nouzový stav i zákaz nočního vycházení.

Související

Více souvisejících

Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v ČR: Situace se podle SZÚ ustálila. Hlášeno další úmrtí seniora

V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Letos už je evidováno téměř 15 tisíc případů onemocnění. V uplynulých dnech bylo nahlášeno také další úmrtí nakaženého seniora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy